Turizm Nedir? Ne Demektir? Turizm Kavramı ve Turizm Haftası Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Turizm nedir ne demektir? Turizm kavramı ile ilgili kavramlar, turizmin önemi, turizm haftası, turizmin yararları hakkında bilgi.

turizm

Kaynak: pixabay.com

Başka yerleri gezmek, oralardaki sanat eserlerini, tarihi anıtları görmek için yapılan büyük çapta gezi faaliyetleri, toplu olarak, “turizm” diye anılır.

Günümüzde pek çok kimse tatilini değişik yerler görüp, çeşitli insanlarla tanışarak, hem bilgi, hem de görgüsünü arttırmak için seyahat ederek geçiriyor. Bunun sonucu olarak da turistleri misafir ederek barındırmak, hoşça vakit geçirmeleri, görülecek yerleri gezebilmeleri için kolaylıklar sağlamak her ülkenin başlıca görevi haline gelmiştir. Oteller, pansiyonlar, gazino ve lokantalar, plajlar, kamplar, eğlence yerleri, spor ve avcılık tesisleri, kaplıcalar, dinlenme ve tedavi yerleri hep birer turizm müessesesi sayılır. Turistler gittikleri yerlerde, her şeyden çok kendi ülkelerinde bulunmayan, methini işittikleri şeylere karşı ilgi duyarlar. Müzeler, tarihi değeri olan harabeler, yılın belli günlerinde açılan panayır, sergi gibi yerler, sanat şenlikleri, konserler, spor gösterileri, dünya çapında ün kazanmış eğlence yerleri bunların başında gelir.

Turizmi kalkınmış bir ülkede, turizmin yanı sıra otelcilik, ulaşım, çeşitli malların alım satımı, dolayısı ile ticaret hayatı da kalkınmıştır. Turistlerin çokça bulunduğu yerlerde açılan danışma bürolarında turistlere istedikleri konularda çeşitli bilgiler verilir, broşürler dağıtılır. Turistler gittikleri yerlerden oraların özelliklerini taşıyan eşyaları hatıra olarak alıp yurtlarına götürmekten çok hoşlanırlar. Bizde de, özellikle son yıllarda, turizme çok önem verilmiş, yurdumuzun birçok yerleri bu bakımdan değerlendirilmiştir.

Turistlerin sağladığı yabancı dövizin bir memleket ekonomisi için büyük önemi vardır. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri aynı zamanda en çok turist çeken ülkeleridir.

turizm

Kaynak: pixabay.com

Turizmin Yararı

İnsanlar çalışmalarına ara vererek dinlenmek ve eğlenmek için tatil yaparlar. Bu tatillerde başka şehirleri, başka ülkeleri görmek hem eğlenceli hem de öğreticidir.

Advertisement

Gezmek, görmek, öğrenmek, dinlenmek, alış-veriş etmek için bir yerden başka bir yere gidenlere “turist” denir.

Turistler bir ülke için döviz ve gelir kaynağıdır. Ülkenin ekonomisine katkıda bulunur ve ülkenin kalkınmasına yardımcı olurlar.

Turizmin gelişmesi, ülkenin diğer alanlarda da gelişmesi demektir. Ülkemize gelen turistlere iyi davranmalı, onlara yardımcı olmalı, onları rahatsız edecek davranışlardan kaçınmalıyız.

Turistler, gittikleri ülkenin doğal güzelliklerine, temizliğine olduğu kadar insanlarına ve onların davranışlarına da önem verirler.

Turizm hakkında daha geniş bilgi vermek ve turizmin bir ülkenin kalkınmasındaki yerini anlatmak amacıyla her yıl nisan ayının 15-22 tarihleri arasında Turizm Haftası düzenlenir.

Turizm, mevsime göre ikiye ayrılır:

Advertisement

1. Yaz Turizmi: Sıcak mevsimlerde yapılan turizmdir. İlkbahar ve yaz aylarında, genellikle deniz kıyılarında yapılır.

2. Kış Turizmi: Kış aylarında yapılan gezi türüdür. Dağlık bölgelerde kayak ve kış sporları yapılır. Ülkemizde kış turizminin daha da canlanması için çalışmalar devam etmektedir.

Gezen kişiye göre turizm:

1. İç Turizm: Bir ülkenin kendi vatandaşlarının başka bölgelerde tatil yapmasına denir.

2. Dış Turizm: Yabancı ülke vatandaşlarının ülkemizdeki gezilerine verilen addır. Dış turizm döviz getirir.


Leave A Reply