Stendhal Kimdir?

0
Advertisement

Fransızların en büyük romancılarından birisi olarak kabul edilen ve dünya çapında bilindik bir yazar olan Stendhal hayatı ve eserleri hakkında bilgiler. Stendhal kimdir?

stendhal

Stendhal (23 Ocak 1783 – 23 Mart 1842), en büyük Fransız romancılarından biridir. Romantik okulun kurucusu, tahlil romanının babası sayılır. Asıl adı Marie-Henri Beyle’dir. Grenoble’da doğdu. Annesini kaybettiğinde 7 yaşında bile yoktu. Onu babası ile halası büyüttüyse de çocuk, onları hiçbir zaman sevemedi.

Bu yüzden, duygululuğu daha da inceldi, sevgi, nefret onda aşırı şekiller aldı. Babasının inandığı her şeyden tiksiniyordu. Babası kralcı diye, kendisi cumhuriyetçi oldu. Kral XVI. Louis’nin giyotinle idam edildiği gün adeta bayram etti. Hocası bir papazdı, hocasını sevmediği için, kiliseye de düşman kesildi.

Stendhal fen kolunu birincilikle bitirdikten sonra bir süre memur olarak çalıştı, sonra asker oldu, süvari asteğmenliği yaptı. Bir yıl sonra hastalandı, ordudan ayrıldı. Paris’te sanat hayatına atıldı. Gecelerini daha çok tiyatro seyrederek geçiriyordu. Edebiyat hevesi de bu sıralarda başlamıştı. Bir ara Almanya’ya gitti. Orada Stendhal adında bir kasabayı pek sevdiğinden kendine takma ad olarak bunu aldı. 1814’te Milano’ya gitti, 7 yıl kadar orada kaldı. Asıl eserlerini de bundan sonra yazmaya başladı. Eserleri birbirini kovaladı. Bunlar edebi incelemeler, müzik üstatları üzerine araştırmalar, romanlardı.

1830’da İtalya’da konsolosluk görevini üstlendi. En önemli eseri olan «Le Rouge et le Noir» (Kırmızı ve Siyah) 1831’de yayınlandı. 1837’de Paris’e döndü. 1841 ‘de bir felç geçirdi. Ertesi yıl ikinci bir krizle öldü.

Advertisement

Stendhal, üslup sahibi, romanda tahlile çok yer veren, ruh hallerinin gözleminde büyük başarı gösteren, mantık yapısı çok kuvvetli bir yazardır. Romantizmin romanda kurucusu olarak kendinden sonra gelen yazarları çok etkilemiş, kendi alanında bir akım açmıştır.


Leave A Reply