Synthroid İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Synthroid ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Synthroidin yan etkileri, bağımlılık yapması ve kullanım şekli nasıldır? Synthroid neyi tedavi eder?

Synthroid

Synthroid

Kullanımları

Levotiroksin az aktif tiroid (hipotiroidizm) tedavisinde kullanılır. Normalde tiroid bezi tarafından üretilen daha fazla tiroid hormonunun yerini alır veya sağlar. Düşük tiroid hormon seviyeleri doğal olarak veya tiroid bezi radyasyon / ilaçlarla yaralandığında veya ameliyatla çıkarıldığında ortaya çıkabilir. Yeterli tiroid hormonuna sahip olmak normal zihinsel ve fiziksel aktiviteyi korumak için önemlidir. Çocuklarda, yeterli zihinsel ve fiziksel gelişim için yeterli tiroid hormonuna sahip olmak önemlidir.

Bu ilaç aynı zamanda diğer tipte tiroid bozukluklarını (belirli guatr tipleri, tiroid kanseri gibi) tedavi etmek için de kullanılır.

Bu ilaç, düşük tiroid hormon seviyelerinden kaynaklanmadığı sürece infertiliteyi tedavi etmek için kullanılmamalıdır.

Synthroid nasıl kullanılır?

Levotiroksin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Advertisement

Bu ilacı, genellikle günde bir kez aç karnına, kahvaltıdan 30 dakika ila 1 saat önce doktorunuz tarafından belirtilen şekilde ağızdan alın. Doktorunuz aksini söylemedikçe bu ilacı bir bardak su ile alın.

Bu ilacın kapsül formunu alıyorsanız, tamamen yutun. Bölmeyin, ezmeyin veya çiğneyin. Kapsülü bütün olarak yutamayanlar (bebekler veya küçük çocuklar gibi) ilacın tablet formunu kullanmalıdır.

Tüm tabletleri yutamayan bebekler veya çocuklar için, tableti ezin ve 1 ila 2 çay kaşığı (5 ila 10 mililitre) suyla karıştırın ve hemen bir kaşık veya damlalık kullanarak verin. Önceden bir malzeme hazırlamayın veya tableti soya bebek formülü ile karıştırmayın. Daha fazla bilgi için eczacınıza danışın.

Dozaj yaşınıza, kilonuza, tıbbi durumunuza, laboratuvar test sonuçlarına ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

İlk önce doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Tiroid replasman tedavisi genellikle ömür boyu alınır.

Advertisement

Farklı levotiroksin markaları mevcuttur. İlk önce doktorunuza veya eczacınıza danışmadan markaları değiştirmeyin.

Bazı ilaçlar (kolestiramin, kolestipol, colesevelam, antasitler, sükralfat, simetikon, demir, sodyum polistiren sülfonat, kalsiyum takviyeleri, orlistat, sevelamer, diğerleri arasında) vücudunuz tarafından emilen tiroid hormonu miktarını azaltabilir. Bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, bu ilaçtan en az 4 saat ayırın.

Düşük tiroid hormon düzeylerinin belirtileri yorgunluk, kas ağrıları, kabızlık, kuru cilt, kilo alımı, yavaş kalp atışı veya soğuğa duyarlılığı içerir. Bu ilacı aldıktan birkaç hafta sonra durumunuz kötüleşirse veya devam ederse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Saç dökülmesi tedavinin ilk birkaç ayında ortaya çıkabilir. Vücudunuz bu ilaca uyum sağladığı için bu etki genellikle geçicidir. Bu etki devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Yüksek tiroid hormon düzeylerinin bu olası olmayan ancak ciddi etkilerinden herhangi biri ortaya çıkarsa derhal doktorunuza bildirin: artan terleme, ısıya duyarlılık, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (sinirlilik, ruh hali değişimleri), yorgunluk, ishal, titreme (titreme), baş ağrısı , nefes darlığı, kemik ağrısı, kolayca kırılan kemikler.

Yüksek tiroid hormon seviyelerinin bu nadir fakat ciddi etkilerinden herhangi biri meydana gelirse hemen tıbbi yardım alın: göğüs ağrısı, hızlı / vurma / düzensiz kalp atışı, şişen eller / ayak bilekleri / ayaklar, nöbetler.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Levotiroksin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: tiroid hormonlarının artması (tirotoksikoz), adrenal bez fonksiyonunun azalması, kalp hastalığı (koroner arter hastalığı, düzensiz kalp atışı gibi), yüksek tansiyon, diyabet.

Advertisement

Diyabetiniz varsa, bu ilaç kan şekerinizi etkileyebilir. Kan şekerinizi belirtildiği şekilde düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Artan susuzluk / idrara çıkma, titreme, olağandışı terleme, baş dönmesi veya açlık gibi belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Çocuklar, özellikle baş ağrısı, görme değişiklikleri ve kalça / bacak ağrısı gibi bu ilacın bazı yan etkilerine karşı daha duyarlı olabilirler. Yüksek tiroid hormon seviyeleri, kemik gelişiminde / büyümesinde azalmaya ve tam yetişkin boyunda azalmaya neden olabilir. Doktorun tedaviyi izleyebilmesi için tüm laboratuvar / tıbbi randevuları saklayın.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle hızlı / vurma / düzensiz kalp atışlarına daha duyarlı olabilir.

Güncel bilgiler, bu ilacın hamilelik sırasında kullanılabileceğini göstermektedir. Hamileyseniz doktorunuza söyleyin çünkü dozunuzun ayarlanması gerekebilir.

Levotiroksin anne sütüne geçer, ancak emzirilen bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: “kan incelticiler” (varfarin gibi), digoksin, sukroferrik oksihidroksit.


Leave A Reply