Sudan Geçen Hastalıklar Nelerdir?

0
Advertisement

Kirli ve kullanım koşulları uygun olmayan sudan geçen, bulaşan hastalıklar nelerdir? Suyun temizliğinin insan sağlığı açısından önemi

kirli-suSudan Geçen Hastalıklar

İçme ve kullanma sularından insanlara geçen hastalıklar, suyun sağlıkla ilişkisinin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir konudur. İçme ve kullanma suyunun kalitesine gerekli özen gösterilmediği takdirde, su aracılığı ile geçen hastalıklardan en önemli olanlarını şöyle sıralayabiliriz:

a. Kolera

b. Tifo

c. Dizanteri

Advertisement

d. Bulaşıcı sarılık

e. Bebek ishâlleri vb.

Bu hastalıkların etmenleri (mikropları) içme veya kullanma suyuna, tesisatına kusurlu çevre şartlarından sızıntı şeklinde karıştıktan sonra bir süre canlı kalabilir. Bu tür sular çok kere dış görüntüsünden farkedilemediğinden kullanılınca salgın şeklinde hastalıklar oluşur. İçme ve kullanma suları ile geçen bulaşıcı hastalıkların özelliği, bu tip hastalıkların toplumda salgın biçiminde anîden patlak vermesidir.

Bu tür sulara temizlik açısından ayrı özen gösterilmelidir.

Kirli kullanma suyu aracılığı ile yemek kaplarından ve iyi temizlenmemiş besin maddelerinden, genellikle sebze ve meyvelerden hastalık bulaşma olasılığı yüksektir.

Bu arada damacana vb. kaplarla kapı kapı dağıtılan içme sularının da sağlık kontrolü açısından ayrı bir sorun olduğu unutulmamalıdır.

Advertisement

■ Damacananın temizliği ve sterilizasyonu,

■ Doldurulan suyun kontrolsüzlüğü,

■ Evlerde damacana, küp, su kabı temizliğinin ve sterilizasyonunun ihmal edilmesi,

■ Suyun boşaltılması sırasında huni, lastik boru vb. kullanılması; suyu boşaltanın hasta ellerinin de kirli olması gibi durumlar temiz olan suyun kirlenmesine neden olabilir.

Aslında evlerde ve otellerde şebeke ile dağıtılan suyun içmek için kullanılabilir nitelikte olması ideal olan yoldur. Şebekelere takılan su arıtma cihazları bu konuda çok kullanılmaktadır.


Leave A Reply