Şükrü Saraçoğlu Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Şükrü Saraçoğlu kimdir? Fenerbahçe ve Türkiye tarihinin önemli simalarından Şükrü Saraçoğlu hayatı hakkında bilgiler.

Şükrü Saraçoğlu

Şükrü Saraçoğlu (1887, Ödemiş – 27 Aralık 1953, İstanbul)

Cumhuriyet devrinin en tanınmış Türk devlet adamlarındandır. Milletvekilliğinde, bakanlıkta, başbakanlıkta bulunmuş, yurduna büyük hizmetler etmiştir.

Şükrü Saraçoğlu, Ödemiş’te doğdu, saraç Mehmet Tevfik Usta’nın oğludur. İlk ve ortaokulu Ödemiş’te, liseyi Şükrü Saraçoğlu İzmir’de okudu. 1909’da Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fakültesi)den diploma aldı. 1915’te İzmir ili hesabına İsviçre’ye giderek Cenevre’deki Siyasal Bilgiler Akademisi’nde okudu. Milli Mücadele’de, Kuşadası, Aydın, Nazilli bölgelerinde teşkilat kurdu, düşmana karşı dayanma hareketlerini idare etti.

Kurtuluş Savaşı sırasında Şükrü Saraçoğlu’da Atatürk’ün emrinde çalışan genç yurt severlerden biriydi. 1923’te İzmir milletvekili olarak Büyük Millet Meclisine girdi. 1925’te Millî Eğitim Bakanı oldu. Daha sonra Muhtelit Mübadele Komisyonu Türk Heyeti Başkanı, 1927’de Maliye Bakanı oldu. Bakanlığı sırasında «Barem Kanunu» ile memurların emeklilik kanunlarını hazırlattı. Türk parasının dengesini sağladı. 1931’de Osmanlı borçları işini yoluna koymak üzere Paris’e gitti. Yapılan antlaşmayı Türk Heyeti Başkanı olarak imzaladı. 1933’te Adalet Bakanı olan Şükrü Saraçoğlu 1938’de Dış İşleri Bakanı oldu. II. Dünya Savaşı’na yakın günlerde Moskova’ya giderek Ruslar’la aylarca süren görüşmelerde bulundu.

Advertisement

Refik Saydam’ın ölümü üzerine 1942’de Başbakan olan Şükrü Saraçoğlu 1946’da hastalığı dolayısı ile başbakanlıktan çekilmekle beraber 1950’ye kadar İzmir milletvekili olarak kaldı.

Şükrü Saraçoğlu, Atatürk’ün yanında yetişmiş, bilgili, ileri görüşlü, devrimci bir devlet adamıydı. Fransızca, İngilizce konuşur, yazar, spordan hoşlanırdı. 17 yıl Fenerbahçe Spor Kulübünün başkanlığını yapmıştır.


Leave A Reply