Takayasu Arteriti Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Riskleri, Teşhis, Tedavisi

0
Advertisement

Takayasu Arteriti nedir, nasıl bir hastalıktır? Takayasu Arteriti belirtileri ve nedenleri nelerdir? Takayasu Arteriti teşhis ve tedavi yöntemleri.

Takayasu Arteriti

Takayasu arteriti, nadir görülen bir kan damarı hastalığıdır. Genellikle aortta hasara yol açar. Aort, vücudunuzdaki en büyük arterdir. Diğer büyük arterlerinizi de etkileyerek daralmalarına veya zayıflamalarına neden olabilir. Bu hastalık, kan damarı iltihabına neden olan bir dizi durum olan vaskülitin bir örneğidir.

Takayasu

Kaynak: commons.wikimedia.org

Belirtiler

Takayasu arteritinin semptomlarının çoğu, yorgunluk ve göğüs ağrısı gibi belirsizdir. Birçok sağlık sorununun paylaştığı işaretlerdir. Doktorlar, hastalığın evresini sınıflandırmak için belirtilerinizi kullanabilir.

Aşama 1 belirtileri

Hastalığın ilk aşamasındaki semptomlar şunları içerir:

 • tükenmişlik
 • açıklanamayan ve hızlı kilo kaybı
 • kas ve eklem ağrısı
 • hafif ateş

Arterlerdeki hasar, keşfedilmeden çok önce başlamış olabilir. Belirtilerinizin 2. aşamaya geçmesi bir yıldan fazla sürebilir.

Aşama 2 belirtileri

Hastalığın ikinci aşamasına girdikten sonra, aşağıdaki ek belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

Advertisement
 • uzuvlarınızdaki zayıflık veya ağrı
 • baş dönmesi veya baş dönmesi
 • odaklanmada zorluk
 • görüş problemleri
 • yüksek tansiyon
 • iki kol arasındaki kan basıncı farkı
 • anemi
 • göğüs ağrısı
 • nefes darlığı

Aşama 2 semptomları, kalbinizden belirli organlara, kaslara ve diğer dokulara sınırlı kan akışından kaynaklanır.

Üçüncü bir aşama, bu semptomların çözülmesiyle tanımlanır, ancak bu, kan damarlarındaki skarlaşmanın bir sonucudur.

Nedenleri

Takayasu arteritine neyin sebep olduğu belli değil. Vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı arterlere saldırdığı bir tür otoimmün hastalık olabilir. Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon, savunmasız bir bağışıklık sistemine sahip kişilerde bu yanıtı tetikleyebilir. Ancak henüz bu fikri destekleyecek güçlü bir araştırma yok.

Risk faktörleri

Takayasu arteriti yılda 1 milyon kişiden sadece 2 ila 3’ünü etkiler. Hastalık kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır. 40 yaşın altındaki kadınlar ve Asya kökenli insanlar en savunmasızdır. Başka belirgin risk faktörü yoktur. Hastalık için başarılı bir şekilde tedavi edildiyseniz, yineleme riski altındasınız.

Doktora görünmek

Ani göğüs ağrısı hissettiğinizde veya nefes alamadığınızda hemen tıbbi yardım almalısınız. Bunlar kalp krizinin ve diğer kalp problemlerinin klasik belirtileridir. İnme semptomları yaşamaya başlarsanız, ambulansla da acil servise gitmelisiniz.

İnme belirtileri şunları içerir:

Advertisement
 • bir tarafta sarkık yüz
 • bir veya iki kolda zayıflık
 • konuşma zorluğu
 • diğer insanları anlamakta zorluk
 • ani, şiddetli baş ağrısı
 • koordinasyon kaybı

Teşhis

Takayasu

Kaynak: commons.wikimedia.org

Takayasu arteritini teşhis etmek kolay değildir çünkü semptomlar diğer kardiyovasküler sorunlarınkine benzer. Bazen, diğer koşulları ekarte etmeye ve sorunu tam olarak belirlemeye yardımcı olmak için birden fazla test yapılır. Takayasu arteritini teşhis etmek için yapılan en yaygın testlerden bazıları şunlardır:

Anjiyografi

Bir kan damarına ince, esnek bir kateter yerleştirilir ve kateter aracılığıyla kan dolaşımınıza özel bir boya enjekte edilir. Ardından, damarlarınızdan ve atardamarlarınızdan kanın nasıl aktığını görmek için röntgen çekilir. Bir anjiyogram daralmış kan damarlarını ortaya çıkarabilir. Takayasu arteriti ile tipik olarak birden fazla arter daralır.

Manyetik rezonans anjiyografi (MRA)

Bu test, bir kateter ve X-ışınları kullanmak yerine, kan damarlarınızın resimlerini oluşturmak için bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır. Kontrast boya genellikle intravenöz (IV) bir hattan enjekte edilir.

