Thomas Hardy Hayatı

0
Advertisement

Ünlü İngiliz romancısı olan Thomas Hardy hayatı ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Thomas Hardy kimdir?

Thomas Hardy

Thomas Hardy (2 Haziran 1840, Stinsford, Birleşik Krallık – 11 Ocak 1928, Dorchester, Dorset, Birleşik Krallık)

Tanınmış İngiliz romancısıdır. İngiltere’nin güneyinde Dorchester şehri yakınlarında bir kasabada doğdu. Pek cılız ve çelimsiz bir çocuktu. Doktorlar yaşamasından ümidi kesmişlerdi. Bu yüzden babası Thomas Hardy’nin bol bol kırlarda dolaşıp temiz hava almasını, ancak sıhhatini kazandıktan sonra öğrenime başlamasını istemişti. Böylece, Thomas Hardy’nin öğretmeni, doğa oldu. Ancak dokuz yaşında okula başlayabildi.

Thomas Hardy on altı yaşında ortaokulu bitirdiğinde Latin, Fransız ve İngiliz edebiyatlarını ezbere biliyordu. Babası onu kendisi gibi bir mimar yapmak istiyordu. Fakat Thomas Hardy’nin aklı fikri yazı yazmaktaydı. İlk yazıları beğenilince cesaretlendi, roman yazmaya koyuldu.

Thomas Hardy’nin eserleri İngiliz romancılığında gerçekçiliğin öncüleridir. Romancı, İngiliz köyünü, köylüsünü göründüğü gibi anlatır. Onun romanlarında göze çarpan bir başka özellik de lüzumsuz kelimelerin bulunmamasıdır. Hesapsız kullanılmış bir kelimenin bütün bir duyguyu bozacağını düşünerek ona göre dikkatli çalışırdı.

Advertisement

1878’de yazdığı «The Return of The Native» Thomas Hardy’nin en çok ilgi toplayan eseridir. 1886’da yayınlanan «Mayor of the Casterbridge» den sonra asıl ününü 1891’de «Tess of the D’Urbervilles» ile kazandı. Fakat eser muhafazakârlar arasında şiddetli eleştirilere yol açtı. Bundan sonra yazdığı «Jude the Obscure» daha da şiddetli eleştirilere uğrayınca Thomas Hardy artık roman yazmayacağını açıkladı, yalnız şiir yazmakla yetindi.

Thomas Hardy, evrim teorisine inanmıştı. Doğanın üstünlüğünden emindi, bütün eserlerinde bunu ileri sürmüştür.


Leave A Reply