Tukan Kuşu Nedir? Nasıl Bir Hayvandır ve İlginç Hayvanın Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Tukan kuşu nasıl bir hayvandır? Tukan kuşu nedir? Renkli gagası ile meşhur olan bir tropikal bölge kuşu olan Tukan kuşunun genel özellikleri nelerdir?

tukan

Kaynak: pixabay.com

Tukan, Orta ve Güney Amerika ve Karayipler’in tropikal ormanlarına özgü orta boy bir kuştur. Bugün Güney Amerika ormanlarında yaşayan 40’tan fazla farklı tukan türü var.

Tukan en çok, büyük boyutuna rağmen, keratin adı verilen bir maddeden (birçok hayvanın tırnaklarını ve saçını oluşturan aynı madde) yapılmış olması nedeniyle şaşırtıcı derecede hafif olan büyük renkli gagasıyla bilinir. insanlar). Tukan gagası, toukanın vücudunun yaklaşık yarısı kadardır ve çiftleşme, beslenme ve savunma amaçları için kullanılır. Bununla birlikte, toucan gagası özellikle güçlü değildir ve bu nedenle avcıları onlarla savaşmaktan çok korkutmak için kullanılır.

Tukan, ormanda yaşadığı için sadece küçük kanatlara sahiptir ve bu nedenle uzun mesafeler kat etmesi gerekmez. Tukan’ın kanat açıklığı, tukan’ın vücuduyla yaklaşık olarak aynı uzunluktadır. Tukan uçabilmesine rağmen uçma konusunda pek iyi değildir ve havada çok uzun süre kalamaz. Tukan hareket etmek için kanatlarını kullanmak yerine ağaç dalları arasına atlar ve onu tuttuğu dar yüzeyde iyi bir kavrama elde etmek için kavisli parmakları ve keskin pençeleriyle kullanır.

Tukan Kuşu

Kaynak : pixabay.com

Tukanlar her yerde yaşayan kuşlardır ve bitki ve hayvan karışımıyla beslenirler. Tukanlar, yumurtalar, böcekler ve küçük memeliler ve sürüngenlerle birlikte meyve, çilek, fındık ve tohum yerler. Toucan için ana besin kaynağı, toucanın yaşadığı ağaçlarda yetişen meyvelerdir.

Tukanların Güney Amerika ormanlarında insanlar, büyük avlar ve vahşi kediler de dahil olmak üzere birçok yırtıcı hayvanı vardır. Gelincikler, yılanlar ve sıçanlar, tukan yumurtalarını tukandan daha fazla avlama eğilimindedir (birçok küçük hayvan, genellikle tukanın büyük gagasından korkar).

Advertisement

Tukanlar genellikle beslenirken yalnız olmalarına rağmen, tukanlar genellikle yaklaşık 6 veya 7 kuştan oluşan küçük gruplar halinde yaşar. Toucan’ın parlak renkleri, yağmur ormanlarının renkli gölgesinde toucan kamuflajı verir. Bununla birlikte, parlak renkleri nedeniyle, tukanlar genellikle evcil hayvan olarak yakalanır ve satılır ve tukanlar egzotik evcil hayvan ticaretinde popüler hayvanlardır.

Tukanlar yuvalarını ağaçlara yapar ve yaklaşık 3 yumurta bırakır. Toucan civcivleri yumurtadan çıktığında, hem erkek hem de dişi toucan onları beslemeye ve yırtıcılardan korumaya yardımcı olur. Toucan civcivleri, en az birkaç ay boyunca tam boyutlarına ulaşmayan küçük gagalarla doğarlar.


Leave A Reply