Tisza Nehri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Tisza (Tisa) ırmağı, nehri nerededir? Tisza nehri uzunluğu nedir, nereye dökülür, nereden geçer, özellikleri hakkında bilgi.

tisza-nehriTisza Nehri; Batı Ukrayna, Doğu Macaristan, Kuzeydoğu Yugoslavya’da ırmaktır. Uzunluğu 965 km, akaçlama havazası 157.200 km2.

Ukrayna’ da, Orta Tuna’nın en büyük kollarından biridir. Karpat Dağlan’nda, Bukovina Ormanı’ndan doğan Siyah Tizsa ve Beyaz Tizsa’nın, Ukrayna-Romanya sınırında Sighet Kenti doğusunda birleşmeleriyle oluşur. Sighet’ten başlayarak önce batı (Ukrayna-Romanya sınırında) daha sonra, Slovakya-Ukrayna-Macaristan sınırlarının kesiştiği yerde Çop Kenti’ne kadar kuzey doğrultusunda akar. Macaristan’a girdiği noktadan Budapeşte’nin 88 km güneydoğusunda Szolnok’a kadar sürekli güneybatı, Macaristan Ovası’nda Tuna’ya koşut akar. Szeged’den sonra, Yugoslavya topraklarına geçer, Voyvodina Özerk Bölgesi’nde, Belgrad’ın 45 km kuzeyinde Tuna’ya katılır. Szamos, Körös, Maros sağdan; Bodrog, Sajo aldığı başlıca kollandır. Szolnok’tan ağzına kadar olan bölümü (725 km), küçük teknelerin ulaşımına elverişlidir.


Leave A Reply