Theodor Innitzer Kimdir?

0
Advertisement

Theodor Innitzer kimdir ve ne yapmıştır? Theodor Innitzer hayatı, biyografisi, kilisedeki kariyeri hakkında bilgi.

Theodor Innitzer

Theodor Innitzer; (d. 25 Aralık 1875, Weipert, Bohemya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu – ö. 9 Kasım 1955, Viyana, Avusturya), kardinal ve Avusturya başpiskoposudur. Önceleri Nazi rejimini savunmuşsa da sonradan desteğini çekerek kendini Avusturya Kilisesi’nin yeniden kurulmasına adamıştır.

Bir dantel imalatçısının oğluydu. 1902’de rahip oldu. Viyana’daki bir ilahiyat okulunda öğretmenlik yaptıktan sonra, 1910’da Viyana Üniversitesi’nde Yeni Ahit’in kapsamlı yorumu üzerine ders vermeye başladı. 1818’de ilahiyat kürsüsü başkanlığına, 1928’de rektörlüğe getirildi. Şansölye Johann Schober hükümetinde sosyal güvenlik bakanlığı yaptı. 20 Eylül 1932’de Viyana başpiskoposu, Mart 1933’te kardinal oldu.

1932-34 arasında şansölyelik yapan Hristiyan Sosyal Parti’den Engelbert Dollfuss’un faşist politikasını onaylıyordu. Almanya 1938’de Avusturya’yı işgal edince de Nazi rejimini destekledi; ama yeni hükümetin kilisenin etkisini kısıtlayıcı önlemler alması ve Nazi yandaşlarının 8 Ekim 1938’de başpiskoposluk sarayına saldırmaları sonucu düş kırıklığına uğradı. Papa XI. Pius’un bir uyarı yazısı üzerine Nazizmi desteklemekten vazgeçti. Giderek siyasetten uzaklaştı; kendini halk yararına çalışmaya ve Avusturya Kilisesi’ni güçlendirmeye adadı. Evini Yahudiler için bir sığınak durumuna getirdi. 1945’te, ruhbandan olmayan kişilere din eğitimi vermek amacıyla Viyana Katolik Akademisi’ni kurdu.

Advertisement

Leave A Reply