Savaş Atı Kitap Özeti Konusu Karakterler, Michael Morpurgo

0
Advertisement

Michael Morpurgo’nun Savaş Atı isimli kitabının konusu nedir? Savaş Atı kitabının özeti, karakterleri, analizi hakkında bilgi.

Savaş Atı

Savaş Atı, Michael Morpurgo’nun bir İngiliz savaş romanıdır. İlk kez 1982 yılında Büyük Britanya’da Kaye & Ward tarafından yayınlandı. Hikaye, Ordu tarafından Fransa’da Birinci Dünya Savaşı’nda hizmet için satın alınan Joey’nin deneyimlerini ve eski sahibi olan genç Albert’in onu güvenle eve getirme girişimlerini anlatıyor. Kitap hem ödüllü bir oyunun (2007) hem de Steven Spielberg’in beğenilen bir film uyarlamasının (2011) temelini oluşturdu.

Savaş Atı

Kitabın Özeti;

Savaş Atı, Ted Narracott adlı bir sarhoşun, bir çiftlik müzayedesinde genç bir at satın almasıyla başlar. Ted atın yavaş temposundan çabucak hayal kırıklığına uğramasına rağmen, oğlu Albert ata Joey adını verir ve hızla ata bağlanır. Joey’i Ted’in sarhoş öfkesinden korur, ona bakar ve ona tarlalarda çalışmayı öğretir. Narracottlar ile yaşarken Joey, yakındaki bir çiftlikten Zoey adlı bir atla yakınlaşır. Bununla birlikte, Birinci Dünya Savaşı Avrupa’yı kasıp kavurmaktadır ve kısa zamanda Büyük Britanya’ya da gelir. Bir gün, çiftliği için mücadele eden Ted, Albert onu durduramadan Joey’i orduya satar. Albert atıyla birlikte kalmak için orduya katılmaya çalışır, ancak çok genç olduğu için reddedilir. Kaydolabileceği zaman Joey’i bulacağına söz verir.

Joey, Onbaşı Perkins tarafından orduya alınır ve eğitilir ve sonunda ilk ordu binicisi olarak Kaptan James Nicholls ile eşleştirilir. Joey, James Stewart tarafından sürülen bir at arkadaşı olan Topthorn ile arkadaş olur ve atlı piyade birliğine liderlik eder. Ancak, bir çatışmada Alman birliği tarafından Nicholls öldürülür. Stewart, Joey’i gergin, genç bir adam olan Trooper Warren’a verir. Warren Joey’e iyi davranır.

Savaş Atı Kitap Özeti Konusu Karakterler – Michael Morpurgo

Advertisement

Başka bir çatışmada, Topthorn ve Joey, Stewart ve Warren’ı düşman hatlarına yönlendirir ancak Almanlar tarafından yakalanır. Almanlar atları ele geçirir ve hastaneye ambulans arabası çekme görevinde çalıştırır. İki at, güçleri ve hızları ile birçok canı kurtardıkları için askerler arasında üne kavuşur. Almanlar, Joey ve Topthorn’u, yeniden ihtiyaç duyulana kadar çiftliklerinde bakmaları için yaşlı bir adam ve torunu Emilie’ye verirler. Emilie atlara karşı çok naziktir, onlara Albert’in Joey’e baktığı gibi bakar ve Joey de onu aynı şekilde sevmeye başlar. Almanlar hastanelerini başka bir yere taşıdıklarında, Emilie ve büyükbabasının atları tutmasına izin verilir ve Joey kendine bir kez daha bir çiftlik atı olarak bulur. Topthorn’a gerekli becerileri öğretir.

Tekrar Savaşa

Ancak, acımasız bir kaptan tarafından yönetilen bir grup Alman topçu gelip topçu vagonlarını çekmek için atlara el koyar. Emilie kahrolur. Atlar, yeni işlerinde, onlara değer veren nazik ve isteksiz bir asker olan Friedrich ile tanışır. Topçu ekibinin çoğu üyesi savaşlarda öldürülür ve Joey ve Topthorn sınırlarını zorlar. Topthorn kalp yetmezliğinden ölür ve Friedrich Müttefik mermiler tarafından öldürülür. Bir tankı ilk kez gören Joey panik içinde kaçar ve dikenli tellerde yaralanır. Hem Müttefik hem de Merkezi Güç askerleri onu bulur ve bir Müttefik askeri yazı tura atarak Joey’in mülkiyetini kazanır. Joey götürülmeden önce, iki asker birkaç dakikalık huzurun tadını çıkarır ve savaş olmasaydı arkadaş olup olamayacaklarını merak ederler.

Savaş Atı

Joey, Müttefiklerin veteriner hastanesinde bakıma alınır. Orada, arkadaşı David ile birlikte ordu için gönüllü olan Albert’la biraraya gelir. Albert, Joey ıslığına cevap verdiğinde Joey’nin eski atı olduğunu anlar. Albert tekrar Joey’e bakmaya başlar. Savaşın sonuna doğru David, iki atla birlikte başıboş bir mermi tarafından öldürülür. Albert, arkadaşını kaybından dolayı depresyona girer. Savaş biterken, Binbaşı Martin, adamlarının itirazlarına rağmen tüm atları açık artırma ile satma planları yapar.

Çavuş Thunder adında bir adam Joey’e teklif verir ama bir kasapa karşı kaybeder. Ancak son saniyede yaşlı bir adam büyük bir teklifle Joey’i kazanır. Yaşlı adam, götürüldüğünden beri Joey’i arayan Emilie’nin büyükbabasıdır. Yaşlı adam Albert’e Joey’in çiftliklerinde kalışını anlatır. Emilie, Joey ve Topthorn’un alınmasından sonra yaşama isteğini kaybetmiştir ve hasta kız on beş yaşında hayata gözlerini yummuştur. Atı, Emilie’yi hatırlatacak bir şeye sahip olmak için geri almak istese de, Albert’in insanlara Emilie’den bahsetmesi karşılığında, Joey’i Albert’e ucuz bir fiyata satmaya karar verir. Albert, Joey’i nihayet huzur içinde yaşayabilecekleri İngiltere’ye götürür.

Advertisement


Leave A Reply