Topal Osman Ağa Kimdir?

0
Advertisement

Topal Osman Ağa kimdir ve ne yapmıştır? Topal Osman Ağa hayatı, biyografisi, askeri kariyeri ve komutanlığı hakkında bilgi.

Topal Osman Ağa

Topal Osman Ağa

Topal Osman Ağa Kimdir?

Topal Osman Ağa; (d. 1883, Giresun – ö. 2 Nisan 1923, Ankara), Mustafa Kemal’in muhafız kıtası komutanlığını da yapmış milis askeri ve komutandır.

Gönüllü olarak Balkan Savaşı‘na (1912-13) katıldı; bu savaşta yaralandı ve bacağı sakat kaldı. I. Dünya Savaşı’nda (1914-18) gönüllülerden oluşan bir birliğin başında Kafkas Cephesi’ndeki çarpışmalara katıldı. İzmir’in Yunanlılarca işgal edilmesinin (15 Mayıs 1919) hemen ardından gönüllü birliklerle Karadeniz Bölgesi’ndeki Rum çetelere karşı mücadele etti. Giresun belediye başkanlığı ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ nin Giresun şubesi başkanlığını yaptı. Daha sonra Mustafa Kemal tarafından muhafız kıtası komutanlığına getirildi (Kasım 1920).

Bazı kaynaklara göre Mustafa Suphi ve 13 arkadaşının öldürülmesi (Ocak 1921) olayına karıştı. Koçgiri Ayaklanmasının (Mart-Haziran 1921) bastırılmasında önemli rol oynadı. 47. Alay komutanı olarak katıldığı Sakarya Meydan Savaşı’nda (23 Ağustos -13 Eylül 1921) yararlık gösterdi. TBMM’de İkinci Grup olarak bilinen muhalefet grubunun önderlerinden Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey’i Mustafa Kemal’e karşı sert muhalefet izlediği gerekçesiyle 27 Mart 1923’te öldürdü. Bu cinayet mecliste ağır suçlamalara varan tartışmalara ve meclisin yenilenmesi için karar alınmasına yol açtı.

Güvenlik kuvvetlerine teslim olmayan Osman Ağa, Ankara’da Ayrancı Bağları’ndaki evinde girdiği çatışmada yaralı olarak ele geçirildi; kısa süre sonra da öldü. Aynı gün, cesedinin meclis kapısı önüne asılarak teşhir edilmesine ilişkin bir önerge TBMM’de kabul edildi. Ömer Sami Coşar’ın Topal Osman (1971) adlı kitabı Osman Ağa’nın yaşamını konu alır.

Advertisement

Leave A Reply