Sonbahar İle İlgili Kompozisyon, Sonbahar Hakkında Yazı Örneği

39
Advertisement

Sonbahar mevsimi ile ilgili yazılmış kompozisyon örneği. Sonbahar hakkında kompozisyon, yazı. Turuncunun mevsimi olan sonbahar hakkında yazı.

Sonbahar İle İlgili Kompozisyon

SONBAHAR

Havaların soğumasını ve kış gelmesini kimse istemese de serinleten, sıcaklardan sonra rahat bir nefes aldıran sonbaharı sevmemek mümkün değil.

Sonbahar denilince akla sarı renk ve düşen yapraklar gelir. Yazın sıcak günleri sona erer. Önce geceleri serinlemeye başlar. Artık akşam üstleri kısa kollularla hafiften ürperir insan da ince bir ceket ister sırtına. Derken yapraklar dökülmeye, yaz boyunca hasret kalınan yağmurlar yağmaya başlar. Hele o ilk yağmurun kokusu. Toprağın uzun süre sonra kana kana içine çektiği yağmur suyuna karşılık bize cömertçe sunduğu nefis koku.

Sonbahar hareketin mevsimidir. Bir hazırlık, bir enerji vardır her yerde. Okulun ilk zili sonbaharda çalar. Sonbaharda okul çocuklarının ve anne babaların heyecanı, hareketi sarar sokakları. Yazlıklardaki arkadaşlarla bir sene sonrası için sözleşerek ayrıldıktan sonra okul için alışverişler başlar. Dükkanlar da kış ve okul alışverişi için hazırdırlar. Vitrinleri yazlıklardan arınmış, kış için donanmıştır.

Evlerdeki kış hazırlığı, yeni bir okul döneminin başlamasıyla her öğrencinin “bu sene daha çok çalışacağım” diye kendisine söz vermesi, kış öncesi yapılan dip bucak temizlikler ve serin, terletmeyen, üşütmeyen, bizi düşünen havasıyla sonbahar. İşte bu yüzden sonbahara solan yaprakların mevsimi diyenler haksızlık yapıyorlar bence. Sonbahar tam da başlangıçların, dirilişin mevsimi.

Advertisement

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.

Sonbaharda Leylekler Nereye Gider?

Yaz sonunda, havaların soğumaya başladığı günlerde, leyleklerin havada küme küme toplandıklarını görürsünüz. Pek telaşlı bir halleri vardır. Döner dururlar, gürültülü sesler çıkarırlar. Bu sırada, geç kalmış birkaç leylek hızlı hızlı uçarak gelir, sürüye katılır. Bekleyenler, onlar da aralarına karışınca, artık gitme zamanının geldiğine karar verirler. Sürü yola koyulur.

Bu sırada dikkat edecek olursanız, leylek sürülerinin güneye doğru yöneldiklerini görürsünüz. Leylekler göçmen kuşlardandır. Yazları ılık ülkelerde geçirirler; kış yaklaşırken, güneye, sıcak ülkelere göç ederler. Leyleklerin yola çıkmak üzere toplandıklarını görenler, o sıralarda havalar oldukça İyi gidiyor olsa bile, bundan «Kış geliyor!» sonucunu çıkarırlar. Gerçekten, leylekler gibi, bütün göçmen kuşların, sezileri öyle kuvvetlidir kl yakında havanın bozacağını anlarlar, kış yolculuklarına çıkmak üzere bir araya toplanırlar.

Leylekler kışı, çoğunlukla, Afrika’da, Arabistan’da, Hindistan’da geçirirler. Bu arada Orta Avrupa’daki leylekler Türkiye üzerinden geçerler. Bunlara bizim leylekler de katılırlar. Leylekler kışı bu sıcak ülkelerde geçirdikten sonra, yaz başında gene eski yurtlarına dönerler.


39 yorum

    • Çooooooooooooookkkķkkkkkkk güzel 🥰🥰🥰🥰🥰🥰😍😍😍😍😍😍😍😁😁😁😁😁😁❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  1. bu haftaki radyo programımda sonbahardan bahsedicem güzel bi metin olmuş en azından aklıma gelmeyen şeyleri de hatırlatmış oldunuz teşekkür ederim sohbet havasında olmasıda ayrı bi güzel:)))

  2. Ömer Sait on

    Bizim hoca internetten aldığımızı anlıyor o yüzden biraz farklı yapmaya çalışıyor her hafta kompozisyon yazıyoruz

Leave A Reply