Thomas Gainsborough Kimdir?

0
Advertisement

Thomas Gainsborough kimdir? Thomas Gainsborough hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Thomas GainsboroughThomas Gainsborough; (1727- 1788)

Tanınmış bir İngiliz portre ve manzara ressamıdır. Suffolk’ta orta halli bir tüccar ailesinin çocuğu idi. On dört yaşında Londra’ ya resim öğrenmeye gitti. Orada beş yıl kaldıktan sonra memleketine döndü, evlenerek, Ipswich’de yerleşti. Ipswich’in tanınmış şahıslarının portreleri yanında kendi zevki için de bol bol manzara resmi yapıyordu.

1759’da ünlü sayfiye şehri Bath’a taşındılar. Oradaki evlerde gördüğü Hollandalı ressamların tabloları onu çok etkiledi. Renk ahengini bu eserlerden öğrendi. Hele ressam Van Dyck’in renk anlayışını pek benimsedi.

Gainsborough, artık ünlü bir ressam olmuştu. Eserlerini Londra’da açılan sergilere göndermeye başlamıştı. 1774’te kendisi de Londra’ya döndü. Kısa bir zaman sonra kral ailesinin portre ressamı oldu. Saraya girip çıkan asilzadeler de portrelerini Gainsborough’ya yaptırıyorlardı. Gainsborough’nun «mavi» devri başlamıştı. Portrelerinde hep mavinin çeşitli tonlarını kullanıyordu. «Master Jonathan Buttal» tablosunu da sırf mavi rengin çeşitli tonlarıyla yaptı, eser çok beğenildi. «Mavi Çocuk» adıyla anılan bu tablo, Gainsborough’nun en ünlü eseridir.

Gainsborough’nun portreleri de, manzaraları da şiir ve renk ahengini bir arada toplamıştır. Rubens’ten Renoir’a kadar uzanan portre ressamları zincirinin bir parçasını teşkil eden Gainsborough, İngiliz ressamları arasında en ünlülerinden biridir. Manzara tablolarında ünlü Fransız manzara ressamı Watteau’nun etkisi açıkça görülür.

Advertisement

Leave A Reply