Stanislas Wawrinka Kimdir? İsviçreli Tenisçinin Hayatı ve Tenis Kariyeri

0
Advertisement

Stanislas Wawrinka Kimdir? Stanislas Wawrinka’nın hayatı ve tenis kariyeri hakkında bilgiler. Dönem dönem kısa kısa tenis kariyeri ve hayatı.

Stanislas Wawrinka

Stanislas Wawrinka’nın hayatı

Tenis dünyasında “Stan Wawrinka” olarak anılan Stanislas Wawrinka, 28 Mart 1985 tarihinde İsviçre’de dünyaya gelmiştir. İsviçre’de dünyaya gelmesine rağmen babası Alman asıllı bir birey olduğu için aynı zamanda kendisinin Alman vatandaşlığı da bulunmaktadır. Çok küçük yaşlardan beri aşırı derecede bir tenis tutkusuna sahip olan Stanislas Wawrinka, bu uğurda 14 yaşında katıldığı gençler turnuvasının ardından 15 yaşında okulundan ayrılarak öğrenim hayatına son vermiştir. Bunun yerine eğitimine uzaktan eğitim şeklinde devam ederek tenisi hayatının merkezine koymuştur.

Stanislas Wawrinka’nın tenis kariyeri

Az önce de bahsettiğimiz gibi 14 yaşında gençler arasında yapılan turnuvalara katılan oyuncu, 2003 yılındayken Fransa Açık turnuvasının şampiyon ismi olmayı başarmış ve bununla birlikte gençler arasındaki dünya sıralamasının listesinde kendisini 7. sıraya kadar yükseltme imkanı yakalamıştır.

2003 – 2006 dönemi :

İlk kez 2002 yılında profesyonel olarak tenis dünyasına adım atan Stanislas Wawrinka, 2005 yılının sonlarına kadar kendi klasmanındaki ilk 50 ismin arasına giremese de, 2006 yılının Ekim ayında kendi tenis kariyeri için o dönemlerin en büyük başarısı olan dünya çapındaki en iyi 29. isim olarak anılmaya başlamıştır. Kendisinin 1993 yılından itibaren 2010 yılına kadar ayrılmadığı tenis koçu Dimitri Zavialoff’tur.

2007 dönemi : 

2007 senesinde Stanislas Wawrinka Avustralya Açık turnuvalarında üçüncü tura çıkabilecek kadar başarılı olmıştur. Ancak bu turda Rafael Nadal’a üç turda da 2-6’lık yenilgide bulunarak elenmek zorunda kalmıştır. Aynı yılın Şubat ayında, İsviçre takımının İspanya’yla birlikte oynayacağı bilinen Davis kupasının maçlarına hazırlanmak için girdiği antrenmanlardan birinde başına talihsiz bir olay gelmiş ve Wawrinla sağ dizinin tendonunu yırtmıştır. Bu olaydan sonra 3 ay sahalara veda etmek zorunda kalmış ve iyileşme sürecine çekilmiştir.

Advertisement
2008 dönemi :

O yıl Stanislas Wawrinka için diğer yıllara göre daha parlak geçmiş; Master’s turnuvası adı verilen turnuvanın finalinde Roma şehrinde finale kalmayı başarmış ve meslek tarihinde ilk defa kendi ismini dünya genelindeki en iyi 10 ismin arasına sokmayı başarmıştır. Ancak final oyunlarında rakibi olan Novak Djokovic’e oynadıkları üç sette de mağlup olmuştur.

2008 yazında düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda çiftler turnuvasına katılan Wawrinka, kendisine eş olarak Roger Federer’i seçmiştir. İkili, olimpiyatlarda favori çift olarak gösterilen Mike Bryan ve Bob Bryan’ı eledikten sonra finale yükselme şansı yakalamışlardır. Final maçlarında İsveç’i temsil etmek adına olimpiyatta bulunan Thomas Johansson be Simon Aspelin’i dört farklı sette de yenerek altın madalya kazanabilmişlerdir.

2009 dönemi :

Stanislas Wawrinka, o yıl Miami Masters turnuvasına katılarak dördüncü tura kadar yükselenilmeyi başarmış, ancak o tur Nadal’a mağlup olmuştur. Bu turnuvadan sonra aynı yıl Monte Carlo Masters’ta herkesi şaşırtan isim olan Wawrinka, bu şaşırtmacayı üçüncü turda karşılaştığı Roger Federer’i mağlup ederek gerçekleştirmiştir. Bu başarısından sonra yarı finale yükselebilme şansı yakalasa da Stanislas Wawrinka, yarı final maçında Novak Djokovic’e tekrardan mağlup olmuştur.

2010 dönemi :

Stanislas Wawrinka 2010 sezonundayken Chennai Açık turnuvalarında final maçlarına kadar ulaşarak hızlı bir girişte bulunmuştur. Final maçındayken Marin Cilic’e yenilen Wawrinka, bu mağlubiyetiyle birlikte ATP maçlarındaki 5. yenilgisini de elde etmiş bulunmuştur. Daha sonrasında Avustralya Açık turnuvalarına katılsa da 3. tura kadar çıkabilse de yine aynı isim Marin Cilic’e yenilmiştir.

2011 dönemi :

Stanislas Wawrinka bir önceki sezona nazaran 2011 sezonuna daha iyi bir performansla başlamıştır. Chennai Açık turnuvasında dünyada 6 numaralı tenisçi olarak sayılan Tomas Berdych’i eleme imkanı yakalamış ve bu turnuvada finale yükselen isim kendisi olmuştur. Final maçında rakibi Xavier Malisse’i mağlup ederek kariyerindeki 3. şampiyonluğunu elde etme fırsatı yakalamıştır. Aynı sezon Avustralya Açık turnuvasına da katılan Wawrinka,Andy Roddick’i eleyerek çeyrek finale yükselse de Roger Federer’e karşı mağlup olmuştur.

2012 dönemi :

Ünlü tenisçi bu sezonda üst üste yenilgilere uğradı. İlk olarak katıldığı Chennai turnuvasında çeyrek finalde Go Seoda isimli tenisçiye elenen Wawrinka, sonrasında Avustralya Açık turnuvasına katılmış;  ilk olarak Marcos Baghdatis ve Benoit Paire’yi eleyerek üçüncü tura kadar çıksa da üçüncü turda yine Nicolas Almagro karşısında mağlubiyete uğramıştır. Devam eden süreçte aynı yılın Şubat ayında Davis kupası için katıldığı maçta Mardy Fish’e beş setlik oyunun sonucunca mağlup olmuştur.

Advertisement


Leave A Reply