Sorgun Yaylası (Karabük) Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Karabük Sorgun Yaylası nerededir? Karabük, Yenice Sorgun Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

SORGUN YAYLASI

Yenice Ormanları içerisinde yer alan Sorgun Yaylası, doğasıyla insanı büyüleyen ender yerlerden biridir. Herhangi bir bina bulunmayan, sadece hayvan otlatılan ve göçebe çadırları kurarak konaklanan yayla, doğa yürüyüşü ile kamp ve piknik yapmaya elverişli ideal bir mekândır. Sorgun Yaylası, Yenice ilçe merkezine 28, Karaağaç Köyüne ise beş kilometre mesafede yer alıyor.

Sorgun Yaylası, Yenice Ormanları Tabiatı Koruma alanı içerisindeki açıklık bir alana konumlanır. Yenice Ormanları, Bolu Dağlarının kuzeybatısında yer alan İncidere, Şimşirdere, Kızılkaya ve Çitdere su toplama havzalarıyla Safranbolu’nun batısında kalan bakir alanları kapsar. Yöre, tropik bölgeler dışında dünyanın ender coğrafyalarında rastlanan anıtsal ağaçları, derin vadileri, yükseklikleri 2 bin metrelere ulaşan dağları, kanyonları, akarsuları, şelaleleri, yaban hayatı ve değişik bitki çeşitliliğiyle dikkat çeker. Yenice Ormanları bitki örtüsü açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Özellikle, meşe türlerinin oluşturduğu ormanlar, yaşlı kayın, gürgen, porsuk ağaçları ve çınar grupları bölgeye ayrıcalık kazandırır. Yenice el değmemiş iğne ve geniş yapraklı karışık ormanları ile biyolojik çeşitlilik bakımından son derece zengindir.

Yenice Ormanlarının en önemli özelliği, tropik bölgeler dışında, dünyada pek az ormanda görülebilecek kadar çok sayıda ağaç, ağaççık, bitki ve yaban hayvanları bir arada yaşamasıdır. Burada 33 ağaç, sekiz ağaççık ile birçok otsu bitkinin yanı sıra, 16 çeşit şifalı bitki bulunur. Bölgede Çitdere ve Kavaklı Tabiatı Koruma Alanları ile Gökpınar Arboretum Sahasında anıt ağaçları fotoğraflayabilirsiniz.

Yürüyüşseverler Sorgun Yaylası – Keltepe – Eğriova Göleti, Sorgun Yaylası – Kızılkuyruk Geçidi – Eğriova Göleti, Sorgun Yaylası – Şekermeşe Orman Tesisi ve Sorgun Yaylası – Çetiören Mesire alanı parkurlarında aktiviteler planlayabilir.

Advertisement

Leave A Reply