Tozlaşmanın Önemi Nedir? Çiçeklerde Tozlaşma Nedir?

0
Advertisement

Tozlaşmanın önemi nedir? Doğada tozlaşma neye yol açar? Çiçeklerde tozlaşma ile ilgili genel bilgiler. Çiçeklerde tozlaşma nasıl olur ve sebebi nedir?

Çiçeklerde Tozlaşma

Bir çiçeğin, «çiçek tozu» (polen), ile döllenmesine «tozlaşma» denir. Çiçeğin çiçek tozları aynı çiçeğin dişi organını döllendirmişse, bu «dolaysız tozlaşma»dır. Dişi organ, başka bir çiçeğin, ya da kendi cinsinden olduğu halde başka bir kök üzerinde bulunan ayrı çiçeğin tozları ile döllenmişse bu da «dolaylı tozlaşma»dır.

Çiçek tozları ya rüzgarla havaya serpilip uçar, bir çiçeğe rastlayıncaya kadar havada kalır; ya da böceklerle, kuşlarla bir çiçekten ötekine taşınır. Bunun gibi tozlaşma insan eliyle de kolaylaştırabilir. Örneğin, hurma ağaçlarının erkek çiçekleri dişi çiçeklerin üzerinde sallayarak çiçeğin daha kolay döllenmesine yardım edilir.

Tozlaşmanın Önemi Nedir?

Gezegende yaşayan tüm canlılar, Yaşam Döngüsü olarak bilinen ve organizmanın ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacına ulaşmanın mümkün olduğu Besin olduğu, belirli bir periyodiklik ve aralıklılıkla gerçekleşen bir dizi aktivite gerçekleştirir. hem kendilerini çevreleyen çevre veya çevre ile hem de aynı veya başka bir türün diğer bireyleri ile ve son olarak bir soy ile devam eden ve özellikle türün kalıcılığını garanti eden yeni canlıların oluşmasına izin veren Üreme gerçekleşir.

Bu eylemlerin her birinde Transfer İlkesi olarak bilinen şey vardır, çünkü hareketsiz nesnelerden farklı olarak, canlılar kendilerini çevreleyen çevre ile madde ve enerji alışverişi yapabildikleri, destek veya arazide de değişiklikler üretebildikleri düşünülür. Etkileşimde bulunduğu diğer varlıklarda olduğu gibi.

Advertisement

Bunda anlaşılması en kolay örneklerden biri, Tozlaşmanın Çiçekli Bitkiler’in bitkisel türler grubundan biri olması, aynı çiçekte yer alması ve bu örneklerin çoğaltılması ile bağlantılı olması. Tohum ve Meyve oluşumunun gerçekleştiği bölgeye doğru organlarındaki mevcut polenler bu şekilde hareket ederler.

Bu süreç, beslenme işlevini yerine getirmeye çalışan farklı hayvanların etkileşiminden büyük ölçüde yararlanır. Bu, en iyi bilinen durumu olan Arıların, yiyeceklerini aramak için çiçeklere sokulması (ki bu da polen bazlı olarak üretilir) veya alıp kovanına götürmek için gerçekleşir.

tozlaşma (Arılar Yardımı İle)

Kaynak: pixabay.com

Ama aynı zamanda, kelebekler ya da Sinekkuşu ya da Picaflor olarak bilinen güzel kuş gibi çiçeklerin polenleriyle beslenen başka bir çok çeşitli türde ve aynı zamanda bir madde için çekici olan bazı özel türlerde de görülür. İkinci durumda, çiçeklerin bir türü çektiği ve sadece onlar tarafından tozlaştırılabildiği bir Spesifik Tozlaşma vardır. Bu da Bitki Türlerinin üremesini garanti eder. Çünkü Tozlayıcı diğer çiçeklere uçmaz, içgüdüsel olarak çiçeğinize çekilir.


Leave A Reply