Telefonun Tarihsel Gelişimi, Tarih Boyunca Telefonun Adım Adım Gelişimi

79
Advertisement

Telefonun tarih boyunca gelişimi, adım adım, yıl yıl tarihsel gelişim akışı, telefonun tarihçesi, gelişimi hakkında bilgi.

Telefonun icadı
1876 Telefonun İcadı:

İskoçya doğumlu konuşma eğitimcisi Alexander Graham Bell 7 Mart 1876’da ilk telefonu icat etti ve patentini aldı. Sağırlarla ilgili çalışmaları Bell’i seslerin havadaki titreşimlerle nasıl oluştuğunu merak etmeye yöneltmişti. “Armonik telgraf” adını verdiği bir mekanizma üzerinde çalışırken, elektrik akımının konuşma sırasında oluşan titreşimleri andıracak biçimde değiştirebildiğini bulmuştu. İcat ettiği telefon da bu ilkeye göre çalışıyordu.

1876

Alexander Graham Bell ve asistanı Watson ilk kez uzak mesafeli telefon görüşmesini yaptılar. Aralarındaki uzaklık 3 km. idi.

Hepsi Bir Arada

Bell’in icadı telefon aygıtında, borazanı andıran ağızlıkla kulaklık bir aradaydı. Bir kişi ağızlığa konuştuğunda çıkan ses aygıtın içindeki bir diyaframı titreştiriyor, değişmeye uğrayan titreşim bir elektrik akımına dönüşüyordu. Alıcı, karşı taraftan gelen bu akımı, yeniden titreşime döndürerek ses olarak duyulmasını sağlıyordu.

Teller

İlk telefon kablolarında camla kaplanmış bakır teller kullanılıyordu. Özellikle yukarıdan geçen hatlarda sağlam oldukları için demir teller tercih edilirdi.

1877 Bell’in buluşu İtibar Görmüyor

Profesör Bell, patentini aldığı telefon adlı buluşunu Western Union adlı telgraf şirketine 100 bin dolara satmayı önerdi. Ancak şirket bu “saçma fikrin hiçbir işe yaramayacağı” kararına vararak öneriyi reddetti. Bunun üzerine Bell 1880 yılında kendisine sermayeleriyle destek olan iki ortağıyla birlikle Bell Telefon Şirketi’ni kurdu

Advertisement

Eski Telefon1877

Thomas Edison, 1877’de dinleme ve konuşma için iki ayrı parçası olan telefon aletini geliştirdi.

1878

New Heaven’de ilk telefon rehberi basıldı. Rehberde 21 abonenin adı ve numaraları yazılıydı.

1885

Artık verici ve alıcılar “ahize” denilen tek bir mekanizmada birleştirilmişti. Başlangıçta metal olan ahizeler 1929 lara doğru plastikten yapılmaya başlandı.

1887

Telefon ilk yıllarda Amerikada şüpheyle karşılanmıştı. Birçok kişi kulaklıktan gelen seslerin sağırlığa ya da deliliğe yol açacağını düşünüyordu. Ama sonunda telelon galip geldi. 1887 yılında Amerika daki telefon abonelerinin sayısı 150 bini aşmıştı.

1892

Amon Strowger adlı cenaze levazımatçısı, bir rakibinin telefon santralında çalışan karısının kendi telefon hattını meşgul ettiğini ve gelen müşteri telefonlarını kocasına transfer ettiğini fark etti. Çok kızan Strowger bunun üzerine santraldeki memuru devre dışı bırakacak otomatik çevirme sistemini buldu

İlk telefon görüşmeleri

İlk telefon görüşmeleri santrallarda çalışan görevliler aracılığıyla yapılıyordu. Görevliler arayanın ve konuşmak istediği kişinin telefon numaralarını alıp, fişler ve anahtarlar vasıtasıyla bağlantıyı kurardı.

Advertisement

1902

Havadan mesaj göndermek için radyo dalgalarından yararlanmak düşüncesine kapılan genç İtalyan mucid Marconi, bunu 1894 te bir odanın içinde yapmayı başardı. Sekiz yıl sonra da radyo sinyallerini Atlas Okyanusu üzerinden 4800 kilometre uzağa yolladı. 20 yaşında radyo gibi büyük bir buluşa da imza atmış olan Marconi’nin getirdiği yeni sistem, karada ve denizde kesintisiz haberleşme olanağı da sağlıyordu.

1907

Telefon hatlarının uzunluğu arttıkça, elektrik sinyali zayıflıyordu. 1907 da elektron lambasının bulunması, bu sorunu çözdü.

1916

Kısa dalga bandındaki radyo dalgaları aracılığıyla okyanus aşırı telefon iletişimi başladı.

