Şiraz Nerededir? Şiraz Tarihi

0
Advertisement

Şiraz hangi ülkededir? Şiraz şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İran Şiraz hakkında bilgi.

sirazŞiraz; İran’ın güneybatısında kent, Fars Yönetim Birimi’nin merkezidir.

Deniz düzeyinden 1.586 m yükseltide bir vadide, İran Körfezi kıyısındaki limanı Bu-şehr’in 185 km doğu-kuzeydoğusunda, Tahran-Buşehr Karayolu üzerinde yer alır. İran’ın beşinci büyük kenti, önde gelen ticaret (halı ve kilim dokumacılığı, altın ve gümüş işleme, sedef kakma eşyaları, karakul kuzu derisi, brokar kumaş), endüstri (çimento yapay gübre, yünlü ve pamuklu dokuma, şeker, besin) merkezlerinden biridir.

Şiraz Üniversitesi (1948, eski adı Pehlevi Üniversitesi), Halili ve Hristiyan hastaneleri vb eğitim ve sağlık kurumu vardır. Güneyindeki kentlerle karayolu, kuzeyde İsfahan ve Tahran ile kara ve havayolu bağlantısı vardır.

Tarihsel Eserler. Ekonomik etkinliklerin yanı sıra, tarihsel geçmişi ve tarihsel eserleri (Şiraz’da doğan, İran Edebiyatı’nın iki büyük şairi, Hafız ve Sadi’nin gülbahçeleri içindeki türbeleri: Yeni Cami, 1218; Abeş Hatun Türbesi, 13. yüzyıl; Baghe Taht Kalesi, 13. yüzyıl; 1344-1349; Kitaplık, 14. yüzyıl; günümüzde müzeye dönüştürülen Kerim Han Zend Türbesi, 17. yüzyıl; Kerim Han Çarşısı, 17 yüzyıl; Vekil Camisi, 17. yüzyıl; Medrese, 1615), gül bahçeleri, şarabı, geniş ve ağaçlıklı bulvarlarıyla, bir kültür, turizm merkezidir. Antik Persepolis Kenti’nin kalıntıları, Şiraz’ın 56 km güneybatısındadır.

Advertisement

Leave A Reply