Ses ve Öfke Kitap Özeti Konusu Karakterleri, William Faulkner

0
Advertisement

William Faulkner’in Ses ve Öfke adlı kitabının konusu, karakterleri ve özeti. Ses ve Öfke kitabı incelemesi, William Faulkner kitapları hakkında

Ses ve Öfke

Ses ve Öfke Kitap Özeti – William Faulkner

Benjy, 7 Nisan 1928

Şimdiki Zaman

Benjy otuz üçüncü doğum gününde, bakıcısı Luster’le golf oyunu seyretmektedir. Bu arada kız kardeşi Caddy’yi hatırlar. Luster de karnaval ücreti için gerekli olan 25 sentini kaybetmiştir. Onu aramaktadır. Bu yüzden, Benjy’yi yalnız bırakır. Benjy, yeğeni Miss Quanten’i karnaval tellalı ile öpüşürken görür. Luster de parasını bulamamıştır. Eve dönerler. Mutfakta Benjy’nin doğum günü pastası durmaktadır. Luster, Dilsey gidince Benjy’yi kızdırmaktadır. Fırında Benjy’nin elini yakmasına neden olur. Dilsey, Benjy’nin eline merhem sürer ve eline çok sevdiği Caddy’nin terliğini verir. Benjy ancak Caddy’nin terliğini eline alınca susmaktadır.

Luster, yemek anında Jason’dan para ister. Jason vermez. Miss Gjuanten’le Jason kavga ederler. Herkes yattığında, Luster, Benjy’yi yatak odasına götürür. Onu uyutmaya çalışırken Miss Quanten’in pencereden atlayarak kaçtığını görür.

Geçmiş Zaman

Sene 1898’dir. Bütün çocuklar henüz küçüktür ve bahçede oyun oynamaktadır. Caddy, bir ağaca çıkarak evdekilerin ne yaptığını görmeye çalışır. Evde büyük bir kalabalık vardır ve herkes somurtmaktadır. Caddy, kalabalığın eğlence için toplandığını düşünür.; Oysa büyük annesi ölmüştür.

Benjy, kız kardeşi Caddy’yi çok sevmektedir. O yanında iken kendini iyi hissetmektedir. Bazı duyulan çok kuvvetli olan Benjy, Caddy’nin yağmur gibi koktuğunu düşünmektedir. Jason ise onun kâğıt bebeklerini kesmektedir.

Advertisement

Caddy on dört yaşına gelince makyaj yapmaya başlar. Erkek arkadaşlarıyla daha yakın ilişkide bulunur. Benjy, tüm masumluğuyla bu durumdan nefret etmektedir. Caddy, safiyetini yitirince Benjy ağlar, sürekli yıkanmak ister. Âdeta Caddy’nin kirini temizlemek istemektedir. Bir yıl sonra, Caddy evlenir. Caddy’yi gelinlikle gören Benjy ağlar. Caddy evden kocasıyla ayrılınca çok üzülür. Bir ay sonra, Harward Üniversitesinde okuyan Quanten ölür. Benjy kardeşini çok sevdiği için onun bu ölüm haberini duymasını engellerler. İki yıl sonra da babası ölür. Cenaze günü, annesi ile mezarlığa gider. Jason, babasının mezarına onlarla gelmez.

Quanten, 2 Haziran 1910

Şimdiki Zaman

Quanten, erkenden kalkar, sürekli saatin tik taklarını dinler. Saatinin camını kırar. Zaman kavramı üzerinde düşünür. Kiliseye gitmemek için yavaş hareket eder. Tıraş olur, temiz kıyafetler giyer ve dışarı çıkar. Yolda saatlerin zamanı doğru göstermediğini düşünür. Bir dükkândan üç demir ütü alır. Cambridge kasabasına gider. Ütüleri köprünün altına saklar. Köprüden bir fırına gider, simit alır. Küçük bir kız görür ve ona dondurma ikram eder. Çocuk, sürekli onu takip etmeye başlar. Kızın fırsatçı ağabeyi, onu, kızı kirletmekle suçlar. Mahkemeye çıkarılır. Kefaletle serbest bırakılır.

Quanten akşam odasına döner. Elbisesinin lekesini çıkarmaya çalışır. Arkadaşı Shreve’ye bir mektup yazar. Sürekli aklının takıldığı ve sırrını çözemediği saatini de ona bırakır. İntihar etmek için odasından çıkar.

