Taşıma Su İle Değirmen Dönmez Ne Demektir? Atasözünün Anlamı Kompozisyon

7

Taşıma Su İle Değirmen Dönmez ne demektir? Atasözünün anlamı ve açıklaması. Taşıma Su İle Değirmen Dönmez konulu kompozisyon, yazı örneği.

Taşıma Su İle Değirmen Dönmez

Arka resim kaynak: pixabay.com

Taşıma Su İle Değirmen Dönmez:

ANAFİKİR : Başkasının desteğiyle sürekli bir başarı elde edilemez. işi yapacak olanda yeteri kadar güç bulunmadıkça başkalarının küçük katkılarıyla sürekli ve büyük bir iş yürütülemez.

Advertisement

Bir iş yapmaya koyulan kişi, her şeyden önce kendi kendisine güvenmelidir. O işin gerektirdiği maddî ve manevî gücü kendinde görüyorsa yapmaya koyulmalıdır. Başkasının yardımına güvenilerek iş yapmak oldukça yanıltır. Zor bir anımızda bizim yardımımıza koşan birinin sürekli yardımcı olacağını düşünmek doğru değildir. O kişi her an yardımı kesebilir. Ona güvenerek iş yapmışsak, işimizin başarısızlığa uğramasına neden oluruz. Akıllı insan başkasına bel bağlamadan, kendi gücüne dayanarak iş yapan insandır. İnsanlar işlerinin ilerlemesi yürümesi için başkalarının yardımına değil, kendisine güvenmelidir. Örneğin değirmeni taşınan sular ile çalıştırmaya kalkarsak pek bir başarı sağlayamayız. Değirmenin dönmesini bir süreliğine sağlayabilsek bile kalıcılığı, devamlılığı olmaz.

Taşıma Su İle Değirmen Dönmez Konulu Kompozisyon Örneği

İnsan, her durumda önce kendi bilgi, yetenek ve çalışmasına güvenmelidir. Nasıl ki bir değirmenin çarkları taşıma su ile dönüp tahıl öğütmezse, herhangi bir kazanç ve başarı için başkalarından yardım beklemek de olumlu sonuç vermez.

Kazanç sağlayan bir aile reisinin öldüğü bir aileyi düşünelim; geride kalan bireyler çalışmazlarsa, hep el eline bakarlarsa sonuç elbette sefalet olur. Bu durumlarda bile başkalarının yardımı sınırlı ve geçicidir, öte yandan ekonomik şartların alabildiğine ağırlaştığı günümüzde kimse kimseye yük olmamalıdır. Hazıra konma eğilimi insanı aşağılaştıran hallerdendir. Kendimizi buna alıştırmayalım. Bunun yanı sıra taklitçilik de hazıra konma eğiliminin bir başka biçimidir- Her ikisi de insanın öz değerini yitirmesine sebep olur.

Şu halde; insan, önce kendi güç, bilgi ve becerilerine güvenerek, alın teri ve göz nuru dökerek Kendi işini kendi yapmaya alışmalıdır. Bu tür kazancın, başarının hazzı ve yararı sonsuzdur. Sürekli başarı ancak kendi çalışma ve gayretlerimizle mümkündür.

Advertisement

Değirmen ile ilgili diğer atasözleri ve anlamları için TIKLAYINIZ.


7 yorum

Leave A Reply