Kan testleri

Kanınızda Takayasu arteritini gösterebilecek iltihap belirteçleri olabilir. Ana inflamatuar belirteçlerden biri C-reaktif proteindir. C-reaktif protein testleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tedavi

Takayasu arteritinin kapsamlı tedavisi, iltihabı azaltmaya ve arter duvarlarında devam eden hasarı önlemeye odaklanır. Küçük vakalarda herhangi bir ilaca gerek olmayabilir.

Daha ciddi vakalarda, prednizon gibi kortikosteroidler ilk başta yüksek dozlarda verilir. Sonraki birkaç hafta veya ay boyunca dozaj düşürülür. Sitotoksik ilaçlar, bağışıklık sisteminizin tepkisini azaltmada yardımcı olur. Sitotoksik ilaçlar da kanserle savaşmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Biyolojikler de kullanılabilir. Biyolojikler, bağışıklık sistemini farklı bir şekilde etkileyen ilaçlardır. Bu gibi ilaçlar bağışıklık sistemi anormalliklerini hedefler ve diğer ilaçlar etkili olmadığında semptomların tedavisine yardımcı olabilir.

İlaçlar dolaşım problemlerinizi tedavi etmek için yeterli olmadığında, çeşitli prosedürlere ihtiyaç duyulabilir. Örneğin, kalp kasınıza kan sağlayan arterler önemli ölçüde daralmışsa, koroner arter baypas greftine ihtiyacınız olabilir. Bu ameliyat, vücudun herhangi bir yerinden alınan bir kan damarının kalbinizdeki tıkalı bir artere bağlanmasını içerir. Bu, kanın tıkanıklık çevresinde yeniden yönlendirilmesini sağlar.

Arter tıkanıklığı da balon anjiyografi ile tedavi edilebilir. Bu prosedürde, bir kan damarına bir kateter yerleştirilir ve arterin daraldığı bölgeye yönlendirilir. Kateterin ucunda sönük bir balon bulunur. Yerleştirildikten sonra balon, arterin daraldığı yerde şişirilir. Bu arterin açılmasına yardımcı olur. Bazen arteri açık tutmak için stent adı verilen esnek bir ağ tüpü yerinde bırakılır.

Takayasu arteriti, kalbinizdeki aort kapağına da zarar verebilir. Valf onarımı veya değiştirme prosedürleri, hastalık valfin düzgün çalışmasını durdurmasına neden olduğunda da gereklidir.

Komplikasyonlar

Takayasu’nun arterit iltihabının alevlenmesi atardamarlarınıza zarar verebilir. Arterler kalınlaşabilir, daralabilir, zayıflayabilir ve sertleşebilir. Damarların içinde de yara izleri gelişebilir. Arterlerinize verilen bu hasar, hasarın ciddiyetine ve etkilenen belirli kan damarına bağlı olarak çeşitli komplikasyonlara yol açabilir.

Takayasu arteriti ile ilişkili daha yaygın komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

Advertisement
 • Sertleşmiş arterler: Arterler daraldığında ve daha az esnek hale geldiğinde, organlara ve diğer dokulara kan akışı düşer.
 • Yüksek tansiyon: Böbreklerinize daha az kan akışı genellikle daha yüksek tansiyona neden olur.
 • Miyokardit: Kalp kasının iltihaplanması daha sonra kalp ritmi bozukluklarına ve diğer sorunlara yol açabilir.
 • Kalp yetmezliği: Bu durumda kalp kasınız, kanı vücudunuza etkili bir şekilde pompalayamayacak kadar zayıflar.
 • İnme: Beyninize giden kan akışının kesilmesi, konuşma, düşünme becerileri, motor kontrol ve sağlığınızın diğer yönlerini etkileyebilecek bir felçtir.
 • Aort anevrizması: Aortunuzun bir duvarı zayıfladığında ve dışa doğru şiştiğinde, sonuç aort anevrizmasıdır. Bu, aortunuzun yırtılma ve potansiyel olarak ölümcül bir kanama olayına neden olma riskini artırır.
 • Kalp krizi: Kalp kasınıza giden kan akışı azaldığında kalp krizi meydana gelir. Kalp kası dokusu kalıcı olarak hasar görebilir.

Hamilelikte

Takayasu arteriti doğurganlığı ve hamileliği zorlaştırabilir, ancak bu durumla sağlıklı bir hamilelik geçirmek hala mümkündür. Bununla birlikte, hastalığı tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar hamile kalmayı ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeyi engelleyebilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız, tedavi ve hamilelik komplikasyonlarından nasıl kaçınabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Görünüm

Takayasu arteriti genellikle ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Bununla birlikte, bu ilaçlar güçlüdür ve potansiyel yan etkileri vardır. Mümkün olan en iyi yaşam kalitesine sahip olmak için yan etkileri azaltmanın yolları konusunda doktorunuzla birlikte çalışın. Düşük doz günlük aspirin tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını sorun.

Kalp-sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak da önemlidir. Bu, kan damarlarınıza zarar verebilecek sigara içilmemesi anlamına gelir. Ayrıca düzenli egzersiz ve meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve yağsız proteinlere odaklanan sağlıklı bir diyet gerektirir. Diyetin kalp sağlığı üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.


Leave A Reply