Stegosaurus Dinozorunun Özellikleri ve Hakkında İlginç Bilgiler

0
Advertisement

Stegosaurus nedir, nasıl bir hayvandır? Stegosaurus dinazorunun özellikleri, hakkındaki ilginç gerçekler ve fosilleri ile ilgili bulgular.

Stegosaurus

Stegosaurus

Stegosaurus Hakkında Bilgi

Stegosaurus, Geç Jura döneminde, yaklaşık 150 milyon yıl önce yaşayan bir dinozordu. Stegosaurus’un fosilleri batı Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunmuştur. İlk olarak 1877’de Othniel Charles Marsh tarafından keşfedildi.

Stegosaurus ne kadar büyüktü?

Stegosaurus, yaklaşık 9 metre uzunluğunda ve 4 metre yüksekliğinde bir otobüsün büyüklüğünde idi. Muhtemelen 4500 kg ağırlığında idi. Sırtı aşağı ve yukarı sıralanan elmas şeklindeki plakalarla ünlüdür. Bu plakalar 0.6 metreye 0,6 metre boyutlarında olabiliyordu. Ayrıca kuyruğunda yarım ila 1 metre uzunluğunda olan ve savunma için kullandığı 4 keskin diken vardı.

Stegosaurus dört ayak üzerinde yürürdü ve sivri kuyruğunu havada yüksek tutarken başını yere indirirdi. Göreceli olarak küçük bir kafası ve küçük bir beyni vardı. Ayrıca arka bacaklarına göre küçük bir çıkıntı vardı ve bu da çok hızlı olmadığını gösteriyor.

Stegosaurus plakalarının amacı, bilim adamları (paleontologlar) tarafından çok tartışılmaktadır. Daha büyük avcı dinozorlara karşı savunma amaçlı olduğu düşünülmekle birlikte kimi bilim adamları, düşmanlarını sindirmek ve diğer dinozorları çekmek için sergilendiklerini düşünüyorlar. Yine bir başka teori, dinozoru soğutmak için kullanılmalarıdır. Ekstra yüzey alanı, rüzgarın ve havanın dinozorun kanını soğutmasını sağlar.

Nasıl Beslenirdi?

Stegosaurus, otçuldu yani bitkilerle beslenirdi. Muhtemelen yosun, eğrelti otları ve meyveler gibi bitkileri yerdi. Dinozorların büyük gruplar veya sürüler halinde beslenmeleri muhtemeldir.

Advertisement
Stegosaurus

Stegosaurus (Karşıyaka Bilim Müzesi)

Bir stegosaurus fosilini nerede görebiliriz?

Birçok müzede fosillerden yapılmış stegosaurus’un bir modeli veya gerçek görüntüsü vardır. Bunlar arasında Amerikan Tabiat Tarihi Müzesi, Carnegie Tabiat Tarihi Müzesi ve Denver Doğa ve Bilim Müzesi bulunmaktadır.

Stegosaurus Hakkında Eğlenceli Gerçekler

  • Stegosaurus adı, sırtındaki plakalar nedeniyle tavan kertenkelesi veya üstü kapalı kertenkele anlamına gelir.
  • Bazı bilim adamları stegosaurus’un omuriliğinde daha ileri bir yerde bulunan daha büyük bir beyine sahip olabileceğini düşünüyor.
  • Büyük bedenine kıyasla küçük bir beyne sahip olduğu için birçok insan stegosaurusun dinozorların en aptalları olduğunu düşünüyor.
  • En tanınan dinozorlardan biridir ve Jurassic Park’tan Bob the Builder’a kadar filmlerde ve çizgi filmlerde bulunur.


Leave A Reply