Şiir İle İlgili Şiirler ve Şiir İle İlgili Kompozisyon, Yazı Örneği

1
Advertisement

Şiirin güzelliklerini, hissettirdiği güzel duyguları ve önemini anlatan şiir konulu şiir örneği  ve şiir ile ilgili kompozisyon, yazı..

Şiir ile ilgili şiirler

Şiir İle İlgili Şiirler

Şiir, edebi türlerden biridir. Nazım ve nesir şeklinde olabilseler de şiirde daha çok nazım şekli tercih edilir. O kadar ki, eski devirlerde edebiyat sözü ile doğrudan doğruya şiir anlaşılırdı, diyebiliriz. Eski çağların büyük edebiyatçıları çoğunlukla şairdi. İlk roman, hikaye ve tiyatro eserleri de bu bakımdan manzum yazılırdı. Zamanla şiir tamamen kendisine has bir özellik kazandı. Çağların edebi akımlarına uyularak şiir de de çeşitli akımlar kendisini gösterdi. Romantizm, sembolizm, realizm gibi. Günümüzün şairleri şiirin en büyük özelliği olan vezin ve kafiye kafiye kaidelerine de artık riayet etmemekte, şiir diline ve yapısına büyük yenilikler getirmektedir.

ŞİİR DÜNYASI

Edebiyatın gülüdür
Duygu dolu şiirler,
Büyük küçük herkesi
Büyüler tüm şiirler.

Mısralarda saklıdır
O güzelim duygular,
Şiirlerle büyüyüp
Mutlu olsun çocuklar.
Atila Çakıroğlu

Şiir İle İlgili Kompozisyon

Okuduğunuzda duygularınızı harekete geçiren kelimelerin bütünüdür şiir. Şiir sevgidir, hissetmektir, dünyaya başka gözlerle bakmak, kalbinle dokunmaktır.

Advertisement

Okula başladığımız ilk yıllarda öğretmenler de şiir ezberletmeye başlarlar. Vatan ile ilgili, okul ile ilgili, doğa ile ilgili şiirler okunur, ünlü şairler öğrenilir, şiirleri ezberletilir. Şiirle tanışmamız çok küçük yaşlara dayansa da şiiri anlayabilen, hissederek okuyabilen kişi sayısı çok daha azdır. Çünkü şiirin ezberlenmekten çok hissedilmesi, içerdiği duygunun anlaşılması, anlatımı üzerine kafa yorulması gerekir. Bunu başarabilenler o tadı yakaladıklarında şiiri asla bırakmaz, dünyalarına yeni bir pencere açmış olurlar.

Şiir bir iki kelimeyle koskoca bir duygunun anlatımıdır. Kişiyi derinden etkiler, çoğu zaman sarsar. Sanki şair hislerine tercüman olmuştur. Anlatmak hatta bazen de anlamak için onca çabaladıklarını o kısaca söyleyivermiştir. Doğal ve fütursuzca. Kimi zaman da baka bir açıdan bakıp görmeni sağlar. Kalbin gibi gözlerini de açar.

Sevgi, hüzün, mutluluk, aşk gibi tüm duyguları içinde barındırmayı başarabilen bir sanat dalı olan şiire ön yargılardan uzak, sükunetle yaklaşmalıyız. O zaman bize söyleyeceği çok şey olduğunu duyabiliriz.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


1 Yorum

 1. Nuri Hakan Tataroğlu on

  Bir Şairim
  Kendi halinde bir şairim
  Kalabalık içinde bile yalnızım
  Şiir yazmam için ilham lazım
  Çok zor okunur el yazım

  Şiirlerimle meşhur olamadım
  Pek rüya görüp hayale dalamadım
  Şu dünyadan muradım alamadım
  Şiirlerinde belki anılır adım sanım
  Nuri Hakan Tataroğlu,2.4.2020, Ankara,

Leave A Reply