Shirley MacLaine Kimdir? Hayatı Biyografisi Sinema Kariyeri ve Filmleri

0
Advertisement

Shirley MacLaine kimdir ve ne yapmıştır? Hollywood’un ünlü isminin hayatı, biyografisi, sinema kariyeri ve filmleri.

Shirley MacLaine

Kaynak: commons.wikimedia.org

Shirley MacLaine

Shirley MacLaine, ‘The Apartment’ (Garsoniyer), ‘Sweet Charity’ (Şen Dul) ve ‘Terms of Endearment’ (Sevgi Sözcükleri) gibi çeşitli filmlerle tanınan Hollywood’un efsanevi lider kadınlarından biridir.

Shirley MacLaine kariyerine Broadway’de başladı ve 1950’lerin ortalarında, Can-Can, The Apartment, Sweet Charity, Irma La Douce ve Terms of Endearment gibi klasiklerde on yıllarca süren bir kariyeri ile filmde çalışmaya başladı. Oscar kazandı. Aynı zamanda birçok kitap yazmış, üretken bir yazardır. 2013 yılında Kennedy Center Onurlarını aldı.

Erken Yaşam

24 Nisan 1934’te Richmond, Virginia’da doğan Shirley MacLaine, altmış yılı aşkın süredir sinema, televizyon ve tiyatroda etkileyici bir kariyere sahip. Başlangıçta Shirley MacLean Beaty olarak adlandırıldı. İlk isminin ünlü çocuk oyuncu Shirley Temple’dan ilham aldığı bildirildi. Daha sonra annesinin kızlık soyadı olan “MacLean” ı sahne adı olan “MacLaine” e uyarladı.

Bir drama öğretmeninin kızı, dansçı olarak başladı. Ailesi, henüz yürümeye başlayan çocukken onu baleye kaydettirdi. MacLaine çok geçmeden bir dans okulu resitalinde performans sergileme zevkini aldı. Bu sıralarda, kardeşi Warren Beatty’nin doğumuyla ablası oldu. Kendi başına başarılı bir oyuncu olacak şekilde büyüyecekti.

Lise boyunca yazları, MacLaine, sanatını incelemek ve bir şovmen olma hayalinin peşinden gitmek için New York City’ye gitti. Üçüncü yıldan sonra yeni bir müzikal Oklahoma prodüksiyonunda koroda rol aldı. Yaz bittiğinde, MacLaine okulu bitirmek için eve döndü.

Advertisement
Shirley MacLaine

Kaynak: commons.wikimedia.org

Erken kariyer

MacLaine’in büyük çıkışı, 1950’lerin ortalarında Broadway müzikali The Pajama Game ile geldi. Şovun korosunun bir üyesiydi ve aynı zamanda baş karakterlerinden birinin yedek oyuncusuydu. Yapımcı Hal Wallis’in performansını gördükten sonra MacLaine, Paramount Pictures ile bir sözleşme yaptı. İlk filmini 1955’te Alfred Hitchcock’un yönettiği Harry’yle The Trouble’da yaptı.

Üç yıl sonra MacLaine, Some Came Running için ilk Akademi Ödülü adaylığını aldı. Vincente Minnelli’nin yönettiği bu dramada Frank Sinatra, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ülkesine dönen bir asker olarak rol aldı. MacLaine, Sinatra’nın karakterine aşık olan ve onu memleketine kadar takip eden parti kızı Ginnie Moorehead’i canlandırıyor.

Öteki başlıca filmleri

Around the World in 80 Days (Seksen Günde Devrialem) 1957, My Geisha (Sevgili Geyşam) 1961, The Yellow Rolls-Royce (Sarı Otomobil) 1964, Gambit (Büyük Oyun) 1966,The Possesion of-Joel Delaney (Sapık Ruhlar), The Turning Point (Dönüm Noktası) 1977, Being There (Merhaba Dünya) 1979, Madame Sousatzka (1988, Venedik Film Şenliği “en iyi kadın oyuncu” ödülü); Waiting for the Light (Işığı Bekleyiş) 1990; Poscartes from the Edge (Yaşamın Kıyısından Kartpostallar) 1990; Used People (Kullanılmış İnsanlar) 1992. Son kitabı: Dance While You Can (Yapabildiğin Sürece Dans Et) 1992.

Kişisel hayat

MacLaine, 1954’ten 1982’ye kadar yapımcı ve iş adamı Steve Parker ile evli kaldı. Çiftin daha çok Sachi adıyla bilinen Stephanie adında bir kızı vardı. Çiftin, zamanının çoğunu Japonya’da yaşayarak geçiren Parker ile alışılmadık bir ilişkisi vardı. Kızı Sachi de gençliğinin bir kısmını yurtdışında babasıyla birlikte geçirdi.

2013’te Sachi Parker, MacLaine’in kızı olarak deneyimlerini Lucky Me: My Life With—and Without—My Mom, Shirley MacLaine adlı anı kitabında paylaştı. New York Daily News’a göre, annesinin bekaretini gençken kaybetmesi için baskı yaptığını ve ilk cinsel deneyimi sırasında evde bir çift seks terapisti olduğunu iddia etti. MacLaine kitabı reddetti ve aynı makalede “Kızımın benim hakkımda neredeyse tamamen kurmaca olan açıklamalar yapacağına şaşırdım ve kalbim kırıldı” dedi.

Advertisement


Leave A Reply