Terabithia Köprüsü Kitap Özeti Konusu Karakterler, Katherine Paterson

0
Advertisement

Katherine Paterson’un Terabithia Köprüsü isimli romanının konusu, özeti nedir? Terabithia Köprüsü kitabının karakterleri, hakkında bilgi.

Terabithia Köprüsü

Katherine Paterson imzalı Terabithia Köprüsü, Newbery Madalyası kazanan bir çocuk klasiğidir. İlk olarak 1972’de yayınlanan, beklenmedik bir arkadaşlığın, hayal gücünün ve ölümle sonuçlanan bir trajedinin hikayesidir. Ölümü çevreleyen yoğun duygular nedeniyle, bu roman 8-12 yaş arası çocuklar için en iyisidir.

Terabithia Köprüsü

Kitabın Özeti

Jess Aaron, Virginia’nın kırsalında yaşayan 11 yaşında bir çocuktur. Ailesi fakirdir. Sürekli meşgul olan babası az para için çok çalışmaktadır ama sonra işini kaybeder. Jess’in dört kız kardeşi vardır ve kendini kızlarla çevrili hissediyordur. Okulda diğer çocuklar tarafından kabul edilmez. Sürekli resim çizen ve hanım evladı olarak adlandırılan çılgın bir çocuk olarak bilinir. Jess resim yapmayı ve çizmeyi sever. Babası ise onun sanatını teşvik etmez.

Jess, okulun daha ilk gününde 5. sınıfın en hızlı koşucusu olmak istediğine karar verir. Tüm yaz boyunca koşmak için her sabah erkenden uyanır. Koşmadaki başarısının hem okul arkadaşlarının hem de babasının saygısını kazanmasını umuyordur. Kazanmak onun parlama şansı olacaktır.

Okulda Jess’in bitişiğinde yaşayan Leslie Burke adında yeni bir kız varır. Büyük bir banliyö okulundan geliyordur ve ailesi zengindir. Babası evden çalışan bir yazardır. Sınıfındaki diğer kızlardan farklıdır. Komik giyiniyordur ve ailesinin televizyonu yoktur.

Advertisement

Okulun ilk günü teneffüs olur ve Jess herkese ne kadar hızlı koşabileceğini göstermek için sabırsızlanıyordur. Leslie oyun alanının erkekler tarafına gider ve yarışa katılır. Jess dahil herkesten daha hızlı koşarak insanları şaşırtır.

İlk başta Jess, Leslie’den uzak durur çünkü o bir kızdır. Zaten evde kızlarla çevrilidir. Üstelik, Leslie farklıdır ve okulda arkadaş edinme sorunları vardır. Jess uyum sağlamaya çalışıyordur, uyumsuz biriyle arkadaş olmaya değil. Farklılıklarına rağmen, Jess ve Leslie arasındaki dostluk gelişir, beklenmedik şekilde arkadaş olurlar. Arkadaşlıkları her şeyi değiştirecektir.

Jess ve Leslie’nin Arkadaşlığı

Okulda erkek-kız arkadaşlıkları nedeniyle alay konusu olurlar. Okuldan sonra hayali Terabithia ülkesine kaçarlar. Terabithia, Jess’in Kral ve Leslie’nin Kraliçe olarak yönettiği ormanda gizli, büyülü bir krallıktır. Terabithia’da hayal gücü hüküm sürmektedir. Leslie yaratıcıdır ve inanılmaz bir hayal gücüne sahiptir. Jess’i Moby Dick ve Hamlet gibi klasik edebiyatla tanıştırır. Terabithia’da kendi harika oyunlarını icat ederler. Davetsiz misafirleri yenerler ve uzun bir yağmur büyüsünü sona erdirmek için Koru Ruhları’na dua ederler.

Terabithia, Jess ve Leslie’nin zorlu hayatlarından kaçabilecekleri bir yerdir. Terabithia’da onlar yabancı değiller. Onlar Kral ve Kraliçedir. Hayatlarının geri kalanı kontrolden çıkmış olsa da burada kontrol onlardadır. Yaratıcı ve sanatsal kişiliklerini yaşamakta özgürdürler. Jess ve Leslie, Terabithia’da koşulsuz olarak birbirlerini kabul ederler. Evde ve okulda kendini yalnız ve reddedilmiş hisseden Jess, Terabithia’da teselli bulur.

