Sinekkapan Kuşu Nasıl Bir Hayvandır? Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

0

Sinekkapan kuşu nedir? Nasıl bir hayvandır? neye benziyor? Sinekkapan kuşu türleri, özellikleri ve yaşam alanları hakkında bilgiler.

Sinekkapan; havada böceklerin peşinden koşma alışkanlıklarıyla bilinen yüzlerce küçük tüneyen kuş türünden herhangi birine verilen isimdir. Sinekkapan genellikle 3 ila 9 inç (7,5 – 23 cm) uzunluğundadır. Birbirlerine pek benzemeyen iki gruba ayrılırlar : Yeni Dünya (Tiran) Sinekkapanları ve Eski Dünya Sinekkapanları

Sinekkapan Kuşu

Kaynak: pixabay.com

Yeni Dünya Sinekkapanları. (Tiran)

Yeni Dünya kuşlarına, yuvalama bölgelerini savunmadaki hırçınlıkları nedeniyle “tiran” sinekkapanları denir. Tyrannidae ailesini oluşturan yaklaşık 360 tür vardır. Tiran sinekkapanları yoğun ormanlarda, çöllerde, pampalarda ve bataklıklarda yaşar. Arctic Canada’dan Cape Horn’a kadar bulunurlar, ancak en çok tropik bölgelerde bulunurlar. Peewees, phoebes ve kingbirds tipik Kuzey Amerika türleridir.

Anatomik olarak, tiran sinekkapanları, gerçek tüneyen kuşların en ilkelleri arasındadır. Tipik olarak, tabanda kıllarla çevrili geniş, düz, hafif kancalı faturaları vardır. Kısa bacakları ve zayıf ayakları vardır. Tüyleri genellikle hafif zeytin, yeşil, kahverengi, gri veya siyah tonlarındadır, ancak birkaç tür parlak kırmızı, yeşil, sarı veya beyazdır. Cinsiyetler genellikle renk bakımından benzerdir.

Çoğu tiran sinekkapan, güçlü el ilanları değildir. Tipik olarak, açıkta kalan dallara tünerler ve ardından uçan böcekleri yakalamak için kısa salmalar yaparlar. Daha büyük türlerden bazıları ayrıca çilek, küçük yılan, kertenkele, kurbağa veya diğer kuşları da yerler. Sesleri genellikle sert ve müziksizdir.

Çoğu tiran sinekkapan, çatallı dallarda fincan şeklinde yuvalar inşa eder, ancak birçoğu yuvaları yere, kaya yarıklarına veya terk edilmiş ağaçkakan deliklerine inşa eder. Birkaç tür, yan girişleri olan fiber kubbeli veya sarkık yuvalar inşa eder. Tropikal türler tipik olarak iki veya üç yumurta bırakır; ılıman türler dört yatıyor. Yumurtalar beyazdan zeytine değişir; sıklıkla fark edilirler.

Sinekkapan Kuşu

Kaynak: pixabay.com

Eski Dünya Sinekkapanları.

Eski Dünya sinekkapanlarının yaklaşık 370 türü vardır. Çoğunlukla Muscicapidae familyasına ait çok çeşitli bir kuş grubudur. Eski Dünya türleri, tiran sinekkapanlardan daha az kavgacı, daha iyi şarkıcılar ve daha parlak renklidir. Cinsiyetler genellikle renk bakımından farklılık gösterir.

Eski Dünya sinekkapanları Avrasya, Afrika, Doğu Hint Adaları, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hawaii adaları da dahil olmak üzere birçok Pasifik adasında çeşitlilik gösterir. Afrika, Asya ve Avustralya’da bulunan cennet sinekkapanları (Terpsiphone türleri), dünyanın en güzel kuşları arasındadır.

Eski Dünya sinekkapanları büyük ölçüde uçan böceklerle beslenir. Bazı türler dallarda fincan şeklinde yuvalar kurar; diğerleri ağaçlarda, nehir kıyılarında veya çakıl çukurlarında delikler kullanır. İki ila altı yumurta genellikle mavimsi, kırmızımsı, devetüyü veya beyazdır; genellikle beneklidirler.


Leave A Reply