Geçmiş Zaman

Quanten de Benjy’nin hatırladıklarının aynını hatırlar. Qu-anten’in zihninde kız kardeşi Caddy’nin bir erkekle olan macerası derin bir iz bırakmıştır. Erkek arkadaşı Caddy’yi öpmüştür. Gjuanten otla kardeşinin yüzünü siler. Benzer bir olay Gjuan-ten’in de başından geçmiştir. Caddy, Quanten’e bunu hatırlatarak onu kızdırır. Kavga ederler.

Quanten, bundan başka Caddy’nin Dalton taraf.ndan kirletildiği günü hatırlar. Qunanten, Benjy’nin önsezilerini ve koku duyusunun kuvvetini bilmektedir. O gün, Benjy’nin Caddy’den kirli bir koku duyarak inlediğini anımsamaktadır. Quanten, Dal-ton’u öldürmek ister. Tabancasıyla onu öldüreceği sırada, bayılır. Silah patlayınca, Caddy yanlarına koşar ve Dalton’u kovar. Bütün bu hadiseleri öğrenen Bayan Compson, kızını bir başka-sıyla( Herbert’le) evlendirmeye karar verir. Quanten, düğünden önce Herbert’le tanışır; fakat onu hiç sevmez; âdeta kardeşini kıskanır. Quanten, Herbert’in kötü şöhretini bilmektedir. Kardeşini evlenmemesi için uyarır. Kendisiyle gelmesini ister. Caddy ona kızar.

Jason, 6 Nisan 1928

Jason, ailenin reisidir. Fakat o, sadece parayı düşünen, sorumsuz bir kişidir. Caddy’den sürekli para gelmektedir. Ama Caddy terk edilinice para gelmemeye başlar. Bunun üzerine, Caddy’nin yıllar: önce kızı Cjuanten için ayırdığı çeki çalar. Jason, bununla da kalmaz. Annesinin onun için sakladığı bir dükkân hissesini de satar ve otomobil alır. Değişik işlere girer; fakat hep başarısız olur. Gjuanten’in hoyratlığı onu rahatsız etmektedir. Gjuanten’i sevgilisiyle yakalamak için uğraşır durur. Gjuan-ten’le uğraşmakla yetinmeyen Jason, Luster’i sinirlendirmek için biletleri yakar.

Advertisement

Paskalya, 8 Nisan 1928

Dilsey, aileyi ayakta tutan tek kişidir. Kiliseden dönerken ev içindeki kaosu görür ve ailenin sonunun geldiğini düşünür. Onun düşüncesini doğrulayacak bir olay ortaya çıkar. Gjuanten, annesinden kalan yüklüce bir parayla kaçmıştır. Jason, onu yakalamak için Quanterfin karnavaldaki sevgilisini bulmaya karar verir. Karnavaldaki adamla kavga eder, yaralanır ve aramaktan vazgeçer.

Romanın sonunda Luster ile Benjy faytonla gezerlerken Luster atları hızlandırır. Benjy çok korkar. Jason’la karşılaşırlar. Jason, Luster’i tokatlar ve Benjy huzurlu bir şekilde elinde, sapı kırılmış nergis çiçeğine bakar.

William Faulkner

WILLIAM FAULKNER

William Faulkner, Amerika’nın Missisippi eyaletinin önde gelen ailelerinin birinin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Düzenli bir eğitim hayati! olmamıştır. Yazar olmaya azmetmiştir. İkinci romanı Ağustosi Işığı’ndan sonra şöhrete kavuşmuştur. Sakin bir insan olan Faulkner, gösterişten uzak yaşamayı tercih etmiştir. Hayattayken Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Roman, ayrı ayrı bakış açılarıyla anlatılır ve dört bölümden oluşur. Bilinç akışı tekniği ile (Yazar, kahramanların bilincinden akan olayları müdahale etmeden sunar.) yazılmıştır. Birinci bölüm, 7 Nisan 1928’de Benjy’nin zihninden olayların anlatılmasından ibarettir. İkinci kısım, 2 Haziran 1910’da Quanten’in intihar öncesi yaşadıklarının onun zihninden yansımasıdır. 6 Nisan 1928’de Jason’ın bakış açısıyla anlatılanlar üçüncü bölümü oluşturur. 8 Nisan 1928’de Paskalya günündeki olaylar ise yazarın bakış açısıyla anlatılır.

Jason Campson, Car ol ine Bascomb Campson, Quantin Campson, Candace Compson, Jason Compson, Benjy Compson, Miss Quanten, Dalton Ames, Luster romanın başlıca kahramanlarıdır.


Leave A Reply