Turks ve Caicos Adaları Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Turks ve Caicos – Turks ve Caicos ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, tarihi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

Turks ve Caicos Adaları

Kaynak: pixabay.com

Turks ve Caicos Adaları

TURKS ve CAİCOS ADALARI, Atlas Okyanusu’nda, Bahama Adaları’nın güneydoğu bölümünü oluşturan (Büyük Britanya toprağı ) iki ada grubu. Toplam yüzölçümü 430 km2, merkezi Grand Turk Adası.

Dominikan Cumhuriyeti’nin 145 km doğusunda, Jamaika’nın 724 km kuzeydoğusundadır. Toplam 30 adadan yalnızca 8’inde yerleşim vardır: Grand Turk (10.5 km uzunluğunda, 2.5 km genişliğinde), Salt Cay, Grand Caicos (40 km uzunluğunda, 19 km genişliğinde), Kuzey Caicos, Güney Caicos, Doğu Caicos, Turk Adaları (Grand Turk ve Salt Cay), Caicolar’ dan, 35 km genişliğindeki, derin İsland Passage Boğazı ile ayrılır. Adalar, genelde alçak, düz, kumlu ve çorak topraklarla kaplıdır. Çalılıklar, bodur ağaçlar, başlıca bitki örtüsünü oluşturur.

Zaman zaman meydana gelen kasırgalar, büyük zarara yol açar. Balıkçılık denizkabukluları ve tuz (deniz suyunun büyük havuzlarda buharlaştırılmasıyla elde edilir) dışsatımı temel gelir kaynaklarıdır. Sisal, başlıca tarımsal üründür. Turizm, son yıllarda gelişme gösteren önemli bir sektördür. % 42’si Turk Adaları’nda yaşayan nüfusun büyük çoğunluğunu Zenciler ve Avrupa-Afrika soyundan gelen Melezler oluşturur.

Turks ve Caicos Adaları

Turks Adaları

Turks Adaları, 2,200 metreden (7,200 ft) daha derin olan Turks Adası Geçidi ile Caicos Adaları’ndan ayrılır,[8] Adalar kuzeyden güneye uzanan bir zincir oluşturur.

Advertisement

Sadece iki yerleşik ada vardır ve bunlar:

  • Grand Turks. İşte Turks ve Caicos Adaları’nın başkenti Cockburn Town ve tüm devlet daireleri burada. Uluslararası bir havaalanı var.
  • Salt Cay. Türk Adaları’nın ikinci büyük adasıdır. Önceleri tuz gelirdi ama şimdi turizm.

Caicos Adaları

Grubun yaşadığı adalar şunlardır:

Kuzey Caicos, ülkenin en büyük adasıdır. Orta Caicos, ülkenin en büyük ikinci adasıdır. Güney Caicos veya Büyük Güney, ülkenin balıkçılık başkentidir.

Providenciales veya daha yaygın olarak “Provo” olarak bilinir. Bu adada “Providenciales Uluslararası Havalimanı” bulunmaktadır ve birçok tatil beldesi bulunmaktadır. Adanın kuzeyinde büyük bir mercan kayalığı bulunmaktadır.
Ambergris Cay
Pine Cay
Parrot Cay

Turks ve Caicos Adaları, yıl boyunca nispeten sabit sıcaklıklara sahip nispeten kuru ve güneşli bir deniz tropikal iklimine sahiptir. Yaz aylarında sıcaklık nadiren 33 °C’nin (91 °F) üzerindedir ve kış aylarında nadiren 18 °C’nin (64 °F) altındadır.

Advertisement


Leave A Reply