Üç Köşeli Şapka Süiti (Manuel de Falla) Bale Süiti Konusu, Özellikleri Hakkında Bilgi

0

Üç Köşeli Şapka Süiti kim tarafından hangi tarihte, bestelenmiştir? Manuel de Falla’nın eseri Üç Köşeli Şapka Süiti hakkında bilgi.

üç köşeli şapka

Kaynak : wikipedia.org

ÜÇ KÖŞELİ ŞAPKA

«El Sombrero de Tres Picos» Bale Süiti
İlk yorumu: 1919 Londra.
Besteci: Manuel de Falla

Yapıt besteciye ünlü Rus bale yöneticisi Diyagilev tarafından ısmarlanmış, gene ünlü bale ustası Massine’in sahneye koyduğu, dekorlarını Picasso’nun çizdiği ilk temsil az görülen bir başarı, besteciye de büyük ün sağlamıştır. Balenin konusu 19’uncu yüzyılda yaşamış İspanyol yazarı Alarcon’un bir romanından alınmıştır: «Olay, bir değirmenci, güzel karısı ve kent yargıcı arasında geçer Değirmencinin karısına âşık olan yaşlı yargıç kadını elde etmek için kocasını kente çağırtıp değirmene girmek isterken suya düşer. Kadın adamı soyup yatağa yatırır, eşini aramaya gider. Değirmenci dönüp de yatağında yargıcı görünce onun üç köşeli şapkası ve pelerinini giyip kentteki evine yollanır. Eser sonu tatlıya bağlanan gülünçlü olaylar dizisi halinde sürerek biter.»

Falla eseri tümüyle kendi buluşu olan melodilerle bestelemiş, ritmik elemanlar dışında folklora başvurmamıştır. Konserlerde çalınan süit ise şu üç bölümden kuruludur:
1 — Komşular.
2 — Değirmencinin Dansı.
3 — Finale.

Kompozisyon geçmişi

1916-17’de Manuel de Falla, Gregorio Martínez Sierra’nın Pedro Antonio de Alarcón’un 1874 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan iki sahneli pandomim El corregidor y la molinera’nın (Yargıç ve Değirmencinin Karısı) müziğini besteledi. Eserin prömiyeri 6 Nisan 1917’de Madrid’deki Teatro Eslava’da yapıldı.

Russes Balesi’nden Sergei Diaghilev, 1916’da şirketin İspanya’ya ilk ziyareti sırasında Igor Stravinsky tarafından de Falla ile tanıştırılmıştı. De Falla’nın tamamlanmış olan Noches en los jardines de España’sını (İspanya Bahçelerinde Geceler) kullanmak için izin istedi ve Gelecekteki koreografiler için devam eden çalışma El corregidor y la molinera, ancak yalnızca ikincisi için izin almayı başardı.

İspanyol koreografisi hazırlamaya hazırlanırken Diaghilev ve Leonid Massine, Temmuz 1917’de İspanya turunda iki adama de Falla ile birlikte eşlik eden ve onları Zaragoza, Toledo, Salamanca’daki dansçılar ve performanslarla tanıştıran dansçı Félix Fernández García’nın hizmetlerinden yararlandı. Burgos, Sevilla, Cordoba ve Granada. Massine, Pablo Picasso ve de Falla sonraki aylarda bale için koreografi, setler/kostümler ve müzik üzerinde ayrı ayrı çalıştılar; Bazı gecikmelerden sonra, bale 22 Temmuz 1919’da Londra’da Alhambra Tiyatrosu’nda ilk kez gösterildi. De Falla, ölmekte olan annesini görmek için son anda Granada’ya çağrıldı; prömiyer onun yerine Ernest Ansermet tarafından yapıldı.


Leave A Reply