Sonbahar İle İlgili Kompozisyon

38

Sonbahar mevsimi ile ilgili yazılmış kompozisyon örneği. Sonbahar hakkında kompozisyon, yazı. Turuncunun mevsimi olan sonbahar hakkında yazı.

Sonbahar İle İlgili Kompozisyon

Advertisement
SONBAHAR

Havaların soğumasını ve kış gelmesini kimse istemese de serinleten, sıcaklardan sonra rahat bir nefes aldıran sonbaharı sevmemek mümkün değil.

Sonbahar denilince akla sarı renk ve düşen yapraklar gelir. Yazın sıcak günleri sona erer. Önce geceleri serinlemeye başlar. Artık akşam üstleri kısa kollularla hafiften ürperir insan da ince bir ceket ister sırtına. Derken yapraklar dökülmeye, yaz boyunca hasret kalınan yağmurlar yağmaya başlar. Hele o ilk yağmurun kokusu. Toprağın uzun süre sonra kana kana içine çektiği yağmur suyuna karşılık bize cömertçe sunduğu nefis koku.

Sonbahar hareketin mevsimidir. Bir hazırlık, bir enerji vardır her yerde. Okulun ilk zili sonbaharda çalar. Sonbaharda okul çocuklarının ve anne babaların heyecanı, hareketi sarar sokakları. Yazlıklardaki arkadaşlarla bir sene sonrası için sözleşerek ayrıldıktan sonra okul için alışverişler başlar. Dükkanlar da kış ve okul alışverişi için hazırdırlar. Vitrinleri yazlıklardan arınmış, kış için donanmıştır.

Evlerdeki kış hazırlığı, yeni bir okul döneminin başlamasıyla her öğrencinin “bu sene daha çok çalışacağım” diye kendisine söz vermesi, kış öncesi yapılan dip bucak temizlikler ve serin, terletmeyen, üşütmeyen, bizi düşünen havasıyla sonbahar. İşte bu yüzden sonbahara solan yaprakların mevsimi diyenler haksızlık yapıyorlar bence. Sonbahar tam da başlangıçların, dirilişin mevsimi.

Advertisement

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


38 yorum

  1. bu haftaki radyo programımda sonbahardan bahsedicem güzel bi metin olmuş en azından aklıma gelmeyen şeyleri de hatırlatmış oldunuz teşekkür ederim sohbet havasında olmasıda ayrı bi güzel:)))

  2. Ömer Sait on

    Bizim hoca internetten aldığımızı anlıyor o yüzden biraz farklı yapmaya çalışıyor her hafta kompozisyon yazıyoruz

Leave A Reply