Uçan Sınıf Kitap Özeti Konusu Karakterleri, Erich Kästner

0
Advertisement

Erich Kästner’ın Uçan Sınıf isimli kitabının konusu nedir? Uçan Sınıf kitap özeti, kitabın ana fikri ve karakterleri hakkında bilgi.

Uçan Sınıf

“Uçan Sınıf” Almanya’da yatılı okulda okuyan beş çocuk hakkında bir romandır. Hepsi beşinci sınıftadır. “Uçan Sınıf” aslında Johnny Trotz tarafından yazılan ve çocukların Noel kutlamalarında oynamaları gereken bir oyunun adı. Yatılı okulda, ebeveynleri olmayan Johnny, Uli, en zeki Martin, Sebastian ve diğerleri gibi birçok ilginç karakterle tanışıyoruz.

Roman ahlakın, dostluğun, insanlığın, sıcaklığın ve anlayışın önemini anlatır.

Uçan sınıf

  • Tür: çocuk romanı
  • Yer: Zugspitz ve Kirchberg’deki yatılı okul
  • Zaman: Noel civarında
  • Tema: Yatılı okulda beş çocuğun hayatı

Kitap özeti

Kitabımızın yazarını annesi Noel hakkında bir hikaye yazması için kar manzaraları görebileceği bir yere göndermeye karar veriyor. Oğluna Noel hikayesini yazmadan geri gelmemesini tembihliyor. Yazarımız annesinin isteği üzerine o yere gidiyor. Yazısını yazarken sevimli dostlar ediniyor,bunlardan biri Gottfried adını verdiği kelebeği diğeri ise Eduard adındaki minik buzağısı.

Yazarımız başlıyor anlatmaya..

Uçan Sınıf’ın kahramanları , yatılı bir okulun öğrencileridir. Çocuklar yıl başına yakın Uçan Sınıf adlı bir oyun hazırlamaya karar verirler. Prova yapmak için spor salonuna çıktıklarında Güzel Thedor piyano çalmakta öğrenciler ise dans etmektedir. Bunun üzerine Matthias burayı boşaltmaları gerektiğini söyler buna tepki gösteren öğrenciler olaylı da olsa orayı boşaltırlar.

Advertisement

Öğrenciler başlarlar Uçan Sınıf adlı oyuna çalışmaya, oyun beş perdedir, sahne dekorları çizimi çok iyi olan sınıf birincisi Martin tarafından yapılmıştır.

Öğrenciler yine prova yapmaya başlarlar kapı büyük bir gürültüyle açılır ve içeriye Fridolin girer çocuklara Kreuzkamm ile yürürken diğer okulun onlara saldırdığını Kreuzkamm‘ı tutsak ettiklerini ve güzel yazı defterlerini alıp gittiğini söyler. Bu yeni bir savaşın başlangıcıdır adeta. Çocuklar hemen plan yapmak için çok sevdikleri dostları Sigara İçmez’in yanına giderler. Sorunu çözmek için öncelikle bir elçiyi yani Sebastian’ı karşı takımın liderine gönderirler.

Elçi Sebastian, Kreuzkamm ‘ın serbest bırakılmasını ve defterlerinin geri verilmesini talep eder. Karşı taraf kabul etmez. Tam savaş başlayacakken Sigara İçmez gelir ve duruma el koyar konunun daha fazla büyümesini engellemek için yumruklu düello yapılmasına karar verilir. Yenilen okul yenen okulun istediğini yapacaktır.

Düelloda Matthias Waverka karşılaşırlar. Matthias kazanır. Ancak anlaşmaya uyulmaz buda okullar arasında savaşa neden olur. Çocukların savaş sloganı “Çelik Birlik”dir.

Uçan Sınıf

Okullar Arası Savaş

Kartopu savaşı başladı bu sırada bazı çocuklar elebaşının kömürlüğünde Kreuzkamm’ı başında iki nöbetçiyle bulurlar ve kurtarırlar. Güzel yazı defterlerini ise yakmışlardır. Vakit hayli ilerlemiş ve yılbaşına az bir zaman kalmıştır. Çocukların hepsi okul müdürü olan Bökh’e hesap verirler. İki okulunda meseleyi anlatmasıyla sorun çözülür fakat bir hafta sonu dışarı çıkmama cezası alırlar.

