Sert Sular İyon Değiştirme Yöntemiyle Nasıl Yumuşatılır?

0

Sert suların iyon değiştirici reçine yastıkları ile yumuşatılması nasıl olur? Sert suların yumuşatılmasının açıklaması, hakkında bilgi.

Sert Sular İyon Değiştirme Yöntemiyle Nasıl Yumuşatılır?

Suyun yumuşatılmasında önemli olan sudan \displaystyle C{{a}^{2+}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonlarının uzaklaştırılmasıdır. İyon değiştirici reçine yastıkları sudaki \displaystyle C{{a}^{2+}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonlarının suya sertlik vermeyen \displaystyle N{{a}^{+}} veya \displaystyle {{K}^{+}} gibi iyonlarla yer değiştirilmesini sağlar.

İyon değiştirici reçine yastıkları genellikle küçük boncuklara benzer taneciklerden oluşur. Reçine adı verilen bu küçük boncuklar özel malzemelerden yapılmıştır. Bu reçinelerde suya sertlik vermeyen \displaystyle N{{a}^{+}} gibi iyonlar gevşek bir şekilde bağlıdır.

Sert sular iyon değiştirici reçine yastıklarından geçerken sudaki \displaystyle C{{a}^{2+}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonları Na+ iyonları ile yer değiştirir. Böylece \displaystyle C{{a}^{2+}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonları reçinede tutulurken suya \displaystyle N{{a}^{+}} iyonları karışır. Reçine yastıktan çıkan su \displaystyle C{{a}^{2+}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonlarını içermediği için artık yumuşak sudur.

Reçine yastığı, Na+ iyonlarının tamamı harcandığında kullanılmaz hâle gelir. Yani artık suyu yumuşatamaz. Kullanılmış reçine yastıkları tekrardan kullanılabilir hâle getirilebilir. Bunun için derişik NaCI çözeltisi kullanılmış reçine yastığından geçirilirse \displaystyle N{{a}^{+}} iyonları reçinedeki \displaystyle C{{a}^{2+}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonları ile tekrar yer değiştirir.


Leave A Reply