Tarantulalar Hakkında Her Şey, Özellikleri Isırması Davranışı Beslenmesi

0
Advertisement

Tarantula nasıl bir hayvandır? Tarantula örümceklerinin özellikleri, davranış, üreme, beslenme şekilleri, haklarında her şey.

tarantula

Kaynak: pixabay.com

Tarantula

Tarantulalar bilinen en büyük örümceklerdir. Çoğunlukla çöller, yağmur ormanları ve çayırlık bölgelerde yaşarlar. Antartika dışındaki tüm kıtalarda bulunurlar. 800’den fazla tarantula türü vardır. Habitat tahribatı, iklim değişikliği ve tarantula (bir hayvan olarak satılmak üzere) toplanması sonucunda bazı türlerin nesli tükenmek üzeredir.

Davranış

Bu, avını yakalamak için bir ağ oluşturmaya zaman harcamayan bir Örümcek türüdür. Sonuç olarak, çoğu insan ipek yapma yeteneğine sahip olduğunun farkında değildir. Yaşadıkları yuvaları bu tür malzemelerle hizalayacaklar. İçeri ve dışarı kolaylıkla erişebilmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda, oraya girmiş olabilecek yırtıcı hayvanlar bu kadar kolay gitmeyecek.

Tarantula genellikle çekingen bir Örümcek olsa da, saldırganlık belirtileri gösterdikleri de biliniyor. Bu genellikle insanlar tarafından bir köşeye sıkıştıklarını hissettiklerinde, çevrelerinde neler olup bittiğini göremediklerinde veya dişilerle çiftleşme hakkı için diğer erkeklerle savaştıklarında olur.

Bu tür Örümcekler için yaygın bir saldırganlık belirtisi, ön bacaklarının havada kalmasıdır. Onlar, etraflarındaki sorunları gidermek için uyarmak amacıyla da tıslayacak birkaç Örümcek türünden biridir. Bu onların savaşmak zorunda kalmamak için savunma mekanizmasıdır.

Habitat ve Dağıtım

Tarantula’nın adı ilk görüldükleri, hakkında yazıldıkları ve çizildikleri İtalya’dan geliyor. Bugün dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde yaşadıklarını biliyoruz. Daha sıcak iklimleri severler. Sıcaklıklar soğumaya başladığında daha sık görülürler. Bu, gündüzleri dışarıda olabilecekleri zamandır. Gitmeden önce alabildikleri her son damla güneş ışığını emmeye çalışıyorlar gibi görünebilir.

Advertisement

Diyet ve Beslenme alışkanlıkları

Konu yiyecek olduğunda bu Örümcekler ortalıkta dolanmazlar. Onu avlıyorlar ve gerçek bir zevkleri var gibi görünüyor. Sabırla bekleyecekler ve gelenleri pusuya düşüreceklerdir. Bu mevsimlik böcekler olabilir. Ayrıca kemirgenler, kertenkeleler ve kuşlar gibi kendilerinden daha büyük hayvanları da öldürebilirler.

Zehri enjekte ettiklerinde bu daha büyük avlar her zaman çabuk ölmezler. Ancak birkaç saat içinde boğulacaklar. Bu, bu Örümceğin içindeki minik tüylerin onları içten etkilemesinin bir sonucudur. Solunum yollarını kesen bir iltihaplanmalarına neden olur.

tarantula

Kaynak: pixabay.com

Üreme

Olgunluk yaşı, orada bulunan çeşitli Tarantula türleri için gerçekten farklılık gösterebilir. Bu gerçekleştiğinde çiftleşirler, ancak tipik olarak bir yıldan daha kısa bir süre sonra ölürler. Çiftleşmeye hazır olmadan önce 1 yıl, 5, yıl hatta 10 yaş olabilir. Diğer Örümcek türlerinden çok farklıdır.

Çiftleşmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine karar verebilmeleri için erkeklerin dişilere yeterince yaklaşmaları gerekir. Teslim olması için onu dansla ya da yemekle sakinleştirmesi gerekebilir. Bunu yaptığında, vücuduna yerleştireceği bir alana sperm yerleştirecektir.

