Selmânı Fârisî Kimdir?

5
Advertisement

Selmân-ı Fârisî kimdir? Sahabelerden Selmân-ı Fârisî hayatı, İslam tarihindeki yeri ve önemi hakkında bilgi.

Selmân-ı Fârisî;Peygamberimizin en yakın arkadaşlarından, büyük bir sahabedir. Aslen İranlı olduğu için kendisine Farisî denilir. Meşhur ve ilginç hayat hikâyesine göre İran’dan, bir Mecusi olan babasının evini terkederek, Hak dini aramak üzere yola çıkmış, önce Hristiyanlığı kabul edip, uzun yıllar kiliselerde pek çok papazla bir arada yaşamıştır. Hristiyanlık onun gönlündeki ateşi söndürememiş, İslâm güneşinin Arabistan’da parlayacağını öğrenince bütün mülkünü satarak yollara düşmüştür.

Selmân-ı Fârisî

Kervan arkadaşları ona ihanet edip Medine Yahudilerinden birine köle diye satmışlardır. Hz. Selman burada gece gündüz hizmet görüp son Peygamberin haberini bekliyordu. Nihayet Allah’ın son elçisi, Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselâmın Medine’ye hicret ettiğini öğrenip O’nunla görüştü ve Müslümanlığı kabul etti. Daha sonra Peygamberimiz ve arkadaşlarının yardımıyla kölelikten de kurtarılarak İslâm davasına hizmete başladı. Peygamberimiz kendisine “Selmân’ül-Hayr” lâkabını taktı. Hendek Gazası’nda büyük yararlıklar gösterdi. Medine’nin etrafına hendek kazılması fikri ona aitti.

Şam ve Irak’ın fethinde bulundu. İran’ın fethinden sonra Hz. Ömer (r.a.) tarafından Medayin şehrine vali tayin edildi. Hicretin 35. senesinde bu görevde iken vefat edip, aynı şehre defnedildi.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Selman’ı çok sever ve “Selman bizdendir, Ehl-i Beyttendir” diye onu taltif ederdi. Bir başka hadiste de “Selman’a doyasıya ilim verilmiştir.” buyurularak onun ne kadar üstün bir insan olduğunu ifade etmiştir.

Advertisement

5 yorum

  1. ALPEİREN on

    çok tessekkürlerr ALLAHRAZI OLSSUN SİZDEN ÇOK YARDIMCI OLDU BÖYLE HEP YAIN BİZİMDE BİLGİLERİMİZ TAZELENSİN ÇOM SAĞOLUN

  2. Burhan Demiray on

    Allah razı olsun kardeşim ödevim için gerekli tüm bilgileri bu sayfada topladım sayenizde

Leave A Reply