Sindirim Sistemi Modeli Nasıl Yapılır? (Oyun Hamuru ve Kolay Malzemeler ile)

21
Advertisement

Oyun hamurundan yada değişik malzemelerden yapabileceğiniz sindirim sistemi modeli örnekleri. Sindirim sistemi modelleme projesi için örnekler.

Sindirim Sistemi Modeli Nasıl Yapılır?

Sindirim sistemi modeli hazırlamanın en kolay yollarından birisi oyun hamuru ile hazırlamaktır. Bu modelleme tarzında ihtiyacının olacak malzemeler;

  • Oyun hamuru
  • Eldiven ve biraz el becerisidir.

Öncelikle sindirim sistemine ait organları not alın. Sindirim sistemi şemalarından BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ şeklini inceleyin. Sonrasında da işleme başlama zamanı. Yapmanız gereken tüm sindirim sistemi organlarını, mümkünse farklı renklerdeki oyun hamurları ile şekillendirin. Sonrasında da sistemin şekline uygun olarak birleştirin. Modelinizi oluştururken mutlaka mevcut olması gereken organlar şunlardır.

Ağız, yemek borusu, mide, karaciğer, ince ve kalın bağırsak ve anüs.

Oyun hamuru haricinde yaratıcılığınıza göre bez parçaları yada örgü ile dahi sindirim sistemi modeli oluşturabilirsiniz. Kolay gelsin.

Sindirim Sistemi Modeli

Advertisement

Sindirim Sistemi Modeli

sindirim-sistemi-modeli-4

Sindirim Sistemi Modeli

Yukarıda da görüldüğü üzere basit ve hemen hemen her evde ve yerde olan malzemeler ile basit sindirim sistemi modelleri yapılabilirken aynı zamanda bu basit malzemeler ile son derece profesyonel görünümlü sindirim sistemi modeli hazırlayabilirsiniz.

Sindirim Sistemi Hakkında Kısa Bilgiler

İnsan vücudunun her biri bir işlevi olan farklı iç organları vardır. Bu, vücudumuzun düzgün çalışmasını sağlar. Sindirim sistemi bu organlardan birkaçından oluşur. Yediğimiz yiyecekleri çok küçük maddelere dönüştürerek besin maddelerinin kan yoluyla vücudumuzda taşınmasından sorumludur . Daha sonra vücuda faydası olmayanlar dışkı ile atılır .

Bu işleme sindirim denir. Onun sayesinde oyun oynayacak, ders çalışacak, kısacası günlük aktivitelerimizi yapacak enerjimiz var. Sindirim sistemini oluşturan organlar şunlardır: ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüs.

Advertisement
Sindirim Sistemi Modeli

Evde yapılmış basit Sindirim Sistemi Modeli

Sindirim, ağzımıza yiyecek koyduğumuzda başlar. Tükürük üretimi uyarılır ve dişler ve dil onu ezmek ve nemlendirmek için çalışır. Bu andan sonra yutularak yutak ve yemek borusundan geçerek mideye ulaşır. Orada bulunan bir madde olan mide suyu ile birleşir ve yiyecek bolusunu daha da küçük parçalara ayırmaya yardımcı olur.

Yemek geldikçe mide genişler. Genellikle iki litreye kadar yiyecek tutabilir, ancak bu kişiden kişiye değişir. Bazı besinler zaten vücut tarafından kullanılmakta ve kanla hücrelere taşınmaktadır.

Mideden sonra  ince bağırsak devreye girer. Orada pankreas suyu (pankreasta yapılır), safra (karaciğerden gelir) ve bağırsaktan gelen bağırsak suyu ile karıştırılır. Oradan kalın bağırsağa gider. Orada su ve mineral tuzları kullanılır. Geri kalanına dışkı denir ve anüs yoluyla vücuttan atılır.


21 yorum

  1. bunu nasıl yapılacak görüntüsü hoş ama neler kullanılacak
    demek istediğim neyi neyle birleştireceğiz içlerine ne koyacağız

  2. Bemce bosaltim sisitemi icin de yapsalar muhtesem olabilirdi cunku benim bosaltim sistemi icin makete ihtiyacim var

Leave A Reply