Sodyum Klorür Özellikleri Yapısı Formülü Kullanım Alanları Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sodyum Klorür nedir? Sodyum Klorürün yemek tuzu özellikleri nelerdir? Sodyum Klorür denklemi, kullanım alanları nelerdir?

Sodyum Klorür Özellikleri ve Kullanım Alanları

SODYUM KLORÜR (Yemek Tuzu) (NaCl)

Yemek tuzu, kimyada sodyum klorür (NaCl) ismiyle bilinen beyaz kristal yapılı bir bileşiktir. Genellikle sofra tuzu (yemek tuzu) olarak adlandırılan sodyum klorür, hayvanların beslenmesinde büyük önem taşıyan temel bir madde ve pek çok önemli kimyasal süreç için bir başlangıç maddesidir. En zengin sodyum klorürün kaynağı deniz suyudur; deniz suyunun kütlece yüzde 3 ünü sodyum klorür oluşturur.

tuz

Kaynak: pixabay.com

1. Sodyum Klorürün Özellikleri

NaCl, karakteristik tuz tadındadır. Deniz suyundan % 96 saflıkta elde edilmektedir. Bunun için,deniz suyu geniş yüzeyli büyük havuzlara alınır. Yavaş yavaş suyun buharlaştırması sağlanır. Böylece sodyum klorür kristallendirilir.

Na+ ve Cl- iyonlarının elektrostatik çekim kuvveti ile birbirini çekmesinden oluşur. NaCl nin suda iyonlaşma denklemi,

\displaystyle NaCl\left( k \right)\to N{{a}^{+}}\left( s \right)+C{{l}^{-}}\left( s \right)

şeklindedir.

Advertisement

Sodyum klorür, 780 °C ta erir, 1413 °C ta kaynar.

Sodyum klorür insanların ve bütün hayvanların beslenmesinde yaşamsal bir önem taşır.

Midede salgılanan sindirim sularındaki hidroklorik asidin oluşumu için gerekli olan klorür iyonları bu tuzdan gelir. Sodyum ise vücuttaki ana katyonlardan biridir. Sinir ve kas hücrelerinin işlevlerini doğru bir biçimde yerine getirebilmeleri ve vücuttaki su dengesinin sürdürülebilmesinde bu katyonun temel bir işlevi vardır.

Hayvan besi yerlerinde tuz yalakları bulundurulur; yabani hayvanlar ise bir parça kaya tuzu bulabilmek için uzun süre dolaşırlar.

Tuz İle ilgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları

2. Sodyum Klorürün Kullanım Alanları

Sodyum ve klor çok önemli maddeler olduğundan, tuz kimya sanayisinin başlıca ham maddelerinden biri hâline gelmiştir. Klor, sodyum, hidrojen ve sodyum hidroksit (sudkostik), eritilmiş sodyum klorürden, yani salamuradan elektrik akımı geçirilerek elde edilir. Bu kimyasal maddeler ağartma tozu, sabun, yapay ipek (reyon) ve cam gibi ürünlerin yapımında kullanılır.

Advertisement

Tuzun kendisi de yiyecekleri tatlandırmak; et, balık, sebze ve ham derileri tuzlama yöntemiyle saklamak; suları yumuşatmak; seramik eşyaları sırlamakta kullanılır. Tereyağı ve margarin üretiminde de tuzdan yararlanılır.


Leave A Reply