Üç Kuruşluk Opera, Bertolt Brecht Kitap Konusu Kısaca Özeti Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bertolt Brecht’nin Üç Kuruşluk Opera isimli kitabının konusu, kısaca tanıtımı ve özeti, kitabın incelemesi. Üç Kuruşluk Opera kitabı hakkında bilgi.

Üç Kuruşluk Opera - Bertolt Brecht

Üç Kuruşluk Opera – Bertolt Brecht

Konusu

Londra, 18. yüzyıl. “Dilencinin Dostu” adlı firma iş adamı PEACHUM’a ait. PEACHUM, “gelirlerinin” yarısını vermeleri karşılığında dilencilere destek oluyor.

Ama PEACHUM’un işi kolay değil. Dilencilerle sürekli sorun yaşıyor, sonra bir de kızı POLLY’nin gangster çetesi lideri MACHEATH, nam-ı diğer SUSTALI MACKIE ile gizlice evlendiğini öğreniyor. (İzleyiciler dekorasyonu değiştirilen ve çalıntı hediyelerle dolu ahırda yapılan coşkulu düğünü tabii ki izliyor.) Böyle olmaz, diye düşünüyor PEACHUM ve MACHEATH’i polise şikâyet ediyor.

POLLY sevgili kocasını uyarıyor, adam kaçıyor, geneleve uğruyor, eski sevgilisi SOKAK KIZI JENNY tarafından hemen ele veriliyor. Gangster hapsi boyluyor, ama komiserin kızı da SUSTALI MACKIE’nin eski bir sevgilisi olduğundan yeniden kaçmayı başarıyor. Ama bir kez daha bir eski sevgilisi tarafından ihbar ediliyor; ne büyük sürpriz!

Ölüm hücresine konuluyor ve asılmayı bekliyor. Fakat idama kısa süre kala MACHEATH affediliyor, soylu sınıfına yükseltiliyor, ona bir saray hediye ediliyor ve yaşamının sonuna kadar emekli maaşı bağlanıyor.

Advertisement

Gangster kazanıyor, izleyiciler coşkudan yerinde duramıyor.

Kitap Hakkında

ÜÇ KURUŞLUK OPERA gerçek bir opera değil aslında, daha çok müzikli bir tiyatro oyunu. Tamı tamına 22 tane şarkı var. En ünlüsü, (köpekbalıkları ve dişlerin geçtiği şarkı olan) Sustalı Mackie’nin Moritat’ı. Bu şarkı ilk başta söyleniyor ve hemen hemen her oyunda izleyicilerin isteği üzerine tekrar söyleniyor. Gerçi ilk gösterimdeki izleyiciler ancak yedinci şarkıda (Top Şarkısı) coşmuştu, ama ÜÇ KURUŞLUK OPERA Brecht’in en büyük tiyatro başarısı oldu.

Bu arada oyunun başlığı Lion Feuchtwan-ger’dendi. Brecht oyununa aslında LUDENOPER adını vermişti.

Brecht, İngiliz oyun yazarı John Gay’in BEGGAR’S OPERA (1728) isimli oyununu örnek almıştı. Olay akışı gerçekten de çok benziyor, ama uygulama biçimi epey farklı.

Brecht’in eserlerine yeni başlayanlar için çok uygun. Elbette yalnızca okumak yetmez, sahnede izlemek de lazım. Gerçi bu politik bir oyun (Sonuçta bir Brecht oyunu!), ama özellikle de etkileyici bir müzikli oyun. Besteci Kurt Weill’a teşekkür ederiz.

Yazar Hakkında

Bertolt Brecht, 20. yüzyılın en önemli oyun yazarlarından (ve şairlerinden) biri. CESARET ANA VE ÇOCUKLARI, GALİLEİ’NİN YAŞAMI, BAAL, SEZUAN’IN İYİ İNSANI; hepsi de dünyanın dört bir yanındaki tiyatrolarda hâlâ gösterilen ve okullarda okutulan oyunlar.

Advertisement

Ve Brecht, Erwin Piscator ile birlikte “epik tiyatro”yu yaratıyor. Döner tablalar, projeksiyonlar, olup bitenleri yorumlayan oyuncular gibi bir yığın zorlukla dolu olan epik tiyatro, izleyenleri düşünmeye sevk etmeye çalışan yeni bir anlatım biçimi.


Leave A Reply