Vanuatu Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Tarihi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Vanuatu – Vanuatu ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, tarihi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

vanuatu bayrağı

Kaynak: pixabay.com

Vanuatu

  • Yüzölçümü: 14.763 km2.
  • Başkenti: Port Vila
  • Dil: İngilizce, Bislama (Kreol dili), Fransızca.
  • Din: Hıristiyan (% 80 Katolik, Protestan), doğal dinler (% 20).
  • Para birimi: 1 Vatu.

Güneybatı Pasifik’te adalar devletidir. Yeni Kaledonya’nın kuzeydoğusunda, Fiji Adaları’nın batısında, 12’si büyük toplam 70 adadan oluşur. Solomon Adaları-Yeni Kaledonya Adası arasında 800 km uzunluğa yayılan adaların başlıcaları; Espiritu Santo, Malekula, Efate, Ambrim, Eromanga, Tanha, Epi Aneityum, Maevo, Pentecost’tur.

Vanuatu Yüzey Şekilleri:

Adaların tümü ve volkanik ya da mercan kökenlidir. Bunların yarısı büyük ve kayalık adalar ya da volkanik bölgelerdeki öteki adalarla birkaç tepeyi içeren büyük bölgelerdir. En yüksek nokta, Tabvemasan Dağı (1.880 metre), Espiritu Santo Adası’ndadır. Yüzölçümü 3.846 km2 olan Espiritu Santo, ülkenin en büyük adasıdır. Volkanik çöküntülerde oluşmuş küçük göller, adaların su gereksinimini karşılar, Adalardan beşinde (Tana, Ambrim, Lopavi, Gaua ve Vanua Lava) yanardağlar hala faaldir.

Vanuatu İklimi:

Tropikal okyanus iklimi egemendir. Geceler gündüzlerden daha serin olmakla birlikte mevsimler arasında sıcaklık farklılıkları fazla değildir. Yıllık ortalama sıcaklık 22-29°C arasında değişir. Yıllık yağış güneyde 2.300 mm, kuzeyde 3.900 mm’dir.

Vanuatu

Kaynak: pixabay.com

Vanuatu’da Bulunan Bitki Örtüsü ve Hayvanlar:

Adalar sık tropikal yağmur ormanları, ağaçların tabanları, ıslak eğreltiotları ve asma bitkileriyle kaplıdır. Eskiden yoğun olan sandal ağaçları, 19. yüzyılda adalara gelen Avrupalı tüccarların, kereste elde etme amacıyla sürekli kesmeleri sonucu, günümüzde ortadan kalkmıştır. Adalarda önemli memeli havyan ya da kuş türleri bulunmamakla birlikte çevredeki sularda balık özellikle ton balığı boldur.

Vanuatu Toplum Yapısı:

Nüfusun % 90’ını adaların yerli halkı Malinezyalılar, % 3’ünü Polinezyalı ve Mikronezyalılar geriye kalanını Fransız, İngilizler, Vietnamlılar, Çinliler ve Pasifik’teki öteki adalardan gelen az sayıda göçmen işçiler oluşturur. Yıllık nüfus artış hızı (% 2.8) yüksek doğum oranı binde 41, ölüm oranı binde 8’dir. Nüfus yoğunluğu 13.5 kişi/km2‘dir. Espirutu Santo, Efate, Malekula, Tanha en kalabalık adalardır. Bağımsızlıktan bu yana, Avrupalıların sayısı azalmıştır. Halkın çoğu Hıristiyandır (Protestan, Katolik). Ancak Malekula Dağları’nda ve bazı adalarda yaşayan topluluklar, doğal dinlere olan inançlarını sürdürürler. Fransızca, İngilizce ve Bislama (Kreol dili) resmi dillerdir. En yaygın dil Bislamadır, ancak eğitimde kullanılan başlıca diller İngilizce ve Fransızcadır. Sağlık hizmetleri düzeyi iyidir ve kırsal kesimde yaşayanların birçoğu kancalı bağırsak kurtlarının neden olduğu enfeksiyonlara yakalanır. Öteki başlıca hastalıklar arasında, mide ve bağırsak iltihaplarıyla sıtma ve verem sayılabilir.

Advertisement

Tarihi

18. yüzyılın sonuna kadar Avrupalıların Yeni Hebridler konusunda bilgileri azdı. Yaklaşık 160 yıl unutulan adalar 1768’de Fransızlar, 1772′ de İngiliz denizcisi James Cook tarafından araştırıldı.

19. yüzyılda adalara Fransız ve İngiliz tüccarlarla çiftlik sahipleri ve misyonerler yerleştiler. Avrupalılar sandal ağacı ticareti yapıyor; pamuk ve şeker plantasyonlarında çalışmak üzere Fiji ve Queensland’e köle getiriyorlardı. 1887’de İngiliz ve Fransız hükümetleri bu adada yaşayan yurttaşlarının çıkarlarını korumak amacıyla bir Ortak Denizcilik Komisyonu kurdular.

1922’de İngiliz ve Fransızların hazırladığı bir ortak protokolla adanın bu iki ülkenin etki alanı içinde olduğu onaylandı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yabancılar ülkeden çıkarılmaya başlandı. 1972’de Yeni Hebridler Ulusal Partisi kuruldu. Bu partinin çabalarıyla 1977’de toplanan Paris Konferansında, 1980’de yapılacak bir referandum ve seçimlerinden sonra adalara bağımsızlık verilmesi onaylandı. Haziran 1980’de, Espiritu Santo, öteki adalardan ayrıldığını açıkladı. Bunun üzerine adaya önce İngiliz Kraliyet Donanması sonra da Fransız birlikleri gönderildi.

Sonuçta Espiritu Santo’nun yine ülke topraklarına katılmasıyla sorun çözümlendi. 30 Temmuz 1980’de hazırlanan yeni anayasayla Yeni Hebridler’den ayrılarak Vanuatu adıyla bağımsız devlet konumu kazandı.


Leave A Reply