Uzayda Su Donar Mı? Kaynar Mı? Uzay Boşluğundaki Suya Ne Olur?

0
Advertisement

Uzaydaki bir bardak suya ne olur? Su donar mı yoksa kaynar mı? Uzaydaki bir bardak suyun başına ilk hangisi gelir, kaynama mı, donma mı?

Uzayda Su Donar Mı? Kaynar Mı?

Burada düşünmeniz gereken bir soru şu: Uzay çok soğuktur ve sıcaklık suyun donma noktasının çok altındadır. Öte yandan, uzay bir vakumdur, bu yüzden düşük basıncın suyun buharlaşmaya neden olmasını beklersiniz. Hangisi önce olur? Uzayda suyun kaynama noktası nedir?

Uzayda İdrar Yapmak

Anlaşıldığı üzere, bu sorunun cevabı biliniyor.

Astronotlar uzayda idrar yaparken ve içeriği serbest bıraktığında, idrar hızla buharlaşır, bu da hemen gazdan katı faza doğru minik idrar kristalleri içine dekolimerleşir veya kristalize olur. İdrarın tamamı su değildir ancak aynı şeyin uzaydaki bir bardak su için de geçerli olmasını bekleyebilirsiniz.

Ne Olur?

Uzay aslında soğuk değildir çünkü sıcaklık moleküllerin hareketinin bir ölçüsüdür. Vakumda olduğu gibi, madde yoksa, sıcaklığa sahip değilsinizdir. Suya verilen ısı, güneş ışığında, başka bir yüzeyle temas halinde olup olmadığına bağlı olacaktır. Derin uzayda, bir nesnenin sıcaklığı -460 ° F veya 3K civarındadır, ki bu aşırı derecede soğuktur. Öte yandan, tam güneş ışığında cilalı alüminyumun 850 ° F’ye ulaştığı bilinmektedir. Bu oldukça büyük bir sıcaklık farkıdır.

Advertisement

Bununla birlikte, basınç neredeyse bir vakum seviyesinde olduğundan bu önemli değildir.

Dünyadaki suyu düşünün. Su, dağ seviyesinde deniz seviyesinden daha kolay kaynar. Aslında, bazı dağlarda bir bardak kaynar su içebilir ve yanmazsınız! Laboratuvarda, oda sıcaklığında sadece kısmi bir vakum uygulayarak suyu kaynatabilirsiniz. Uzayda da bunun olması beklenir.

Oda Sıcaklığındaki Suyun Kaynaması

Evinizin konforunda vakum altında suyun kaynamasını gözlemleyebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir şırınga ve su. Herhangi bir eczanede bir şırınga alabilirsiniz (iğne gerekmez).

Şırınganın içine az miktarda su emdirin. Şırıngayı tamamen doldurmayın. Kapatmak için parmağınızı şırınganın ağzından geçirin. Parmağınızı incitmekten endişe ediyorsanız, açıklığı bir plastik parçasıyla kapatabilirsiniz.
Suyu izlerken şırıngayı olabildiğince hızlı bir şekilde geri çekin. Suyun kaynağını göreceksiniz.

su

Vakumda Suyun Kaynama Noktası

Sıcaklık °F Sıcaklık °C Basınç (PSIA)
212 100 14.696
122 50 1.788
32 0 0.088
-60 -51.11 0.00049
-90 -67.78 0.00005

Oldukça yakın olmasına rağmen, uzay bile mutlak bir boşluk değildir. Aşağıdaki grafik, suyun farklı vakum (basınç) seviyelerinde kaynama noktalarını (sıcaklıkları) göstermektedir. İlk değer deniz seviyesi ve ardından azalan basınç seviyeleri verilmiştir.

Advertisement


Leave A Reply