Sert Sular İyon Değiştirme Yöntemiyle Nasıl Yumuşatılır?

0

Sert suların iyon değiştirici reçine yastıkları ile yumuşatılması nasıl olur? Sert suların yumuşatılmasının açıklaması, hakkında bilgi.

Sert Sular İyon Değiştirme Yöntemiyle Nasıl Yumuşatılır?

Suyun yumuşatılmasında önemli olan sudan \displaystyle C{{a}^{2+}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonlarının uzaklaştırılmasıdır. İyon değiştirici reçine yastıkları sudaki \displaystyle C{{a}^{2+}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonlarının suya sertlik vermeyen \displaystyle N{{a}^{+}} veya \displaystyle {{K}^{+}} gibi iyonlarla yer değiştirilmesini sağlar.

Advertisement

İyon değiştirici reçine yastıkları genellikle küçük boncuklara benzer taneciklerden oluşur. Reçine adı verilen bu küçük boncuklar özel malzemelerden yapılmıştır. Bu reçinelerde suya sertlik vermeyen \displaystyle N{{a}^{+}} gibi iyonlar gevşek bir şekilde bağlıdır.

Sert sular iyon değiştirici reçine yastıklarından geçerken sudaki \displaystyle C{{a}^{2+}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonları Na+ iyonları ile yer değiştirir. Böylece \displaystyle C{{a}^{2+}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonları reçinede tutulurken suya \displaystyle N{{a}^{+}} iyonları karışır. Reçine yastıktan çıkan su \displaystyle C{{a}^{2+}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonlarını içermediği için artık yumuşak sudur.

Reçine yastığı, Na+ iyonlarının tamamı harcandığında kullanılmaz hâle gelir. Yani artık suyu yumuşatamaz. Kullanılmış reçine yastıkları tekrardan kullanılabilir hâle getirilebilir. Bunun için derişik NaCI çözeltisi kullanılmış reçine yastığından geçirilirse \displaystyle N{{a}^{+}} iyonları reçinedeki \displaystyle C{{a}^{2+}} ve \displaystyle M{{g}^{2+}} iyonları ile tekrar yer değiştirir.

Advertisement


Leave A Reply