Ses Kirliliği Nedir? Nasıl Önlenir? Nedenleri ve Zararları Nelerdir?

0
Advertisement

Ses kirliliği nedir? Ses kirliliğinin nedenleri nedir? Ses kirliliği nasıl önlenir, zararları nelerdir, ses kirliliği hakkında bilgi.

ses kirliliği

Kaynak: pixabay.com

SES KİRLİLİĞİ

Nüfus artışı ve buna bağlı olarak gelişen sanayi, artan kentleşme ve trafik ses kirliliği kavramının gündeme gelmesine neden olmuştur. İnsanların ve diğer canlıların yaşamsal faaliyetlerini olumsuz etkileyecek şiddetteki seslerin belli bir ortamda bulunması ses kirliliği olarak adlandırılır. Ses kirliliğinin en önemli nedeni trafiktir. Fabrikalar, demiryolları ve hava alanları ses kirliliğine neden olan kaynaklardan bazılarıdır.

Ses kirliliği insanlarda geçici veya kalıcı işitme sorunları, dolaşım ve solunum bozuklukları ve yüksek tansiyon gibi fizyolojik sorunlar ortaya çıkarabilir. Bunlara ek olarak stres, konsantrasyon eksikliği, uyku düzeninin bozulması ve davranış bozukluklarına da yol açabilir.

Ses kirliliğinin önlenmesi için alınacak tedbirler

 • ***Sanayi tesisleri şehir dışında kurulmalı ve gürültü ölçümleri yapılmalıdır.
 • ***Metro gibi yeraltı ulaşımına önem verilmeli ve ulaşımda toplu taşıma araçları tercih edilmelidir.
 • ***Seyyar satıcıların bağırarak satış yapmaları engellenmelidir.
 • ***Konut yapımında ses izolasyonu sağlanmalıdır.
 • ***Yüksek sesle müzik çalan eğlence merkezleri şehir dışına kurulmalıdır.

Gürültü Kirliliğinin Neden Olduğu İnsan Hastalıkları

 • Ses kirliliğine maruz kaldığımızı fark etsek de etmesek de, gürültü kirliliği sağlığımız için çeşitli şekillerde tehlikeli olabilir.
 • Hipertansiyon, gürültü kirliliğinin doğrudan bir sonucudur, daha uzun süre kan seviyelerinin yükselmesine neden olur.
 • Kulaklığınızda yüksek sesle müzik dinlemek veya yüksek seslere maruz kalmak, yoğun hava veya kara trafiğine maruz kalmak veya gürültü seviyelerinin tehlikeli aralıklara ulaştığı olaylar işitme kaybına neden olabilir.
 • Uyku bozuklukları genellikle geceleri sürekli hava veya kara trafiğinden kaynaklanır ve günlük performansı etkileyebilecekleri ve hastalıklara yol açabilecekleri ciddi bir durumdur.
 • Çocuk Gelişimi. Çocuklar gürültü kirliliğine karşı daha duyarlı görünmektedir ve gürültü kirliliği ile ilgili bir dizi hastalık ve işlev bozukluğunun çocukları işitme bozukluğundan psikolojik ve fiziksel etkilere kadar etkilediği bilinmektedir. Ayrıca, düzenli olarak yüksek sesle müzik çalar kullanan çocuklar işitme bozuklukları geliştirme riski altındadır.
 • Çeşitli kardiyovasküler disfonksiyonlar. Özellikle geceleri gürültü kirliliğinin neden olduğu yüksek tansiyon, çeşitli kardiyovasküler hastalıklara yol açabilir.
 • Demans mutlaka gürültü kirliliğinden kaynaklanmaz, ancak gürültü kirliliği arttırabilir.
 • Psikolojik işlev bozuklukları ve gürültü rahatsızlığı. Gürültü rahatsızlığı, aslında, ani bir etkisi olabilecek duygusal bir tepkinin bilinen bir adıdır.

Gürültü Kirliliğinin Yaban Hayatı ve Deniz Yaşamına Etkileri

Okyanuslarımız artık sessiz değil. Binlerce petrol sondajı, sonar, sismik araştırma cihazları, kıyı eğlence amaçlı deniz taşıtları ve nakliye gemileri şu anda sularımızı dolduruyor ve bu, deniz yaşamı için ciddi bir gürültü kirliliği nedenidir. Balinalar en çok etkilenenler arasındadır çünkü işitme duyuları kendilerini yönlendirmelerine, beslemelerine ve iletişim kurmalarına yardımcı olur. Gürültü kirliliği bu nedenle deniz memelilerinin (balinalar ve yunuslar) beslenme alışkanlıklarını, üreme modellerini ve göç yollarını engeller ve hatta kanamaya ve ölüme neden olabilir.

Deniz yaşamı dışında kara hayvanları da trafik, havai fişek vb. Şekillerde gürültü kirliliğinden etkilenmekte ve özellikle kuşlar artan hava trafiğinden etkilenmektedir.

Gürültü Kirliliğinin Sosyal ve Ekonomik Maliyetleri

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’da her üç kişiden birinin trafik gürültüsünden zarar gördüğünü tahmin ediyor. Gürültü kirliliğinin bireyler üzerindeki salt tıbbi etkilerinden daha fazlası, önemli bir sosyal ve ekonomik etkiye sahiptir. Gürültü kirliliği uyku bozukluğuna yol açtığı için bireyin gün içindeki iş performansını etkilemekte, hipertansiyona ve kalp ve damar hastalıklarına yol açarak sağlık sistemine ek zaman ve para harcamakta, çocuklarda okul performansını olumsuz etkilemektedir.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply