Suçu Toplum Hazırlar Suçlu İşler Anlamı

0
Advertisement

Henry Thomas Buckle’nin Suçu toplum hazırlar suçlu işler sözü ne anlama gelir, ne demektir, açıklaması, hakkında yazı, kompozisyon.

SUÇU TOPLUM HAZIRLAR, SUÇLU İŞLER.
(Buckle)

Suçluluk, toplumdaki düzensizlikten doğar. Suç işleyen insan, bu düzensizliğin kurbanıdır.

Hırsızlık, bir suçtur. Her insan, hırsızlığın kötü, bağışlanmayacak bir suç olduğunu bilir. Bile bile de hırsızlık yapanlar vardır. Yiyecek ekmeği, ekmek alacak parası yoktur. Para kazanıp karnını doyurmak için çalmadık kapı bırakmaz, iş arar. Çaldığı kapıların yüzüne kapanması karşısında çaresiz kalan bu insan, acından ölecek değil ya. İstenmese de, hırsızlığa, yönelmek zorunda kalır…

Adam, küçük bir memurdur, maaşı azdır. Bu para ile, ev kirası verecek, çocuklarının gereksinmelerini karşılayacak, ev geçindirecek. Ne kadar ölçülü harcarsa harcasın, bu para ile, bu değirmeni döndürmek olası değildir. Ne yapsın bu memur? istemeye istemeye, işini kötüye kullanmaya; rüşvet almaya başlar.

Ülkede ticaret bozulmuşsa, bakkal, bire aldığını beşe satacak; eğitim öğretim yozlaşmışsa, diplomalar değerini yitirecektir.

Suçlu diye sivrisineği tutup öldürmek yetmez. Asıl yapılacak iş, sivrisineği üreten bataklığı kurutmaktır. Bataklık kurutulmadıkça, sineklerin arkası kesilmez.

Advertisement

Leave A Reply