Terabithia ve okul dışında, Jess ve Leslie tatillerini de birlikte kutlar. Noel’de Leslie, Jess’e yeteneklerini teşvik etmek için pahalı bir sanat seti hediye eder. Jess, Leslie’ye bir köpek yavrusu verir. Paskalya’da Jess, Leslie’yi kiliseye götürür. Bu, inançsız olan Leslie’nin ilk kez bir kiliseye katılmasıdır. Bu, Jess’in inançlarına meydan okuyordur çünkü Jess’e Leslie gibi inanmayanların cehenneme gideceği öğretilmiştir.

Jess, müzik öğretmeni Bayan Edmunds ile Washington’daki sanat galerilerini gezerek bir gün geçirir. Bu fırsat Jess’in dünyasını genişletir ve kendisini özel hissettirir. Bayan Edmunds’a uzun süredir aşık olduğu için iki kat daha da iyidir.

Advertisement

Şaşırtıcı ve harika bir gün bir trajediye dönüşür. Jess eve geldiğinde, Leslie’nin o sabah trajik bir kazada boğulduğunu öğrenir. Her zaman çok cesur olan Leslie, Terabithia’ya girmek için yağmurla tıkanmış bir lağım üzerinden geçmeye çalışırken boğulmuştur.

Jess, ona dünyaya başka bir açıdan bakmayı öğreten arkadaşını kaybetmenin yasını tutar. Roman, Jess’in yas aşamalarını takip eder: inkar, öfke, korku ve keder. Sonunda dostluğundan kazandığı cesaret, umut ve özgürlükle kederinden kurtulur..

Romanın sonunda Jess, Terabithia’ya ulaşmak için ahşap plakalardan sağlam bir köprü inşa eder. Bu büyülü dünyayı küçük kız kardeşi May Belle ile paylaşır ve onu yeni kraliçe yapar. Jess, hayal gücü armağanının başkalarıyla paylaşılması gerektiğinin farkındadır.

Karakterler

Jesse Aarons

Jesse ailesiyle birlikte bir çiftlikte yaşıyor. Romanın başında çiftlikteki görevleri ve dört kız kardeşinin sürekli sıkıntıları nedeniyle öfkeli ve bunalımdadır. Hırsı sınıfının en hızlı çocuğu olmaktı ve tüm yaz boyunca sadece yeni gelen Leslie Burke tarafından yenilmek için çalıştı. Müzik öğretmeni Bayan Edmunds’a aşıktır. Bir müzik dersi sırasında Leslie’nin ne kadar tuhaf olduğunu keşfeder ve onunla arkadaş olur. Leslie ile yakın arkadaş olmak ve sonra onu kaybetmek onu bir insan olarak değiştirir, daha cesur ve daha az öfkeli ve depresif hale gelir.

Leslie Burke

Leslie, yakın zamanda kırsala taşınan mutlu bir ailenin tek çocuğudur. Yetiştirilme şekli onu çok dışa dönük ve yaratıcı birİ haline getiriyor. Yeni bölgede yaşamaya ve yeni arkadaşlar edinmeye hazırdır, ancak okula başladıktan sonra erkeksiliği, belirli standartlara uymaması ve tuhaflıkları nedeniyle sosyal olarak dışlanır. Daha sonra Jesse Aarons ile arkadaş olur ve birlikte normal hayatın yüklerinden ve acılarından Terabithia adını verdikleri hayali bir sığınak yaratırlar. Leslie daha sonra  derede boğulur.

Yazar Hakkında

Yazar Katherine Paterson, Çin’de misyoner bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. 18 yaşına gelmeden 18 kez taşındı. Virginia’nın kırsalında öğretmen olarak bir yıl geçirdi. Öğrencileri Terabithia Köprüsü’ndeki karakterlere ilham verdi. Japonya’da misyoner olarak dört yıl geçirdi ve ilk üç romanını Japonya’da yazdı. The Master Puppeteer ve The Great Gilly Hopkins ile Ulusal Kitap Ödülü’nü kazandı. Terabithia Köprüsü ve Jacob Have I Loved ile Newbery Madalyaları kazandı.


Leave A Reply