Bir dişinin oluşturabileceği yumurta miktarı 2.000’e kadar değişir. Bir yumurtalar döllendiğinde çok agresif hale gelecektir. Bu onun hayatta kalması için savaşacağı zamandır. Bu aynı zamanda, insanların bu Örümceklerden biri tarafından ısırılmasının daha yaygın görüldüğü zamandır.

Yumurtalarının geliştiğini görmeye kendini adamıştır. Bu dişilerin de kuluçka döneminde yumurta çuvallarını çevirdiği kaydedildi. Uzmanlar, bunun, düzgün bir şekilde gelişme şansı elde etmeleriyle ilgili olduğuna inanıyor.

Advertisement

Zehirli Isırık veya İnsanlar İçin Tehlike

Dünyada farklı Tarantula türleri olmasına rağmen hepsinde zehir vardır. Çoğu zaman insanlar için çok tehlikeli bir şey olmayacak. Yine de sağlık personeli en kötü senaryoların oluşması için eğitilmiştir. Çoğu zaman bir kişi  ısırıldığında bölge hafifçe şişer ve tahriş olur. Aynı zamanda ağrılı olabilir ve bu, bazı reçetesiz ilaçların gerekli olabileceği zamandır.

İnsanların evcil hayvan olarak bu tür Örümceğe sahip olmaları alışılmadık bir durum değildir. İnsanların kucakladığı egzotik bir şeye sahip olmanın heyecanı. Yine de, sizi ısırırsa size şiddetli ağrı veya sağlık sorunlarına neden olmayacak türlerden birini almadığınızdan emin olmak çok önemlidir.

tarantula

Kaynak: pixabay.com

Tarantula Hakkında Gerçekler:

 • Tarantulaların boyutları çok geniş bir yelpazededir: tırnak kadar küçük veya bir yemek tabağı kadar büyük olabilirler.
 • Çoğu tarantula 2 diş ve tüylü 8 bacağa sahiptir.
 • 8 gözleri vardır, ama iyi göremezler.
 • Tarantulanın ısırması, bir insana zarar verecek kadar güçlü toksin üretmez. Isırması bir yabanarısının ısırmasına benzemektedir.
 • Tarantulalar böcekleri, küçük kertenkeleleri, hatta kuşları yerler.
 • Yiyeceklerini çiğnemezler, bu yüzden avın içine sindirim suları sıkarlar ve yiyeceklerinin bir meyve suyu gibi sıvılaşmasını beklerler. Tarantulaların ağzı pipet gibidir ve sıvılaşmış gıdaları kolayca emer.
 • Tarantulanın çok sayıda düşmanı vardır. Yılanlar, kertenkeleler, kuşlar, çakallar ve tilkiler, tarantulaları yiyebilirler.
 • Tarantulanın en büyük düşmanı örümceği felç edip ve vücuduna yumurta bırakan “Tarantula Hawk” diye bilinen bir böcek türüdür. Böceğin bıraktığı larvalar felç olmuş örümceği hala hayattayken yerler.
 • Tarantulalar avcılara karşı kendilerini savunmak için sırtında ve karnındaki kolaylıkla çıkarılabilen tüylerini kullanır. Yırtıcılarla temasa girdiklerinde bu kıllar hoş olmayan kaşıntıya neden olurlar.
 • Tarantula bölgesini işaretlemek, yumurtalarını korumak ve yuvalarını gizlemek için bir çeşit ipek üretir.
 • Erkekler dişilerden çok daha küçüktür. Çoğu dişi çiftleşmeden sonra erkeği yer.
 • Dişinin kuluçka süresi yaklaşık 1-3 aydır. Yaklaşık 2000 yumurta bırakırlar.
 • Çoğu genç örümcek, yaşamlarının ilk birkaç yılında yırtıcılar tarafından yenilir.
 • Erkek tarantulalar 5-10 yıl yaşar ve dişiler 20 yıldan fazla yaşar.


Leave A Reply