Satılmış Nişanlı Operası Konusu Özeti Karakterler, Bedrich Smetana

0
Advertisement

Satılmış Nişanlı Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Satılmış Nişanlı Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

SATILMIŞ NİŞANLI

Üç perdelik operadır.
Metin: Karel Sabina.
Bestecisi: Bedrich Smetana
İlk oynanış: 1866 Prag.
Türkiye’de ilk oynanış: 1943 Ankara.

Başlıca kişiler:

Yenik (Tenor), Maryenka (Soprano), Ketsal (Bas), Kruşina (Bariton), Katinka (Soprano), Vaşek (Tenor), Hata (Mezzosoprano), Miha (Bas).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 19. yüzyılda Bohemya’da bir köy.

Konusu:

Köy halkı eğlence ve mutluluğu öven bir türkü söylerken yakışıklı Yenik sevdiği güzel Maryenka ile konuşmaktadır. Kız pek üzgündür; babası Kruşina onu zengin Miha’nın oğluyla evlendirmek istemektedir. Kimliğini kimsenin bilmediği Yenik’e gerçeği öğrenmek istediğini bildirir. Yenik anlatır; babası, asıl anası öldükten sonra bir başka kadınla evlenmiş, üvey anasıyla geçinemediği için yuvasından ayrılmıştır. Gençler çıkarken Maryenka’nın babasıyla anası ve evlenme kılavuzu Ketsal girerler. Ketsal’a bakılırsa ne yapıp edecek, kız başkasını sevse bile onu Miha’nın oğluyla evlendirecektir. Meyhaneye gidip Yenik’le konuşmaya koyulur, pazarlığa başlar. Yenik nişanlısını satmaya razı olur, ancak koşullan vardır; Maryenka, Miha’nın oğluyla evlenecektir, evlenir evlenmez kızın babası Kruşina’nın Miha’ya olan borçları ödenecektir.

Advertisement

Maryenka’nın evlendirileceği Vaşek gerizekalı, kekeme bir gençtir. Maryenka ona evlenirse zehirlenip öleceğini söyler, Vaşek evlenmekten hemen vazgeçer. Fakat Maryenka sevgilisinin kendisini sattığını öğrenmiş, düş kırıklığına uğramıştır. Köy halkıyla beraber Miha ve ikinci karısı Hata da gelirler. Miha Yenik’i görür görmez kucaklaşır, ortaya hiç beklenmeyen bir gerçek çıkmıştır; Yenik, Miha’nın oğlu. Hata da üvey anasıdır. Yenik’in Ketsal’la yaptığı anlaşmada Meryenka’nın Miha’nın oğluyla evleneceği yazılıdır. Köy halkı Ketsal’ın parlak zekâsıyla alay ederken Maryenka ile Yenik kucaklaşmış, mutluluklarını kutlamaktadırlar.

Ulusal operalar içinde seçkinleşerek yalnız Çek ve Bohem değil, hemen her ülke sahnesinde sevilen «Satılmış Nişanlı», Smetana’nın en başarılı verimi olarak kabul edilir. Yurdunun folklorundan yararlanışındaki ustalık kendinden sonra gelen pekçok besteciyi etkilemiş, aynı yolda türlü örneğin doğmasına yol açmıştır.

Tanınmış bölümler:

«Uvertür», «Yenik – Maryenka ikilisi», «Ketsal’ın monoloğu», «Ketsal-Yenik ikilisi».

Bedrich Smetana

Bedrich Smetana (1824 – 1884), ünlü bir Çek bestecisidir. Bohemya’da bir köyde doğdu. Babası da müzikçiydi. Bedrich Smetana küçük yaşta piyano, keman çalmaya başladı. 5 yaşındayken aile dostları ile evde verdikleri konserlere katılıyordu. İlk bestesini 8 yaşındayken yaptı. Okula Smetana gittiği zamanlarda da müzikle uğraşmaktan geri kalmadı. Katarina Kolar adında bir kız arkadaşı, onu her şeyi bırakıp yalnız müzikle uğraşması için ayak diredi. Katarina’nın annesi de Smetana’nın Prag’a gidip piyano dersleri almasını sağladı.

Smetana, 19 yaşında Prag’da ciddi bir şekilde müzik çalışmalarına başladı. Besteler yapıyor, piyano dersleri vererek hayatını kazanıyordu. 1849’da, Katarina’yla evlendi. 1856’da İsveç’e giderek Göteborg’da konserler verdi, filarmoni orkestrasını idare etti. Karısı hastalanınca Prag’a dönmek için yola çıktıysa da, Katarina yolda öldü.

Smetana ilk operasını 1863’te besteledi: «Bohemya’da Brandeburglular» adındaki bu eserini 1866’da kendi idaresi altında temsil ettirdiği zaman büyük bir heyecanla karşılandı. Aynı yıl, en ünlü eseri olan «Satılmış Nişanlı» operası sahneye kondu, büyük başarı sağladı. Bu eser, hem milli opera anlayışının ilk önemli örneğidir, hem de, yeryüzünde yazılmış komik operaların en güzellerinden biridir. Prag Devlet Tiyatrosu’nda 1.500 kereden fazla temsil edilmiştir ve temsil edilmeye devam etmektedir.

Advertisement

Smetana 50 yaşında ağır baş ağrılarına uğradı, daha sonra da Beethoven gibi, işitme duyusunu tamamen kaybetti. Ünlü bir senfonik şiirini, sağır olduktan sonra besteledi. 1883’te delirdi, bir yıl sonra da akıl hastanesinde öldü. Halk motiflerine dayanan Çek milli operasının, müziğinin babası Smetana’dır.


Leave A Reply