Thomas Newcomen Kimdir? İngiliz Mucidin Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Thomas Newcomen kimdir ve ne yapmıştır? İngiliz mucit Thomas Newcomen’ın hayatı, çalışmaları, icatları ve hakkında ilginç gerçekler.

Thomas Newcomen

Thomas Newcomen

Thomas Newcomen 1664 ile 1729 yılları arasında yaşamıştır. İngiltere’de doğan Thomas Newcomen güneydoğu İngiltere’de hırdavatçılık yaparken madenleri su basmaması için su boşaltmanın ne kadar zaman alıcı ve pahalı olduğunu gördü. On yıl süre ile buharlı pompalar üzerinde çalıştıktan sonra başarılı bir tane geliştirdi. Thomas Newcomen’in makineleri önce Avrupa’ya, 1755’te de Amerika’ya madenlerde kullanılmak üzere satıldı.

Thomas Newcomen’in en önemli başarısı: İlk pratik buharlı pompa makinesini geliştirdi.(1712)

Thomas Newcomen Hayatı ve Çalışmaları

Thomas Newcomen (1664 – 5 Ağustos 1729) bir İngiliz mucitti. Thomas Newcomen İngiltere, Dartmouth’da doğdu. İlk buharla çalışan su pompasını, Newcomen buhar motorunu yaptı. Madencilik endüstrisi için alet tasarlama ve üretme konusunda uzmanlaşmış bir hırdavatçıydı.

Thomas Newcomen için hazırlanmış bir plak

O dönemlerde madenlerin giderek derinleşmesiyle, sel büyük bir sorun haline gelmiş ve madencilerin ölümüyle sonuçlanıyordu. Suyu çıkarmanın olağan yöntemi, madenden kovalarca su çekmek için atları kullanmaktı ama bu çok yavaştı. Thomas Savery ve Denis Papin bir buhar sifon pompası icat etti ama verimli olmadı. Savery motoru, bir madenden suyu kaldıran bir vakum oluşturmak için buhar kullandı. 1712 civarında buharla çalışan su pompasını geliştirdi. Otuz fitin altında çalışamadı ve çok etkili değildi.

Advertisement

Newcomen, basit buhar yoğuşma silindirini bir piston silindiri ile değiştirdi ve pistonun kuvvetini pompa miline aktarmak için bir kol ekledi. Yeni tasarımda, suyu doğrudan çekmek yerine bir pistonu aşağı çekmek için vakum kullanıldı. Newcomen bu yeni motoru ortağı John Calley ile birlikte geliştirdi. Savery’nin buharla çalışan bir su pompası üzerinde zaten bir patenti olduğu için, Newcomen onunla ortaklığa girdi.

Newcomen

Newcomen buhar motorunun şematik olarak animasyonu. Kaynak: commons.wikimedia.org

İlk Newcomen motoru Dudley yakınlarındaki Conygree Coalworks’de kullanıldı. Silindiri neredeyse sekiz fit uzunluğunda ve yirmi bir inç çapındaydı. 1733’e gelindiğinde İngiltere ve Avrupa’da 100’den fazla Newcomen motoru kullanılıyordu. Konumlarından bazıları Warwickshire’daki ve Newcastle upon Tyne yakınlarındaki kömür madenlerinde ve Cornwall’daki kalay ve bakır madenlerindeydi. Newcomen motoru neredeyse 75 yıl boyunca değişmeden kullanıldı ve neredeyse 2000 tanesi üretildi.

1964’te Londra Newcomen Derneği, Dartmouth’ta, yaklaşık 1725’te inşa edilmiş, çalışan bir Newcomen motoruyla bir müze kurdu. Baptist kilisesinde rahip olmayan bir vaiz olması dışında Newcomen’in kişisel hayatı hakkında çok az şey biliniyor.


Leave A Reply