Thomas Percy Kimdir?

0
Advertisement

Thomas Percy Kimdir? İngiliz araştırmacı ve piskopos olan Thomas Percy hayatı ve yaptığı çalışmalar ile ilgili bilgiler.

Thomas Percy Kimdir?

Thomas PercyThomas Percy (d. 13 Nisan 1729, Bridgenorth, Shropshire, İngiltere – ö. 30 Eylül 1811, Dromore, Down ili, İrlanda), İngiliz araştırmacı ve piskopos. Reliques of Ancient English Poetry (1765; Eski İngiliz Şiirinin Kalıntıları) adlı balâd derlemesiyle geleneksel İngiliz ve İskoç şarkılarına yaygın ilgi uyanmasını sağlamıştır.

Percy’nin derlemesi, bir arkadaşının evinde bulduğu, 15. yüzyıldan kalma yıpranmış bir balad yazmasına dayanıyordu. Percy bu yazmayı temel almış ve derlemesini, arkadaşlarının onun isteği üzerine kütüphaneleri, tavanaralarını ve kitapçıların depolarını araştırıp buldukları çeşitli yazmalarda yer alan birçok başka balad, şarkı ve şiirle zenginleştirmişti. Bazı durumlarda yazmalar tam okunamadığı için özgün biçimlerden uzaklaşılmışsa da, Percy’nin derlemeyi hazırlarken gözettiği ilkeler özgün kaynaklara ve karşılaştırmalı çalışmalara duyulan ilginin artmasında önemli rol oynadı. Kitabın yayımlanmasıyla birlikte romantik dönem şairlerine esin kaynağı olan bir “balad canlanması” yaşandı; çok sayıda eski şarkı derlemesi yayımlandı.

Percy Northamptonshire’daki Easton Maudit’de (1753) ve Wilby’de (1756) papazlık yapmış, Northumberland kontesine ithaf ettiği Reliques yayımlandıktan sonra kontesin korumasına girmişti. Türünün ilk örneği olan The Household Book of the Earl of Northumberland in 1512 (1768; 1512’deki Northumberland Kontu’nun Aile Kitabı) adlı yapıtı yayıma hazırladıktan sonra da kontun vaizi ve kâtibi oldu. 1778’de Carlisle başrahipliğine, 1782’de İrlanda Dromore piskoposluğuna getirildi.

Percy Reliques dışında Çince, İbranice ve İspanyolcayla İzlanda dilinden çeviriler yapmış, ayrıca eski izlanda edebiyatından örnekler içeren Edda’nın Northern Antiquites (1770; Kuzey’in Eski Yapıtları) içinde yer alan ilk İngilizce çevirisini (Latinceden) hazırlamıştır. Cleanth Brooks’un yedi cilt olarak yayıma hazırladığı yazışmaları 1946-77 arasında yayımlanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply