Belize Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Belize – Belize ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

belize Bayrağı

Kaynak: pixabay.com

BELİZE;

  • Yüzölçümü: 22.965 km2.
  • Başkenti: Belmopan (3.927).
  • Dil: İngilizce (resmi), Kreol dili, İspanyolca. Resmi dil İngilizce olmasına karşın, yerli nüfus genelde Kreol dilini konuşur. İspanyolca konuşan topluluklar, ikinci kalabalık gruptur
  • Din: Hristiyanlık (Katolik % 58, Protestan % 28), Müslümanlık, Hinduizm. Kölecilik döneminde Protestanlaştırılan Kreollerin büyük bölümü günümüzde Katolik mezhebine bağlıdır.
  • Para birimi: 1 Belize doları =100 cent.
  • Başlıca kentleri: Belize City (48.655), Orange Walk (12.155), San Ignazio (9.891), Corozal (7.794), Dangriga (7.103).

Yüzey Şekilleri;

Mercan kayalıklarıyla kaplı yassı ve kumluk adacıklar, kıyıdan sığ lagünlerle ayrılır. Adacıkları çevreleyen berrak sularda ticaret ve spor amacı ile balıkçılık yapılır. Ülkenin bir bölümü göl ve bataklıkların oluşturduğu alçak alanlar, bir bölümü de dağlarla kaplıdır. İç kesimlerde giderek artan yükselti, güneyde Maya Dağları’nda Victoria Tepesi’nde (1.122 m) en yüksek noktaya ulaşır. Honduras Körfezi kıyılarında ormanlık ovalar, geniş bir alanı kaplar. Bazıları Guatemala’dan doğan çok sayıda ırmak ülke topraklarını sular.

belize

Kaynak: pixabay.com

İklimi;

Sıcak, nemli tropikal iklimin egemen olduğu ülkede, kuzeydoğadan esen nemli alizeler yıl boyunca etkisini sürdürür. Yağışlar, mevsimlere göre değişkenlik gösterir. Maya Dağları’nın güney kesimlerinde yıllık yağış tutarı 2.000 mm’nin üzerine çıkar. Kuzeydeyse daha az yağış görülür. Yağışın daha az görüldüğü mevsimde, gündüzleri ortalama sıcaklık 20°C’yi bulur. Yılın öteki dönemlerinde sıcaklık daha yüksektir. Kış aylarında kuzeyden esen serin, kuru rüzgârlarla, yaz aylarında doğudan esen ve kimi zaman kasırgaya dönüşen nemli rüzgârlar, olağan iklim koşullarında değişikliğe yol açar. Yıllık ortalama sıcaklık 25°C, yağış tutarı 1.890 mm’dir.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Ülkenin büyük bölümü ormanlarla kaplı olmasına karşın, kerestecilik, önemli bir geçim kaynağı olduğundan ağaç kesimi yaygındır. Nemli bölgeler savanlar, bataklıklarla, daha yüksek ve kuru alanlar, maun, sedir, çıralı çam gibi ağaçlarla; kıyı kesimleri mangrov ormanlarıyla kaplıdır. Bataklıklarla dağlık yörelerin tarıma elverişli bölgeleri sınırlandırması ve bazı yerlerde yağmur suyunun toprağa sızması nedeniyle ekili alanlar çok azdır. Tarım, genellikle ırmak boylarındaki dar şeritlerde yapılır. Jaguar, puma, tapir, timsah, çeşitli kuş ve balık türleri başlıca hayvanlardır.

Actun Tunichil Muknal Mağarası, Belize

Actun Tunichil Muknal Mağarası, Belize

Ekonomisi;

Ekonomide, tropikal tarım ürünleri önemli rol oynar. Ülkenin nüfus yoğunluğunun az olması işgücü açığını önemli bir sorun haline getirmektedir. Toprakların vergilendirilmesi yoluyla tarım üretimi artırılmaya çalışılmaktadır.

İç tüketim için temel ürünler; pirinç, mısır ve fasulyedir. Balıkçılık, arıcılık ve süt ürünleri özendirilmektedir. Başlıca dışsatım ürünleri; şekerkamışı, turunçgiller, muz, kakaodur. Ayrıca 3 bin ton et, 4 bin ton süt ve 1.500 ton balık üretimi vardır. Kereste ve odun üretimi 120 bin m3′ tür. 100 bin ton dolayında şeker pekmezi üretiminin yanı sıra, sigara, içki, çimento, yapı gereçleri, mobilya, pil, un, gübre ve giysi, başlıca endüstri etkinlikleridir.


Leave A Reply