Tüm Zamanların Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Mühendisi Çalışmaları, Top 10

0
Advertisement

Tamamen NKFU ekibi tarafından yapılmış olan tüm zamanların en iyi 10 mühendisi listesi. Her mühendisin neden ve hangi çalışması ile listeye girdiği de listede yer almaktadır

Hayat mühendisler olmasa inananın bugünkü gibi rahat olmazdı. Günlük yaşantımızda kullandığımız hemen hemen her türlü cihaz, makine ve ya aygıtta muhakkak bir mühendis parmağı bulunmaktadır.

Aşağıda ise bu konuda insanlığa rol model olmuş çalışmaları ile insanlığın gelişimine katkı sağlamış ve tarihe geçmiş en iyi 10 mühendis yer almaktadır.

10. Thomas Edison

Thomas Edison

Kaynak: commons.wikimedia.org

Tarihin en üretken ve en tartışmalı mühendislerinden kabul edilen Thomas Edison listenin 10 numarasında yer alıyor. Ampül ve sinemanın temellerini atan buluşları ile tam 1097 patentin sahibiydi.

9. Nikolaus Otto

Nikolaus Otto

Kaynak: commons.wikimedia.org

Nikolaus Otto içten yanmalı motorun mucidi Alman mühendistir. Onun icadına kadar tüm motorlar dıştan yanmalı şekilde üretilmiştir.

8. Alan Turing

Alan Turing

Kaynak: commons.wikimedia.org

Bilgisayar biliminin kurucusu sayılan Alan Turing bilgisayar bilimi için Nobel sayılan Turing Ödülü onun adına ve anısına verilmektedir. Özellikle II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar Enigma Makinasının şifrelerini çözen Boombe makinasını uyaparak savaşın gidişatını değiştirmiştir.

Advertisement

7. Arşimed

Arşimed

Kaynak: commons.wikimedia.org

Bir hamamda yıkanırken bulduğu rivayet edilen suyun kaldırma kuvvetini bularak bilime büyük katkıları olan büyük Yunan matematikçi, fizikçi ve mühendisidir. Sıvıların dengesi kanununa Arşimet Kanunu denilmektedir. Arşimet için daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

6. James Watt

james watt

Kaynak: commons.wikimedia.org

Buhar makinesini bularak endüstriyel devrimin başlamasına sebebiyet veren büyük İskoç mühendisidir.

5. Wright Kardeşler

Wright Kardeşler

Kaynak: commons.wikimedia.org

Belki ilk uçan ya da uçak tasarlayan kişiler olmasa bile Wright kardeşlerin uçak endüstrisine olan katkıları onları 5 numaraya yerleştiriyor. İlginç bir not her iki kardeşte hayatları boyunca hiç evlenmemişlerdir.

4.İskenderiyeli Heron

İskenderiyeli Heron

Kaynak: commons.wikimedia.org

Helenistik bilim çağının başlangıcı İskenderiyeli Heron ile başlar. Günümüze kadar 13 adet kitabı sadece ulaşmıştır. Yel değirmenlerinin mucidi İskenderiyeli Heron’dur. Buhar gücü ile çalışan bir de cihaz icat eden iskenderiyeli heron aynı zamanda matematik, mekanik, fizik ve pnömatik konularında da çalışmalar yapmış büyük bir mühendistir.

3. Henry Ford

henry ford

Kaynak: commons.wikimedia.org

Ford Motor Şirketinin kurucusu ve Model T ile 15 milyon araba satarak bu konuda yıllarca kırılamaayan bir rekoru da elinde tutmuş seri üretim ilk araba üreten kişi olan Henry Ford bu özelliği ile listede 3 numarada kendine yer bulmuştur.

2. Leonardo da Vinci

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

Rönesans döneminin en büyük düşünürü, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. Hemen hemen tabiri caiz ise bulaşmadığı konu kalmamıştır. Mona Lisa tablosu dünyada en fazla bilinen resimdir. Tanktan helikoptere kadar türlü tasarımların altına imza atmasına rağmen bu tasarımları hemen hayat geçememiştir.

Advertisement

1. Nikola Tesla

Nikola Tesla

Kaynak: commons.wikimedia.org

Elektiriğin babası olarak kabul edilen Nikola tesla her ne kadar klasik okul ve başvuru kaynaklaarında pek adı geçmese dahi özellikle Elektriğin kablosuz olarak iletilmesini dahi bir deney ile ispatlayarak bu konuda ne kadar çağının ötesinde olduğunu ispat etmiştir. Thomas Edison ile girdiği amansız mücadelede yenilmiş gibi gözükse de o bize göre tarihin en büyük mühendisidir.


Leave A Reply