Advertisement

Okulda bir gece yarısı beyaz hayaletler dolaşıyordu ve toz serpiyorlardır. Okula başlayan birkaç çocuk bundan çok korkar. Diğer çocuklar her sene son sınıfların kaşıntı tozu atmalarını engellemek için böyle bir şey yaptıklarını açıkladır. Kreuzkamm’ın babası almanca öğretmenidir ve bir gün derse girdiğinde Uli sepetin içinde duvarda asılıdır. Profesör Kreuzkamm bunu görmemiş gibi davrandı. Daha sonra Uli’ye ordan inmesini söyler zaten korkak olan Uli oradan inemeyeceğini belirttir. Sonunda Uli’yi oradan kurtardılar.

Dilbilgisi sınavında bütün öğrenciler ter döker fakat sınavdan iyi bir not alan çıkmaz.

Uçan Sınıf

Uli Korkak Olmadığını İspatlamak İsteyince

Uli arkadaşları tarafından korkak olarak tanımlanmaktan çok sıkılmıştır. Bunun üzerine korkak olmadığını göstermek için herkesi jimnastik salonuna çağırır. Elinde bir şemsiye vardır ve onunla aşağıya atlar. Yere düştüğünde bembeyaz ölü gibidir. Bu kötü olaydan sadece bacağı kırılarak kurtulur. Böylece ailesi aranır ve yılbaşını okulda geçirmesine karar verilir. Sigara İçmez eski bir doktordur ve bu olaydan sonra okulda çalışmaya başlar.

Martine annesinden bir mektup gelmiştir ve içinden beş liralık bir pul çıkar. Evine gidebilmesi için daha çok paraya ihtiyacı vardır. Annesinden gelen mektupta onu çok özlediğini fakat hiç parası olmadığını ve noelde eve gelemeyeceğini yazmıştır. Durum böyle olunca Martinde yılbaşını okulda geçirecektir.

Ulinin ayağı kırıldığı piyeste için onun yerine birini bulmaları gerekir. Onu da halleden çocuklar son provalarını yaparlar hiç kimse takılmayınca oyunun güzel olacağı düşünülür. Bütün ekip Uliyi ziyaret ederler.

Uçan Sınıf oyunu en güzel şekilde sergilerler. Bir tek Martin oyunda başarılı olamamıştır. Bunun sebebini, çok sevdiği öğretmeni Justus sorar. Martinle dertleşirler eve gidemediği için çok üzüldüğünü söyler. Justus Martine gidip dönecek kadar para verir. Martin de hemen yola koyulur ve evine gider. Annesi buna çok sevinir ve ağlamaya başlar.

Yazarımız Noel hikayesini bitirdikten sonra evine dönmeye karar verir. Yolda Johnny ile karşılaşır ve onlar hakkında bir kitap yazdığını söyler. Annesine istediği hikayeyi yazan Erich Kastner makarna yemeye hak kazanmıştır.

Karakterler

  • Jonathan Trotz veya Johnny – yarı Amerikalı bir çocuk. Şiiri ve yazmayı sever ve harika bir yazar olmayı hayal eder. İyi kalpli bir kadınla evlenmek ve çocuk sahibi olmak istiyordur.
  • Martin Thaler – Fakir ama zeki bir öğrencidir. Ailesi Noel’de eve gitmesini maddi açıdan karşılayamaz. Martin’in çok güçlü bir adalet duygusu vardır.
  • Matthias Selbmann veya Matz – Çok zeki değildir ama güçlüdür. O profesyonel bir boksör olmak istiyor. Diğer çocuklar rakiplerinin karşısında ona güvenir. Matz, en yakın arkadaşı Uli’ye karşı biraz fazla korumacıdır.
  • Uli von Simmern – Sarışın, küçük, küçümsenen zengin çocuktur, en iyi arkadaşı Matz’dır. Kavga sırasında her zaman elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır ama genellikle korku içinde saklanır.
  • Sebastian Frank veya Sepp – beşlinin alaycısıdır. Felsefe ile ilgili olanlar gibi ‘akıllı kitapları’ okuyarak zaman geçirir.
  • Dr. Robert Uthofft, takma adı Nichtraucher – Bir tıp doktorudur. Takma adı sigara içmezdir.


Leave A Reply