Tom Sawyer’ın Maceraları Kitabının Özeti Karakterler Konusu, Mark Twain

0
Advertisement

Mark Twain’in Tom Sawyer’ın Maceraları isimli ünlü kitabının konusu, karakterleri ve özeti nedir? Tom Sawyer özeti.

Tom Sawyer’ın Maceraları

“Tom Sawyer’ın Maceraları”, Mark Twain‘in deneyimlerine dayandığı için otobiyografi olarak kabul edilebilecek bir romandır. Kitap hemen yazılmadı. İlk bölüm 1872 kışında, ikinci bölüm 1875 baharında ve son bölüm aynı yılın yazında yazılmıştır.

Tom Sawyer'ın Maceraları

Basit yazı tarzı, bol miktarda hikaye anlatımı ve mizah içeren roman, çocuklar ve yetişkinler için ilginçtir. Yazar, yetişkin okuyuculara çocukluklarını hatırlatmak istedi.

Romandaki anlatım, paralel eylemler olmaksızın doğrusal olarak ilerler. Roman, birçok olay nedeniyle öne çıkıyor, bu yüzden macera romanı olarak adlandırılabilir, ancak aksiyon sadece bir ana karakter olan Tom Sawyer etrafında dönüyor.

Romanda meydana gelen tüm olaylar tek bir karakter etrafında dönüyor ve Tom Sawyer olmasaydı mümkün olamazdı. Zeki, vahşi ve esprili doğası ile dikkat çekiyor. Tom, herhangi bir sorunun üstesinden gelebilen bir insan ve onun için hiçbir şey imkansız değil. Zorlukları bir meydan okuma olarak görüyor ve hemen onlarla başa çıkıp çözmeye çalışıyor. Başına gelen her şeye rağmen büyük bir iyimserlikten güç alıyor.

Advertisement

Kitaptaki karakterler ayrıntılı olarak anlatılmamış. Yazar, öncelikle başlangıçtan itibaren sıralanan olaylara odaklanmıştır. Okuyucu, romanın en başında eylemin ortasında bulunur. Karakterler bir dizi olay aracılığıyla anlatılıyor – her olay, her macera, her konuşma bize yeni bir özellik, erdem veya karakter kusuru getiriyor.

Tür: macera romanı
Zaman: 19. yüzyılın ortası
Yer: St.Petersburg

Kitap özeti

“Tom Sawyer’ın Maceraları” 19. yüzyılın ortalarında St. Petersburg adlı küçük bir kasabada geçiyor. Ana karakter, teyzesi Polly ve küçük kardeşi Sid ile birlikte yaşayan Tom Sawyer adında bir çocuktur.

Tom’un şakacı ve muzip bir çocuk olduğunu daha romanın başında söyleyebiliriz. Yazar, teyzesinin bunu yapmasını yasaklamış olmasına rağmen, Tom’un kilerde nasıl saklandığını ve reçel yediğini anlatıyor. Tom okula gitmek yerine yüzmeye gitmek için kaçarak bu durumdan kurtulur.

Ertesi gün teyzesi onu cezalandırır ve tüm çiti boyamak zorunda kalır. Ancak Tom bu işten kurtulmaya kararlıdır. Arkadaşını çiti boyamanın çok eğlenceli olduğuna ikna eder ve işi arkadaşına yaptırır. Her şey bittiğinde teyzesi o kadar şaşırmıştır ki Tom’un oynamasına izin verir ve ona bir elma verir.

Tom Sawyer

Advertisement

Tom, zamanını arkadaşı Joe Harper ile oynayarak geçiriyor. Becky Thatcher adında güzel bir kız görür ve ilk görüşte ona aşık olur.

Pazar günü Tom, güzel bir takım elbise ve ayakkabılarla kiliseye gitmek zorundadır. Bu görüntüsünden hoşlanmaz. Pazartesi günü okula gitmesi gerekiyordur ama hasta numarası yapmaya karar verir. Teyze onun numarasını fark eder ve ona okula gitmesini söyler. Yolda, günlerini okula gitmek zorunda olmadığı için hiçbir şey yapmadan geçiren bir ayyaşın oğluyla karşılaşır. Adı Huckleberry Finn’dir. İkisi o gece mezarlıkta buluşmaya karar verirler.

Tom okula geç kalır çünkü Huck ile konuşmaya dalmıştır. Öğretmen onu cezalandırmak için bir kızla oturtmaya karar verir. Tom buna sevinir çünkü kız Becky’dir. Duygularını Becky’e itiraf eder ve kendisiyle evlenmesini ister. Becky evet der ama sonra Tom’un başka bir kızla nişanlandığını öğrenince ağlar ve nişanı iptal eder.

Tom gece Huck ile mezarlıkta buluşur. Ancak orada gerçek bir cinayete tanık olacakları hiç akıllarına gelmemiştir. Sarhoş Muff Potter ile suçlu Red Joe ve doktor Robinson arasında kavga çıkar. Red Joe, doktoru bıçaklar. Çocuklar, kimseye bundan asla bahsetmeyeceklerine birbirlerine söz vererek oradan kaçarlar.

Cinayetle ilgili bilgiler hızla yayılır. Cinayet silahı olan bıçak Potter’a aittir ve Potter şüpheli olarak tutuklsanır. Gerçek katil Red Joe ona yardım etmez. Kendini güvence altına almak için ona karşı tanıklık eder. Tom bu konudaki gerçeği bilmesinden dolayı kabuslar yaşar.

