Sihirli Mermi Tedavisi Nedir? Kısaca

0
Advertisement

Sihirli mermi nedir? Tıpta sihirli mermi tedavisi ne zaman, kim tarafından ve nasıl geliştirilmiştir? Sihirli mermi hakkında bilgi.

Sihirli Mermi Tedavisi Nedir? Kısaca

1800’lerde tıp bilimciler stafilokoklar ve streptokoklar gibi mikroorganizmaların hastalığa neden olduğunu keşfettiler ve bu mikroorganizmları mikroskoplarla araştırmaya başladılar. Robert Koch‘un bakteriyoloji laboratuarında çalışan doktor Paul Ehrlich, mikroskop altında daha görünür olmalarını sağlamak için spesifik mikropları işaretleyebilecek kimyasalları aradı. Hem mikroba bağlanıp işaretleyen ve hem de mikroba saldırabilecek bir kimyasal bulabilirse, bu mikropları öldürebileceğini düşündü. Bu kimyasallara “sihirli mermiler” dedi.

Paul Ehrlich, “sihirli mermi” nin modern, kimyasal versiyonunun belirli mikropları öldürmesini, ancak mikrobu taşıyan hastanın vücuduna hiçbir zarar vermemesini amaçladı. Ehrlich ve arkadaşları, frengiye neden olan mikroplar üzerinde yüzlerce kimyasal madde denedi. 1909’da, Ehrlich’in yeni meslektaşı Sahachiro Hata (1873-1938), laboratuvar tavşanlarında frengi enfeksiyonları geliştiren bir yöntem buldu ve ilaç no. 606 bu tavşanların üzerinde işe yaradı. Böylelikle ilk “sihirli mermi” bulunmuş oldu ve Salvarsan adı altında pazarlandı. Bu başarı ile cesaretlenen Ehrlich ve Alman fizyolog Emil von Behring gibi diğer bilim adamları, araştırmacılara, semptomları tedavi etmek yerine hastalığın nedenine doğrudan saldırmak suretiyle spesifik mikropları hedef almak için spesifik ilaçlar geliştirmeleri gerektiğini önerdi.


Leave A Reply