Tom Amca’nın Kulübesi Kitap Özeti Karakterler ve Konusu, Harriet Beecher Stowe

0
Advertisement

Harriet Beecher Stowe’un kölelik karşıtı olarak yazdığı Tom Amca’nın Kulübesi kitabının konusu, özeti ve kitap analizi, hakkında bilgi.

Tom Amca'nın Kulübesi

Tom Amca’nın Kulübesi

Tom Amca’nın Kulübesi (Kabini); Harriet Beecher Stowe‘un kölelik karşıtı bir romanıdır. 1852’de yayınlandı. Birçok insanın kölelik hakkındaki düşüncelerini büyük ölçüde etkiledi. Ayrıca Kuzey ve Güney Amerika Birleşik Devletleri arasındaki çatışmayı güçlendirdi. Bu Amerikan İç Savaşı’na yol açtı. Kitabın etkisi o kadar güçlüydü ki Lincoln, İç Savaş’ın başında Stowe ile tanıştığında, “Bu büyük savaşı çıkran küçük hanımefendi.” demişti.

Romanın ana karakteri bir köle olan Tom Amca’dır. Ayrıca Tanrı sevgisinin kölelikten daha güçlü olduğunu savunur.

Tom Amca’nın Kulübesi (Kabini) 19. yüzyılın en popüler romanı, ve yüzyılın en çok satan ikinci kitabıdır (ilki İncil idi). 1850’lerde köleliğin kaldırılmasına yardımcı oldu.

Kitabın Özeti

Eliza’nın kaçışı, Tom’un satılışı

Arthur Shelby adında bir Kentucky çiftçisi borçlarından dolayı çiftliğini kaybetmekten korkar. O ve karısı Emily Shelby, kölelerine karşı nazik olmalarına rağmen, içlerinden ikisini satmaya karar verirler: karısı ve çocukları olan orta yaşlı bir adam olan Tom Amca ve Emily Shelby’nin hizmetçisi Eliza’nın oğlu Harry. Emily Shelby çok mutsuzdur çünkü Eliza’ya oğlunu satmayacağına söz vermiştir. Ancak satılmasına karar verilmiştir.

Advertisement

Eliza, Bay Shelby’nin oğlunu satma planlarını duyduğunda, tek oğluyla birlikte kaçmaya karar verir. Bayan Shelby’ye üzgün olduğunu anlatan bir mektup yazar ve o gece kaçar.

Tom ve Eva

Tom ve Eva

Bu sırada Tom Amca satılır ve Mississippi Nehri’nden aşağı inen bir tekneye konur. Orada Evangeline (“Eva”) adında bir kızla arkadaş olur. Eva suya düştüğünde ve onu kurtarır ve Eva’nın babası Augustine St. Clare, Tom’u satın alır. Eva ve Tom iyi arkadaş olurlar çünkü ikisi de Hristiyandır ve İsa’ya çok derinden bağlıdırlar.

Eliza’nın ailesi, Tom’un St.Clare ile hayatı

Eliza kaçışı sırasında, kendisinden önce kaçan kocası George Harris ile karşılaşır. Kanada’ya kaçmaya karar verirler. Ancak Tom Loker adında bir köle avcısı tarafından yakalanırlar. Tom Loker, Eliza ve ailesini hapseder, sonunda George Loker’i vurur. Eliza, Loker’in ölmesinden korktuğu için tedavi edilmesi gerektiğini savunur. Bu nedenle, kocasını Tom Loker’ı Quaker kasabasına götürmesi için ikna eder. Nazik Quaker’lılar Tom Loker’i büyük ölçüde değiştirir.

Clare’lerin evinde St. Clare, kız kardeşi Bayan Ophelia ile kölelikle ilgili tartışır. Bayan Ophelia köleliğin yanlış olduğunu düşünmektedir, ancak siyahlara karşı önyargılıdır. Clare, siyah bir çocuk olan Topsy’yi satın alır ve Bayan Ophelia’ya onu eğitmesi için meydan okur. Bayan Ophelia dener, ama başarısız olur.

Tom yaklaşık iki yıl boyunca St. Clare ile yaşadıktan sonra Eva çok hastalanır. Ölmeden önce cenneti gördüğünü söyler. Ölümü bir çok insanın değişmesine vesile olur. Bayan Ophelia, siyah insanlara karşı olan önyargısından kurtulur, Tospy “iyi” bir insan olmaya karar verir ve St. Clare, Tom’u serbest bırakmaya karar verir.

Tom’un Simon Legree ile hayatı
Simon Legree Tom Amca'yı dövüyor

Simon Legree Tom Amca’yı dövüyor

Bir tavernada çıkan kavgayı durdurmaya çalışan St. Clare yaralanır ve hayatını kaybeder. Bu nedenle, Tom’u serbest bırakma sözünü tutamaz. Karısı Tom’a Simon Legree adlı bir çiftlik sahibine satar. Legree, Tom’u Louisiana’ya götürür. Orada, Emmeline (Legree’nin Tom’u satın aldığı aynı zamanda aldığı bir başka köle) da dahil olmak üzere diğer kölelerle tanışır. Legree, Tom’un diğer köleleri kırbaçlama emrine uymadığından Tom’dan nefret etmeye başlar. Legree Tom’u döver ve Tom’un Tanrı’ya olan inancını yok etmeye karar veriyor. Ancak Tom gizlice Kutsal Kitabı okumaya ve diğer kölelere yardım etmeye devam eder. Çiftlikte Tom başka bir köle olan Cassy ile tanışır. Cassy’nin iki çocuğu satılmıştır ve üçüncü çocuğunu satılmasından korktuğu için öldürmüştür.

Advertisement

Loker, Quaker’ların sayesinde değişmiştir. George, Eliza ve Harry sonunda Kanada’ya ulaşırlar ve özgür olurlar. Bu sırada Tom Amca o kadar mutsuz hissediyor ki neredeyse pes etmeye karar verir. Ama Hz. İsa ve Eva’yı düşünde görür. Ölmek zorunda olsa bile Hıristiyan olarak devam etmeye karar verir. Cassy ve Emmeline, Tom’un teşvikiyle kaçarlar. Tom Legree’ye kaçakların nerede olduklarını söylemediğinden, Legree adamlarına onu ölümüne dövmesini emreder. Tom ölürken onu döven iki adamı da affeder ve döven adamlar etkilenip, üzülürler ve Hıristiyan olurlar. Tom ölmek üzereyken George Shelby, Tom’u onu kurtarmak için gelir. Çok kızgın ve üzgündür. Ancak Tom, gülümseyen bir şekilde, “Bizi İsa’nın sevgisinden kim ayıracak? der ve ölür.


Leave A Reply