Evden Kaçış

Tom’un pek çok sorunu vardır, teyzesiyle kavga ediyordur, Becky’nin onu reddetmesine üzülüyordur ve evden kaçmaya karar verir. Yolda, aynı şeyi yapmaya karar veren arkadaşı Joe Harper’ı görür ve ikisi bir maceraya atılır. Huck da onlara katıldı ve üçü bir sal çalıp yelken açar. St Petersburg’dan Jacksons Adası’na doğru nehirden aşağı inerler.

Tom Sawyer

Adadaki yaşam ideal görünmesine ve geri dönmek istememelerine rağmen arkadaşları nostaljiye kapılır. Tom onları adada kalmaya ikna eder. Bu arada, sakinlerin kendilerini aradığını öğrenirler. Tom, Polly teyzesi için üzüldüğünden, gizlice dışarı çıkmaya ve arkadaşları uyurken ona hayatta olduğuna dair bir mesaj bırakmaya karar verir. Ziyareti sırasında teyzesini kuzeni, Joe’nun annesi Mary ve Sid ile birlikte görür. Bir cenaze töreni planlıyorlardır ve bu durum Tom’un fikrini değiştirmesine neden olur.

Arkadaşlarının yanına döndüğünde onlara yeni bir planı anlatır. Adada bir fırtına vardır ve herkes bir sığınak aramak zorunda kalır. Tom cenazenin yapılacağını duyduğunda yaptığı yeni plan, aniden ortaya çıkıp herkesi şaşırtmaktır. Planı uygularlar ve herkes çok mutlu olur.

Okula döndüklerinde Joe ve Tom birer kahraman olarak karşılanır. Herkese maceralarını anlatırlar. Tek sorun, Tom’un Becky ile uzlaşamamasıdır. Ancak Beck’nin bir suçunu okulda üstlendiğinde, Becky ile aralarındaki ilişkiyi de düzeltmeye başarır.

Yakında okul sona erer ve sınavlar yapılır. Tom çalışmayı sevmediği için sınavda pek başarılı olamaz. Tatil başlar ve Becky şehri terk eder. Tom ise çok sıkılacağını fark eder.

Advertisement

Potter aleyhindeki dava başlar ve Tom yeniden kendini suçlu hissediyordur. Mahkeme salonuna çıkmaya ve Red Joe’nun katil olduğu gerçeğini söylemeye karar verir ama yapamaz.

Hazine Avı

Tom ve Huck eski bir evde hazine aramaya karar verirler. Red Joe ve arkadaşını buldukları hazine ile kaçarken fark ederler. Sandık altınla doludur ve çocuklar altına ulaşmak için onu takip etmeye karar verirler.

Tom Sawyer

Bir süre sonra Becky şehre geri döner. Tüm çocukların McDougals mağarasını görmeleri için bir gezi düzenlenir. Tom ve Becky mağarada kaybolur ve herkes onları aramaya gider. Huck hala suçlu Joe’nun izini sürüyordur, yakında Red Joe’nun, Douglas dul eşine saldıracağını öğrenir ve hemen gidip kadına her şeyi anlatır. Kadın kurtarılır ama Joe tekrar kaçar. Joe’nun arkadaşları ise nehirde boğulmuştur.

Bu sırada Becky ve Tom da mağarada, güçlerinin sonuna gelmiştir. Tom bir çıkış yolu aramaya karar verir çünkü Becky çok zayıftır. Mağarada Joe ile karşılaşır. Joe tekrar kaçar ve Tom bir çıkış yolu bulur. Halk Tom ve Becky’den ümidi kesmiştir ama onların sağlıklı ve sağ olarak geri döndüğünü görünce çok sevinirler.

Yargıç Thatcher bu tür kazaların önlenmesi için mağaranın kapatılmasını emreder. Bu mağarada mahsur kalan Joe için iyi bir haber değildir ve sonunda açlıktan ölür.

Tom ve Huck mağaraya gizlice girip altınları bulur. İkisi de artık zengindir ama bu onlar için bir şey ifade etmiyordur. Huck’ın yeni bir hayatı vardır ve dul Douglas ile yaşıyordur. Ancak çocuklar için ideal yaşam bir maceradır ve bir sonraki macera için sabırsızlanıyorlardır.

Karakterler;

Karakterler: Tom Sawyer, Huckleberry Finn, Polly teyze, Becky Thatcher, Joe Harper, Sid, Mary, Red Joe, Muff Potter, doktor Robinson, dul Douglas

Karakter Analizi

Tom Sawyer – romanın ana karakteri. Yaramaz ve genellikle vahşi bir çocuk. Hayal gücünün yardımıyla her zaman yeni maceralara hazırdır. Bu nedenlerden dolayı her zaman başı belaya girer. Ancak son derece iyimser doğası nedeniyle onu hiçbir şey sarsamaz. Aptalca davranmasına rağmen zeki, asil ve iyi bir çocuktur. Eylemlerinin sorumlu ve olgun olabileceğini gösteriyor.

Huckleberry Finn – Bir sarhoşun oğludur ve bu yüzden pek popüler değildir. Okula gitmez. Çocuklar onun özgür yaşam tarzını seviyorlardır. Tom’la her zaman yeni maceralara hazırdır.

Polly Teyze – İyi kalplidir. Tom’a bakan teyzesidir. Sade ve kibardır, ancak Tom’a iyi davranışları öğretme ihtiyacı bazen ona olan sevgisinden daha güçlüdür.

Advertisement

Red Joe – Bir suçlu ve bir katildir. Tom ve Huck’a karşı büyük bir nefretle dolu ve çok tehlikelidir.


Leave A Reply