Çevirmeli Telefon

1917

Uydular aracılığıyla yollanan mikrodalgalar üzerine modülasyon yoluyla çok sayıca telefon görüşmesini bindirerek birçok konuşmayı tek hir kablo üzerinden aynı anda iletmeye olanak sağlayan sistem ABD’de uygulanmaya başlandı.

1946

Radyolink sistem, kullanılmaya başlandı.

1947

ABD’deki Bell Laboratuvarları’nda hücresel radyo ağı konsepti geliştirildi. Teknolojinin bu konsepti uygulayacak hale gelmesi için 35 sene geçmesi gerekecekti.

1956
İlk okyanus aşırı telefon görüşmesi

Okyanus aşırı ilk telefon kablosu İskoçya ile Newfoundland arasında döşendi. 25 Eylül 1956’da Amerikan Telgraf ve Telefon Şirketi’nin New York’ta bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Cleo F. Graig, Londra’daki Kraliyet Posta Müdürü Dr. Charles Hill ile ilk okyanus aşırı telefon görüşmesini yaptı.

Tuşlu Telefon1961

İlk tuşlu telefon aygıtı piyasaya çıktı.

1964 İlk Pasifik aşırı telefon görüşmesi

Pasifik Okyanusu’nun altına döşenen telefon kablolarıyla Amerika ve Asya kıtalarını birbirine bağlandı. 18 Haziran günü Washington’da bulunan Amerikan Başkanı Johnso, Tokyo’daki Japon Başbakanı Hayato Ikeda ile bu hat üzerinden ilk telefon görüşmesini gerçekleştirdi.

1975

Telefon sinyallerinin lazer ışınlarına bindirilerek çok ince optik lifler içinde taşınması yöntemi denenmeye başlandı. Günümüzde uluslararası telefon konuşmalarının çoğu, deniz dibine döşenmiş optik lifler aracılığıyla yapılır. Konuşmalar, saf camdan oluşan ve “optik cam” adı verilen birkaç ince kablo içinde, ışık sinyalleri halinde yol alırlar.

Advertisement

Dijital sistem

Telefon sinyallerinin iletimi dijital (sayısal) olarak gerçekleştirilmeye başlandı. Bu, hem iletişimdeki bozulmayı ve gürültüyü çok azaltıyor, hem de aynı hat üzerinde birçok konuşmanın birlikte iletilmesine olanak sağlıyordu.

İletişim Uyduları

Bir yer istasyonundan aldıkları sinyalleri bir başka istasyona ileten iletişim uyduları aracılığıyla dünyanın bir bölgesinden diğerine, telefon, faks, radyo ve televizyon sinyalleri gönderilmeye başlandı.

1980’lerin başı

Analog cep telefonu sistemleri özellikle İskandinav ülkeleri, İngiltere, Fransa ve Almanya da hızla yayılmaya başladı. Ancak her ülkenin kendi eliştirdiği sistemi kullanması sistemler arasında uyum sorunu yaratıyordu. Bu durumda mobil iletişim sadece ulusal sınırlar içinde yapılabiliyordu.

Cep Telefonu1982

Cep telefonu sistemleri arasındaki uyum sorununu çözmek için bir araya gelen Avrupa ülkeleri, bütün kıtayı kapsayacak olan ortak GSM yani Küresel Mobil İletişini Sistemini kurma kararı aldılar. Analog hücresel sistem kullananların itirazlarına rağmen cesur bir adım atılarak bu yeni sistemin dijital olması da karara bağlandı.

1991

GSM sistemi kullanıma açıldı.

1993

22 ülkede 36 GSM şebekesi faaliyete geçmiş durumdaydı.

1994

  • Türkiye’de GSM operatörü TURKCELL faaliyete geçti.
  • Bütün dünyada cep telefonu abonesi sayısı 1300000 oldu.

Uçakta telefon

Günümüzde uçak yolculuğu sırasında cep telefonu görüşmesi yapılabilmektedir. Konuşmalar yere bir uydu aracılığıyla gönderilmektedir.


79 yorum

  1. Gerçekten de güzelmiş icadından gelişimine doğru sıralanmış.Ödevime ççççoooookkkkk yardımcı oldu sizlere ççooook teşekkürler.

  2. 5. sınıfım ve sosyal ödevimi burdan yararlanarak yapıyorum biraz uzun ve kitabıma sığmayacak şekilde ancak çok güzel ve bilgi verici

  3. çok güzel ödevim için çok yardımcı oldu bu yazılar olmasa ödevimi yapamazdım teşekkürler iyki siteniz ve internet var siz olmasanız ödevimizi yapamazdık teşekkürlerrr…..

  4. yusuf yılmaz on

    çok güzel ödevim için çok yardımcı oldu bu yazılar olmasa ödevimi yapamazdım teşekkürler iyki siteniz ve internet var siz olmasanız ödevimizi yapamazdık teşekkürlerrr….. 😀 😀 😀 😀 🙂 🙂 🙂 🙂

Leave A Reply