Sedef Hastalığı Belirtileri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sedef nasıl bir hastalıktır? Sedef hastalığı belirtileri, nedenleri, tedavisi hakkında bilgi.

sedef-hastaligiSedef Hastalığı; Bir deri hastalığıdır. En eski tıp kitaplarında bile sözü geçmesine rağmen bu hastalığın neden ileri geldiği bugüne kadar kesinlikle anlaşılmış değildir. Asalaklardan, virüs cinsi mikroplardan meydana geldiğine inananlar olduğu gibi, iç salgı bezlerinin bozukluğundan, ya da metabolizma bozukluğundan ortaya çıktığını ileri sürenler de vardır. Son zamanlarda sinir sistemine bağlı bir hastalık olduğu düşüncesi kuvvet kazanmıştır. Ruhla ilgili olaylardan, üzüntülerden sonra ortaya çıkması, ya da artması bu görüşü desteklemektedir.

Sedef hastalığı çoğunlukla olgun yaşlarda görülür. Bir aileden birkaç kişide birden olabilir, onun için, soyaçeker bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Süreğen bir hastalıktır; ilkbaharla sonbaharda azar, gebelikte bazen artar, bazen azalır.

Belirtileri. — Önce deride toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı hafif kabartılar, ya da lekeler görülür. Bu lekeler büyüyerek birkaç santimetre genişliğinde levhalar haline gelir, bunların üzerinde kolayca kalkabilen, sedef renginde ince zarlar vardır. Bu zarlar en ufak bir değmeyle, sürtünmeyle kolayca dökülür, kazınmış bir mumun döküntülerini andırırlar. Bu sedefimsi zarların altında ince, nemli bir zar daha vardır, bu zar kazınırsa altından ince kanama noktaları çıkar ki bu, sedef hastalığının önemli bir belirtîsidir. Lekeler büyüyerek bazan bütün vücudu kaplıyabilirler.

Çoğunlukla sedef hastalığının gerek başlama, gerek yerleşme yeri vücudun oynak yerleridir; onun için, en çok dizlerde, dirseklerde görülür. Başın derisinde olursa saçlara zararı olmazsa da bol miktarda kepek meydana getirir. Tırnaklara da yerleşerek kendine has çukurlar meydana getirir. Erkek cinsiyet organının uc kısmına oturursa çoğu vakit frengiyle karıştırılabilir.

Sedef hastalığı oynaklarda yerleşirse oralarda romatizmayı andıran ağrılar, hattâ şekil bozuklukları yapabilir. Bu şeklin dışında öteki şekillerinin görünüş bakımından mahzurundan başka, önemli bir zararı yoktur.

Advertisement

Tedavi. — Kesin bir tedavisi yoktur. Çoğunlukla bütün tedaviler faydasız kalır. Hastalık bazı geçer gibi olursa da bir süre sonra yeniden ortaya çıkar. En iyi tedavi sedef hastalığının bulunduğu bölgeye yapılacak tedavidir. Bunun başında uzun bir süre devam etmek üzere sık sık alkali banyoları gelir. Bunun için yeşil sabunla, ya da arapsabunu ile karbonatlı su yapılır, bu su âdi sabunla kullanılır. Hasta yağsız, ekşisiz, karaciğeri yormayacak yiyecekler yemelidir. Hormonların, vitaminlerin tedavide yardımcı rolleri büyüktür.


Leave A Reply