Seyahat Eden Sıhhat Bulur Sözüyle Anlatılmak İstenen Nedir?

0
Advertisement

Seyahat Eden Sıhhat Bulur ne anlama gelir? Seyahat Eden Sıhhat Bulur sözü ile ilgili açıklamalı örnek yazı / kompozisyon olduğu sayfadır.

Seyahat Eden Sıhhat Bulur Sözüyle Anlatılmak İstenen Nedir?

Kimileri seyahat etmeyi eğlenceli bulurken bazıları bunu zahmet verici ya da korkunç olarak niteler. Hadi öyleyse seyahat etmeyi nasıl daha eğlenceli, tatmin edici ve zahmetsiz hale getirmeye bakalım. Ben daha önce uçakla seyahat etmeye odaklanıyordum bazı korkularıma rağmen.. Herhangi bir, araba, gemi, tren, yürüyerek, eşek üzerinde, devekuşu üzerinde seyahat etmeye de uyarlanabilir. Hava yoluyla seyahat etmekten hoşlanıyorsanız ya da en azından sizi gitmek istediğiniz yere çoğu zaman hızlıca götürdüğü için idare ediyorsanız, bu olayı daha kolay ve eğlenceli bir hale getirmek için birkaç tüyo…

Bir yerde büyümek bedenimizi, zihnimizi oranın yerel kurallarıyla uyum içine yerleştirir. Bu nedenle büyüdüğümüz yere döndüğümüz zaman kendimizi evimizde hissedersiniz.. Yaşadığımız yerin ‘deva’sının etkisinden uzaklara yolculuk ettiğimizde bedenimiz yeni enerjilerin etkisine uyum sağlamak için kendisini strese sokar. Yürüyorsak bedenimizin yeni kurallara uyum sağlamak için yeterli zamanı vardır. Arabayla seyahat etmek, bedenimizin zihnimizin hızla değişen gizil enerjilere daha fazla uyum sağlamasını gerektirir. Hava yoluyla yolculuk etmek ise bu etkili enerji bölgelerinden geçerken çok daha büyük denge bozucu etki yaratır.

Bedenimizde ve zihnimizde öylesine hızlı gerilim yaratır ki sürekli dengeyi sağlamaya çalışırlar. Saat dilimleri boyunca biyolojik saatimizi de bozduğu için ek bir stres yaratır. Bazı şeylerin farkına varmak, stresi ortadan kaldırmak ve sinir sistemimizin, hücre metobolizmamızın ya da düşünme sürecimizin normal işleyişine müdahalede bulunmadan üzerinden geçen bir tür süper iletken, sürtünmesiz akış yaratır. Yolculuk etmek bazen zahmet ve enerji gerektiriyor ama en azından doğanın kanunlarına karşı gelerek herhangi bir zarar yaratmıyor.

Seyahat ve Sağlık

Huzur, dingillik ya da coşkulu duygularla bir yolculuğa çıkmak, yeni topraklara ulaşmak değildir, eskiyi yeni gözlerle görmektir. Seyahat etmenin sağlık açısından önemli tartışılmaz..Boşuna “seyahat eden sıhhat bulur” denilmemiştir. Gerek bedenen gerekse ruhsal olarak seyahat etmenin birçok yararı var.

Advertisement

Sorunları çözmede yeteneğimizi geliştirir, bunun yanında karar verme mekanizmasını hızlandırır.Yılda en az bir kez tatile çıkmak bile kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Yapılan araştırmalara bakılırsa, giyim kuşam ya da eşya almak yerine parasını seyahat etmeye harcamak insanları çok daha mutlu kılıyor. Seyahat etmek, beyin sağlığınada birebir faydalı. Kısa ve öz bir tabirle; Seyahat etmek bizi daha yaratıcı ve akıllı yapar.

Yolculuk esnasında farkındalığımız da büyüyecek ve endişemiz, korkumuz kaybolacaktır. Seyahat esnasında çoğu zaman etrafınızı saran sessizliğin bütünlüğünü seveceksiniz. Ayrıca seyahat etmek için fazladan para harcmanıza bile bazen gerek kalmıyor. Kısa hafta sonu gezileri planlayabilir veya katılabilir, ya da sadece birkaç saatliğine güzel bir sahil ya da orman yürüyüşü yapabilirsiniz…Hadi hiç vakit kaybetmeden atın kendinizi dışarıya ve nefes alın. Kışın kasvetli havasından sıyırın kendinizi.


Leave A Reply